Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miałkówku koło Gostynina nie siedzą z założonymi rękami. Ponieważ ich wóz strażacki ma już 35 lat, zorganizowali piknik ze zbiórką na nowy samochód. Dzięki temu udało się pozyskać 15 000 zł.
Piknik „Pożegnanie lata” zorganizowany został przez Ochotniczą Straż Pożarną w Miałkówku po to, aby zebrać pieniądze na nowy samochód. Obecnie używany ma już 35 lat. Piknik otworzył Waldemar Pawlak, prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce, który podziękował organizatorom za aktywną pracę na rzecz integracji lokalnego środowiska: - Bardzo się cieszę z tej pięknej inicjatywy, którą wykazuje OSP w Miałkówku, ponieważ druhowie zbierają na samochód i takie działania należy wspierać. Działania Ochotniczej Straży Pożarnej są bardzo istotne dla bezpieczeństwa powszechnego. Pragnę zauważyć, że zarówno w czasie ostatniej pandemii, jak i wojny na Ukrainie nigdy nie zabrakło możliwości działania Ochotniczych Straży Pożarnych – podkreślił Waldemar Pawlak.
Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, na przykład prezentację sprzętu strażackiego, w którego zorganizowaniu pomogła OSP w Solcu, czy warsztaty pierwszej pomocy. - Dopóki marzy jeden człowiek, pozostaje to tylko marzeniem. Gdy zaczyna marzyć wielu, to zaczyna być to początkiem nowej rzeczywistości. Z całego serca kibicuję i gorąco wierzę, że druhowie dopną celu i marzenie OSP się spełni i zrealizuje – powiedziała podczas pikniku Maria Wróblewska, wicestarosta gostynińska, która wraz ze starostą Arkadiuszem Boruszewskim wzięła udział w imprezie.
Zbiórka okazała się sukcesem: udało się zebrać ponad 15 000 złotych. Odbyły się również licytacje udziału w manewrach ratowniczych (1000 zł), kolacji z wójtem (550 zł) oraz spotkania z dziennikarzami (440 zł): - W sprawie wymiany samochodu jestem po rozmowie z kilkoma radnymi gminy Gostynin, którzy zadeklarowali, że będą wspierać inicjatywę OSP Miałkówek i uważam, że nie będzie większego problemu we wsparciu tej jednostki w wymianę samochodu – powiedział Paweł Goliszek, zastępca wójta gminy Gostynin.
Deklarację tę przyjął z zadowoleniem Konrad Sobczyk, prezes OSP w Miałkówku: - Dobra współpraca z samorządem jest podstawą sukcesu, w który od samego początku wierzyliśmy. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu gminy Gostynin uda nam się zrealizować nasz cel i pozyskać pojazd, który będzie nam służył przez wiele lat – powiedział Konrad Sobczyk na podsumowanie imprezy.
Pożegnanie i powitanie w PSP
Wiele dzieje się też w Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie. Odbyła się tam uroczysta zbiórka z okazji pożegnania bryg. Piotra Czerwińskiego, naczelnika wydziału operacyjnego miejscowej komendy. Z dniem 31 sierpnia 2023 r. przeszedł on na emeryturę.
Brygadier Piotr Czerwiński po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w roku 1997 skierowany został do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej PSP w Koninie. W roku 1998 został przeniesiony do Komendy w Gostyninie, gdzie pełnił ją do momentu przejścia na zaopatrzenie emerytalne. Przez ponad 30 lat związany był głównie z pionem operacyjnym, gdzie zajmował stanowiska: dowódcy sekcji, inspektora, dyżurnego operacyjnego, starszego specjalisty, naczelnika wydziału operacyjnego, zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i ostatnio naczelnika wydziału operacyjnego.
Podczas uroczystej zbiórki st. bryg. Mariusz Ostrowski komendant powiatowy PSP w Gostyninie w imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych podziękował odchodzącemu funkcjonariuszowi za wspólną, wieloletnią współpracę. Życzył też nowych wyzwań i dalszej realizacji życiowych pasji.
Na szczęście chętnych do pracy w PSP nie brakuje. W tych dniach pracę rozpoczęli trzej nowi strażacy. Złożyli oni rotę ślubowania, którą zgodnie z przyjętym ceremoniałem przyjął st. bryg. Mariusz Ostrowski Komendant Powiatowy PSP w Gostyninie. Po ślubowaniu nastąpiło podpisanie oraz uroczyste wręczenie aktów ślubowania. Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty: „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.
(eg)
Fot. PSP w Gostyninie
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze