Do redakcji przyszedł anonimowy list, który, jak się okazało, zawiera prawdziwe informacje. Rzeczywiście na osiedlu Międzytorze, w budynku po starej kaplicy, otwarty zostanie zakład pogrzebowy. Będzie pracował przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy osiedla pytają, czy to jest dobra lokalizacja?
Autor listu do redakcji napisał:
„Jestem mieszkańcem osiedla Międzytorze od dobrych kilku lat. Jakiś czas temu zaczęła pojawiać się informacja przekazywana miedzy ludźmi w tajemnicy, że w budynku gdzie kilka lat temu był stary kościół, nowy proboszcz planuje uruchomić zakład pogrzebowy. Obiekt ma być wynajęty firmie, która będzie prowadzić tu swoją działalność, będzie tu zwozić zwłoki. Firmy tego typu działają w systemie 24/7. Usytuowanie wejść w budynku spowoduje, że od strony osiedla będzie widać za każdym razem, jak auta przywożą i przenoszą martwych ludzi do obiektu.
ReklamaCzy lokalizacja zakładu pogrzebowego z chłodniami w centrum tak dużego osiedla to odpowiednie miejsce, czy to jedynie sposób na zarobek dla nowego proboszcza?
Budynek znajduje się tuż za Szkołą Społeczną Płockiego Towarzystwa Oświatowego. Od drzwi wejściowych do szkoły jest zaledwie kilka metrów do bramy i samego budynku. W pobliżu przechodzi wiele dzieci idących do szkoły z pozostałych części osiedla, znajdujących się za torami. Czy ta lokalizacja była z kimkolwiek konsultowana? Czy mieszkańcy osiedla wiedzą, co ma tam powstać? Czy jest to stosowne, aby zakład pogrzebowy znajdował się obok bloków, szkoły i kościoła?”
Reklama
Proboszcz parafii pw. MB Fatimskiej w Płocku, Bartosz Szostak, potwierdził informację, zaznaczając jednak, że Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Płocku nie będzie prowadzić takiej działalności.
„Parafia wydzierżawiła pomieszczenia na ten cel zakładowi pogrzebowemu. Działalność będzie prowadzona zgodnie z obowiązującym prawem, a zwłaszcza przepisami sanitarnymi.” - czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie.
Proboszcz zapewnił także, że sprawa była konsultowana z przedstawicielami parafii.
Jak ustaliliśmy, nie ma specjalnych wymagań dotyczących prowadzenia takiej działalności – każda osoba, bez żadnych specjalnych uprawnień, może założyć firmę w tej branży. W niektórych przypadkach konieczne są jedynie zgody zarządcy cmentarza lub inspekcji sanitarnej. Prowadzenie tej działalności wymaga jedynie rejestracji na zasadach ogólnych. Co więcej, usługi takie jak kremacja, transport zwłok, sprzedaż akcesoriów pogrzebowych, ekshumacja lub balsamowanie również nie wymagają żadnych dodatkowych uprawnień.
Przed śmiercią nie uciekniemy, choć wszyscy się jej boimy. Nie chcemy oglądać zmarłych, choć wiemy, że i nas to w końcu spotka. W XVIII wieku Benjamin Franklin stwierdził: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” w liście do Jeana Baptiste’a Leroy. Dlaczego więc tak bardzo boimy się zobaczyć śmierć z bliska?
Fot. Mateusz Wawrzyński
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
tragedia. powinny byc konsulatacje z mieszkancami. to nie jest odpowiednie miejsce na zaklad pogrzebowy. takie powinno byc na uboczu, a nie w srodku miasta przy glownej ulicy. i miasto na to pozwala?! szok!
Popieram
Koniecznie robienie kasy przez Kościół bez zgody parafian na majątku należącym do wspólnoty wiernych to chyba jakieś przegięcie.
A co na to Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Pazerność i jeszcze raz pazerność
Ja jestem za odstawianiem nieboszczyków na Kobylniki !
Zdecydowanie jestem przeciwna powstaniu zakładu pogrzebowego na osiedlu, to bardzo zła decyzja parafii, to brak szacunku dla mieszkańców, to zakłócenie ładu i spokoju zamieszkującej na osiedlu społeczności. Upadek kościoła katolickiego coraz bardziej się pogłębia. Kościół szuka dodatkowych środków finansowania, to zrozumiałe w obecnej sytuacji politycznej, ale nie może się to odbywać kosztem ludzi którzy w pobliżu mieszkają, uczą się, spacerują, uprawiają sport, prowadzą działalność gospodarczą, jednym słowem nie etycznym jest prowadzenie zakladu pogrzebowego na osiedlu mieszkaniowym !!!!! To jest nie dopuszczalne, co na to Donald Tusk, Prezydent Miasta Płocka i Marszałek Województwa Mazowieckiego?
Właśnie co na to Prezydent Miasta Płocka.
Bardzo zła decyzja parafii, która narusza dobra osobiste mieszkańców w postaci prawa do spokojnego, niezakłóconego mieszkania, poczucia bezpieczeństwa, prawa do odpoczynku, do życia w sposób zgodny z własnym życzeniem, a także jedno z podstawowych dóbr osobistych, jakim jest zdrowie człowieka. Mieszkanie w sąsiedztwie zakładu pogrzebowego to życie w przygnębieniu i smutku. Mam nadzieję że sprzeciw mieszkańców spowoduje odstąpienie od realizacji planowanego przedsięwzięcia, to nie etyczne.
Chory pomysł. Nie popieram!!!
A ja popieram wreszcie zostanie zagospodarowany budynek, który już zaczął popadać w ruinę. Nie rozumiem dlaczego to niektórym przeszkadza poniewaz ma rzekomo zakłócać spokoj na osiedlu. W jaki sposob ten spokój ma byc zakłócony, przecież tam nikt nie będzie wrzeszczał jak co niektorzy z tych niezadowolonych. Nie rozumień strachu przed czym sie pytam.
tragedia. powinny byc konsulatacje z mieszkancami. to nie jest odpowiednie miejsce na zaklad pogrzebowy. takie powinno byc na uboczu, a nie w srodku miasta przy glownej ulicy. i miasto na to pozwala?! szok!
Popieram
Koniecznie robienie kasy przez Kościół bez zgody parafian na majątku należącym do wspólnoty wiernych to chyba jakieś przegięcie.