Reklama

Spotkanie na zamku w Gostyninie. W 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej

29/10/2023 13:07

Na zamku gostynińskim odbyła się połączona uroczystość: Dzień Edukacji Narodowej i 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z inicjatywą spotkania wyszła Urszula Ambroziak-Bereszczyńska, dyrektor LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.

Czy trzeba przypominać osiągnięcia powstałej 250 lat temu Komisji Edukacji Narodowej? Zdaniem społeczności Gostynina – tak, dlatego 20 października br. z inicjatywy Urszuli Ambroziak-Bereszczyńskiej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, zorganizowano obchody 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, które połączono z Dniem Edukacji Narodowej. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie wraz z pracownikami, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę.

Urszula Ambroziak-Bereszczyńska przypomniała rolę Komisji Edukacji Narodowej oraz jej ogromny wpływ na obecny kształt systemu oświaty w Polsce. Uczestnicy spotkania na zamku mogli między innymi dowiedzieć się, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce, ale też w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Jej ustanowienie było jednym z najważniejszych postanowień sejmu rozbiorowego. KEN powołano do życia 14 października 1773 r. z inicjatywy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miała za zadanie zbudowanie systemu oświaty Rzeczpospolitej, zreformowanie modelu szkolnictwa i wprowadzenie zasad wychowania patriotyczno-obywatelskiego.

Reklama

Do realizacji tego celu zaangażowano najtęższe umysły w kraju, zorientowane w nowoczesnych prądach naukowo-kulturalnych. Koncepcjom teoretycznym towarzyszyły działania praktyczne – członkowie Towarzystwa dla Ksiąg Elementarnych opracowali nowe podręczniki, wydatnie wspierające proces nauczania. Zapisy dawnych dokumentów udowadniają, że mimo upływu lat pożądane modele ucznia i nauczyciela niewiele się zmieniły.

Podczas spotkania starosta gostyniński Arkadiusz Boruszewski wręczył nauczycielom Nagrody Starosty: - Dziękuję za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, poświęcenie i zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą – powiedział starosta.

Reklama

Ponadto wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły dla nauczycieli, którzy na co dzień efektywnie angażują się w pracę pedagogiczno-wychowawczą.  

Uczestnicy uroczystości wysłuchali też koncertu w wykonaniu szkolnego zespołu „Canto”. Uzdolnieni muzycznie uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów wokalnych oraz instrumentalnych.

W spotkaniu okolicznościowym uczestniczyli także goście, w tym Paweł Kalinowski – burmistrz Gostynina, Barbara Adamska – wiceprezes Oddziału Powiatowego ZNP w Gostyninie, Andrzej Reder – prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Gostyninie.

Reklama

(eg)

Fot. LO im. T. Kościuszki w Gostyninie

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości