Reklama

Teatr Dramatyczny w Płocku. Trwają próby do musicalu „Piękna i Bestia”. Teatr dzieciom

Jak zwykle w okolicach Dnia Dziecka płocki teatr przygotowuje przedstawienie specjalnie dla najmłodszych widzów. 31 maja zaprosi na premierę baśni „Piękna i Bestia” w adaptacji Andrzeja Ozgi. Główne role zagrają Maja Rybicka i Jakub Matwiejczyk. Maj to również miesiąc, w którym teatr rusza w plener. 16 maja wystawi sztukę „Ubu Król, czyli Polacy” Alfreda Jarry’ego w Sannikach.

„Piękna i Bestia” to kolejne podejście Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego do  spopularyzowanej przez filmy (animowany i fabularny) opowieści o zadufanym w sobie księciu, którego klątwa przemieniła w Bestię, i pięknej dziewczynie próbującej uratować ojca uwięzionego w jego zamku.

Zanim powstała słynna wersja Disneyowska, już w 1977 roku, wkrótce po otwarciu nowego budynku teatru, w Płocku odbyła się prapremiera „Bestii i Pięknej, czyli baśni raz jeszcze opowiedzianej” autorstwa Stanisława Grochowiaka w reżyserii aktora Krzysztofa Kursy. Opiekę artystyczną nad przedstawieniem sprawował pierwszy dyrektor sceny Jan Skotnicki. Wypada przypomnieć, że scenografię przygotował Adam Kilian, a muzykę Andrzej Kurylewicz. W roli Pięknej wystąpiła studentka PWST Tatiana Sosna-Sarno. Drugi raz młodzi widzowie obejrzeli przedstawienie w 2010 roku. Reżyserował je Marek Mokrowiecki. Rolę tytułowej Pięknej zagrała Katarzyna Anzorge.

Reklama

Spektakl na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont w roku 2026 przygotował na scenę Andrzej Ozga, również autor tekstów piosenek.

- Tę pradawną, osnutą nimbem czarów historię znamy dziś wszyscy. To baśń o Pięknej i Bestii. Nie trudno też zauważyć, zgodnie z porzekadłem „Jak znacie, to posłuchajcie…”, że lubimy jej słuchać oraz opowiadać ją na różne sposoby. I tak jak przed wiekami wędrowni opowiadacze, tak każdy współczesny „bajarz” – czy to pisarz, kompozytor, czy reżyser –  pragnie zrobić to po swojemu dodając do wielkiej liczby wcześniejszych, kolejną wersję baśni o Pięknej i Bestii… na którą zapraszamy do Teatru – czytamy w programie.

Reklama

 

Autorem muzyki do przedstawienia jest Marek Zalewski. Scenografii Izabela Luiza Toroniewicz-Wyszomirska. Choreografii – Tomasz Tworkowski. Spektakle odbędą się 31 maja (premiera), 2, 3, 6 i 7 czerwca.

16 maja Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach zaprasza na „Ubu Króla...” w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Przedstawienie odbędzie się w muszli koncertowej o godz. 20.00.

- Głównymi postaciami dramatu są Ubu i Ubica – upiorna para, którą cechuje zachłanność, niepohamowana żądza władzy i pieniądza – żądza wszechobejmująca każdy aspekt ich złowrogich planów. Można odnieść wrażenie, że jest to sztuka o samowładztwie, do którego prowadzi despotyzm, totalitaryzm i zamordyzm. Z drugiej zaś strony to ponadczasowa opowieść o czystej brutalnej ludzkiej zachłanności, nasycona gorzką i zjadliwą ironią.(...) Płocka inscenizacja sztuki „Ubu Król, czyli Polacy” w reżyserii Marka Mokrowieckiego to opis współczesnego archetypu władzy totalitarnej. Uniwersalny – pierwotny wzorzec postaci, który cechuje każdą nieświadomą zbiorowość, ukazany jest w sposób groteskowy, gdzie splatają się komizm z tragizmem, piękno z brzydotą charakterów. Bo tacy są główni bohaterowie, Tata Ubu i jego żona Mama Ubica, dążąca do władzy i bogactwa para. Reżyser szuka w nich analogii do współczesnego totalitaryzmu jako potwornej, płodnej idei, która degraduje porządek świata – informują realizatorzy.

Reklama

 

W rolach głównych wystąpią Łukasz Mąka (Ubu) i Magda Tomaszewska (Ubica). Wstęp wolny.

Fot. Waldemar Lawendowski

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2026 09:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości