Reklama

Chirurgia po nowemu

23/02/2005 15:10
Od kilku tygodni poradnia chirurgiczna Szpitala Miejskiego funkcjonuje w zmienionej formie. Pacjentom oferuje znacznie szerszy niż dotychczas zakres usług medycznych. Dodatkowym plusem wprowadzonych zmian jest to, że pacjenci nie muszą już oczekiwać w długich kolejkach na zabiegi operacyjne. Przed planowanym zabiegiem wystarczy jedna lub dwie wizyty w szpitalu.Do zabiegu pacjenci przygotowywani są praktycznie w domu. Do szpitala zgłaszają się dopiero w dniu operacji, na wcześniej ustalony dzień i godzinę. Właściwie po trzech dniach od momentu wykonania zabiegu pacjent może opuścić szpital. Wszystko dzięki obowiązującym od kilku tygodni zmianom.
Od początku roku na bazie dotychczasowej chirurgii jednego dnia zaczął funkcjonować oddział chirurgiczny. Poza dwoma łóżkami stacjonarnymi, większość nadal stanowią łóżka krótkoterminowe, gdzie chory może przebywać do siedemdziesięciu dwóch godzin. Nowa poradnia chirurgiczna, usytuowana w kompleksie przyszpitalnym pozwala pacjentom skrócić czas pobytu w szpitalu. Pacjent zgłasza się tu ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i jak zapewniają lekarze w przychodni nie musi o nic więcej martwić się. Aby bowiem zminimalizować stresy związane z planowanym zabiegiem, wszystkie niezbędne badania wykonywane są wcześniej, zanim pacjent trafi do szpitala. W przychodni może także zaszczepić się przeciwko żółtaczce, przeprowadzić konsultację anestezjologiczną. Jeżeli zachodzi taka potrzeba pacjent może skorzystać z konsultacji lekarza internisty.
Ponieważ w szpitalu miejskim nie ma ostrego dyżuru, wszystkie zabiegi wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Nie ma zatem takiej możliwości, aby w wyznaczonym terminie pacjent nie został zoperowany. Raz w tygodniu poradnia chirurgiczna ma tzw. dzień zabiegowy. Wtedy nie są tu przyjmowani nowi pacjenci tylko wykonywane drobne zabiegi chirurgiczne związane między innymi z usuwaniem guzów skóry, tłuszczaków czy włókniaków.
Nowa chirurgia zabezpiecza usługi medyczne w tym zakresie dla całego szpitala czyli oddziału wewnętrznego, ginekologicznego, psychiatrycznego. Pacjenci tych oddziałów mają na miejscu zapewnioną opiekę lekarską, bez potrzeby przewożenia do innego szpitala, co było dodatkowym stresem.
Obok podstawowej działalności oddział rozszerza swoje usługi. Obecnie są tu już wykonywane operacje tarczycy. W najbliższym czasie planowane jest prowadzenie zabiegów związanych z chirurgią sutka, brzucha (żołądka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego). Kontynuowane będą również operacje związane z chorobami odbytu, żylakami kończyn dolnych i przepukliną. Od strony lekarskiej opiekę pacjentom zapewniają chirurdzy: Wirosław Siemiątkowski, Mariusz Motyka, Jarosław Markiewicz.
rad

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości