Na zamku gostynińskim odbyła się połączona uroczystość: Dzień Edukacji Narodowej i 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z inicjatywą spotkania wyszła Urszula Ambroziak-Bereszczyńska, dyrektor LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.
Czy trzeba przypominać osiągnięcia powstałej 250 lat temu Komisji Edukacji Narodowej? Zdaniem społeczności Gostynina – tak, dlatego 20 października br. z inicjatywy Urszuli Ambroziak-Bereszczyńskiej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, zorganizowano obchody 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, które połączono z Dniem Edukacji Narodowej. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie wraz z pracownikami, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę.
Urszula Ambroziak-Bereszczyńska przypomniała rolę Komisji Edukacji Narodowej oraz jej ogromny wpływ na obecny kształt systemu oświaty w Polsce. Uczestnicy spotkania na zamku mogli między innymi dowiedzieć się, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce, ale też w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Jej ustanowienie było jednym z najważniejszych postanowień sejmu rozbiorowego. KEN powołano do życia 14 października 1773 r. z inicjatywy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miała za zadanie zbudowanie systemu oświaty Rzeczpospolitej, zreformowanie modelu szkolnictwa i wprowadzenie zasad wychowania patriotyczno-obywatelskiego.
Do realizacji tego celu zaangażowano najtęższe umysły w kraju, zorientowane w nowoczesnych prądach naukowo-kulturalnych. Koncepcjom teoretycznym towarzyszyły działania praktyczne – członkowie Towarzystwa dla Ksiąg Elementarnych opracowali nowe podręczniki, wydatnie wspierające proces nauczania. Zapisy dawnych dokumentów udowadniają, że mimo upływu lat pożądane modele ucznia i nauczyciela niewiele się zmieniły.
Podczas spotkania starosta gostyniński Arkadiusz Boruszewski wręczył nauczycielom Nagrody Starosty: - Dziękuję za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, poświęcenie i zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą – powiedział starosta.
Ponadto wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły dla nauczycieli, którzy na co dzień efektywnie angażują się w pracę pedagogiczno-wychowawczą.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali też koncertu w wykonaniu szkolnego zespołu „Canto”. Uzdolnieni muzycznie uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów wokalnych oraz instrumentalnych.
W spotkaniu okolicznościowym uczestniczyli także goście, w tym Paweł Kalinowski – burmistrz Gostynina, Barbara Adamska – wiceprezes Oddziału Powiatowego ZNP w Gostyninie, Andrzej Reder – prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Gostyninie.
(eg)
Fot. LO im. T. Kościuszki w Gostyninie
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze