Od wielu miesięcy jest przesłonięty płachtą ukrywającą jego elewację. Odkąd z budynku wyprowadził się Sanepid, płocczanie mogą tylko z niecierpliwością czekać na jego remont. O tej sprawie wspomniał też niedawno prezydent miasta Andrzej Nowakowski, zwracając uwagę, że jest to nieruchomość należąca do skarbu państwa.
Właśnie została opublikowana informacja, że prof. Jakub Lewicki – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynki dawnego Hotelu Warszawskiego w Płocku przy ulicy Kolegialnej. Postępowanie w tej sprawie wszczęto na wniosek Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Płocku.
Na wartości artystyczne dawnego hotelu składają się: skomplikowana bryła czterech historycznych budynków, sposób kształtowania elewacji w stylu neorenesansowym z rytmem gzymsów, okien, ryzalitów, dekoracji architektonicznych - np. opasek okiennych i gzymsów. Wewnątrz budynku głównego zachowały się wyjątkowej klasy stiukowe dekoracje stropów i ścian.
- Obiekt związany jest z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. 10 kwietnia 1921 roku przybył do Płocka, by dokonać dekoracji orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych obrońców miasta, w tym harcerzy, za obronę miasta przed wojskami bolszewickimi w 1920 roku. W ratuszu miejskim nadano Naczelnemu Wodzowi honorowe obywatelstwo miasta Płocka. To ważne historyczne wydarzenie zakończył raut wydany przez Komitet Obywatelski w sali Hotelu Warszawskiego najbardziej eleganckiego lokalu w mieście – mówi prof. Jakub Lewicki.
Więcej w Tygodniku Płockim
Fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Remont budynku z przeznaczeniem dla jakiej instytucji.....Szkoda że przez stan budynku zlikwidowano laboratorium PSSE w Płocku a ludzi przenieśli do pracy do Ciechanowa. Brawo PŁOCK.
Remont budynku z przeznaczeniem dla jakiej instytucji.....Szkoda że przez stan budynku zlikwidowano laboratorium PSSE w Płocku a ludzi przenieśli do pracy do Ciechanowa. Brawo PŁOCK.