Bez śniadania nie ma dobrego dnia. Powinni o tym wiedzieć nie tylko dorośli ale przede wszystkim dzieci. Z powodzeniem przypomina o tym Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie, gdzie już po raz drugi zorganizowano specjalny program pn. „Stacja śniadanie”. I co ważne, to nie tylko lekcja teorii.
W ramach projektu uczniowie klas 1-3 przygotowali sok warzywo-owocowy, obejrzeli film edukacyjny oraz prezentację multimedialną, a także poznali tajniki odżywiania sportowców. Pomogło w tym spotkanie ze sportsmenką - Moniką Brulińską, która czynnie uprawia bieganie, kolarstwo i triathlon. Kulminacyjnym punktem działań było przygotowanie wspólnie z rodzicami śniadania oraz udział w konkursie fotograficznym „Moje śniadanie”. Dlaczego zadaniem dzieci było przygotowania posiłku z rodzicami?
- Badania pokazują, że właśnie rodzinne posiłki przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń odżywiania, redukcji poziomu stresu, zminimalizowania prawdopodobieństwa zachorowania na depresję, lepszych wyników w szkole oraz wzrostu poczucia ogólnego szczęścia u dzieci – wymienia nauczycielka Maria Natkowska, która wpadła na pomysł przeprowadzania w szkole, w której uczy, całej akcji.
Reklama
Dodajmy, że program „Stacja Śniadanie” zrealizowany został też w zeszłym roku. Po ogromnym zainteresowaniu - zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców - postanowiono kontynuować akcję także i w tym roku.
- Inicjatywa powstała na kanwie ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc”, jednak jej ostateczny zarys jest już nowatorskim ujęciem tematyki związanej z zasadami zdrowego żywienia – podkreśla Maria Natkowska,
Tegoroczna edycja programu „Stacja śniadanie” została opatrzona hasłem „Mądre śniadanie”. - Tym razem założenia programu zostały powiązane z ideą mądrości postrzeganej jako troska o innych i twórcza realizacja dobra wspólnego w perspektywie długoterminowej – dowiadujemy się w szkole.
Czego dowiedzieli się uczniowie? Przede wszystkim, że śniadanie powinno opierać się na zasadach zdrowego odżywiania jak również na czym te zasady polegają. Dzięki tej wiedzy łatwiej nie tyko pamiętać o śniadaniu ale też wybierać na ten posiłek to, co najcenniejsze dla zdrowia naszego organizmu, jak również i dla dobrego samopoczucia.
- Najcenniejszą nagrodą dla wszystkich uczestników programu była możliwość zmiany stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny. Stacja śniadanie to projekt, który na stałe zagości w kalendarzu uroczystości szkolnych w Szkole Podstawowej w Liszynie – zapewniają wszyscy w liszyńskiej podstawówce.
Reklama
Dodajmy, że ubiegłorocznej akcji towarzyszyło hasło „mindful eating”. Chodziło o szeroko rozumianą samoświadomość. Przy wspólnym śniadaniu dzieci uczyły się zasad zdrowego odżywiania, prezentując przy tym produkty, które w tym pomagają. Okazało się również, że dobre śniadanie, zjedzone w spokoju i miłym towarzystwie, może zaprogramować każdemu dobry dzień. Czego jeszcze można się było nauczyć? Oczywiście zasad savoir-vivre’u obowiązujących przy stole. Udało się też przekonać dzieci do tego, że po dobrym posiłku ważny jest ruch. Wtedy również do wspólnych działań zaproszeni zostali rodzice uczniów, którzy w dużej mierze odpowiadają za to, co jedzą ich pociechy.
Podstawówka w Liszynie tym samym pokazuje, że poza typową nauką, można również w szkole prowadzić ciekawe inicjatywy, integrujące znacznie szersze grono niż tylko te ze szkolnej ławy.
fot. arch. szkoły
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze