Reklama

Wyszogrodzka będzie szersza

17/06/2009 10:51

Urząd Miasta przygotowuje się do poszerzenia ulicy Wyszogrodzkiej, na odcinku od Armii Krajowej do Harcerskiej. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na projekt inwestycji. Miasto prowadzi też wykupy gruntów, potrzebnych pod drogę. W tym roku kupiono już około 1 hektara ziemi. Wiadomo, że Wyszogrodzka będzie miała dwie dwupasowe jezdnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku Urząd Miasta będzie już miał pozwolenie na budowę, co po wyłonieniu wykonawcy pozwoli na rozpoczęcie robót. Podczas realizacji inwestycji, kierowcy wyjeżdżający z Płocka w kierunku Warszawy lub jadący do Płocka drogą krajową nr 62, nie powinni napotkać poważniejszych utrudnień. Do czasu wybudowania nowego fragmentu drogi, otwarta dla ruchu będzie istniejąca jezdnia, która zostanie przebudowana w drugiej kolejności. Ponadto samochody osobowe będą mogły w kierunku stolicy jeździć wyremontowaną drogą wojewódzką nr 567 do krajowej 10 lub lewym brzegiem Wisły.

Według wieloletniego planu inwestycyjnego, w tym roku na przebudowę Wyszogrodzkiej miasto przeznaczy 2,5 mln złotych. 2 mln zł to przewidywane koszty projektu, pozostałe 500 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na wykupy gruntów.
- Jesteśmy przygotowani do ogłoszenia przetargu na projekt przebudowy Wyszogrodzkiej, jednak zwlekaliśmy, ponieważ chcieliśmy powiązać go z rozwiązaniem problemów komunikacyjnych przy centrach handlowych na Podolszycach. Nie możemy już jednak dłużej czekać. Stan drogi krajowej przecinającej Jar Rosicy jest coraz gorszy - mówi Andrzej Hancyk, pełnomocnik prezydenta do spraw strategicznych inwestycji drogowych.
Wyszogrodzka będzie miała dwie jezdnie. Na każdej z nich będą dwa pasy ruchu. Na pasie rozdziału zostanie zaprojektowana linia tramwajowa. Nad Rosicą droga zostanie poprowadzona po nasypie, z wykorzystaniem istniejącego przepustu wodnego. To jednak jedno z możliwych rozwiązań. Drugim jest wybudowanie mostu. Jednak projekt mostu musi uwzględniać przebieg linii tramwajowej. Ma ona wpływ na parametry mostu, dlatego trzeba już teraz rozstrzygnąć, czy w Płocku będzie linia tramwajowa klasyczna, czy jednotorowa.
W przypadku tramwaju kołowego z jedną szyną prowadzącą, most nie tylko będzie mógł mieć mniejszą nośność, ale też będzie mógł być węższy. Na skrzyżowaniu z ulicą Harcerską powstanie prawdopodobnie rondo. Od skrzyżowania z Harcerską do granic miasta, Wyszogrodzka będzie już drogą jednojezdniową.
Były wprawdzie plany poprowadzenia dwóch nitek aż do Zakroczymia, ale jest to niemożliwe, ze względu na zabudowę mieszkalną w Słupnie. Dlatego już teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponuje projektem budowy obwodnicy tej miejscowości. Obwodnica Słupna będzie dalej prowadziła przez Plebankę, Gulczewo aż do węzła Boryszewo, na planowanym skrzyżowaniu obwodnic północnej i północno - zachodniej Płocka.

Reklama

Rok oczekiwania na projekt
Obecnie płocki Urząd Miasta prowadzi wykupy gruntów leżących w gminie Słupno, które są potrzebne do poszerzenia Wyszogrodzkiej.
- W tym roku wykupiliśmy około 1 hektara gruntów. Na ten rok mamy jeszcze 500 tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel. Grunty na terenie miasta potrzebne pod przebudowę Wyszogrodzkiej już mamy - dodaje Andrzej Hancyk.
W najbliższych tygodniach Urząd Miasta zamierza ogłosić projekt. W wieloletnim planie inwestycyjnym na ten cel zabezpieczone są 2 mln złotych. To niezbędne środki, jeśli projektant będzie musiał przygotować dokumentację mostu nad Jarem Rosicy. Dokumentacja powinna być gotowa w ciągu roku. Najwięcej czasu zajmie zebranie dokumentacji do uzyskania decyzji środowiskowej oraz samo jej otrzymanie. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, to w przyszłym roku będzie można rozpocząć pierwsze roboty przy przebudowie Wyszogrodzkiej. Wieloletni plan inwestycyjny przewiduje na ten cel 10 mln złotych. Na sfinalizowanie inwestycji w roku 2011 budżet miasta będzie musiał przeznaczyć 11 mln złotych.
- Moim zdaniem realizacja inwestycji nie powinna utrudnić ruchu samochodów. Najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się wybudowanie nowej jezdni, a po oddaniu jej do ruchu, przebudowa istniejącej drogi. Nie wyobrażam sobie, żeby zamknąć dla ruchu drogę krajową, choćby na miesiąc - dodaje Andrzej Hancyk.
Oczywiście część kierowców na pewno w czasie robót wybierze inne trasy. Na przykład drogę wojewódzką nr 567 do krajowej 10 lub lewym brzegiem Wisły. Te trasy zresztą już teraz chętnie są wybierane.
O konieczności przebudowy ulicy Wyszogrodzkiej mówi się od lat. To jedna z wizytówek Płocka. Szczególnie dla osób przyjeżdżających do naszego miasta od strony Warszawy. Także płocczanie jeżdżący codziennie do pracy w stolicy, często z niej korzystają. Wszyscy narzekają na jakość nawierzchni. Latem ubiegłego roku udało się wyremontować odcinek od Harcerskiej do granic miasta. Wiele osób liczy też na to, że kiedyś do Zakroczymia będzie prowadziła szeroka dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Jednak przebudowa drogi krajowej należy do GDDKiA. Władze Płocka mogą się tym zająć jedynie w granicach administracyjnych gminy.
Jacek Danieluk

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości