Reklama

Plantatorzy po wyborach

08/02/2007 11:05
Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck S.A. wybrał nowy zarząd. W jego skład weszli: Grzegorz Stolarski – prezes, Jerzy Makulec – wiceprezes, Wojciech Skierkowski – wiceprezes, Jerzy Stryjewski – sekretarz zarządu, Ewa Koźlakiewicz – członek prezydium. Powołano ponadto 10 członków zarządu.
Zjazd sprawozdawczo-wyborczy był najlepszą okazją do dyskusji o rynku cukru w Polsce i w Glinojecku. Zdaniem plantatorów, reforma rynku cukru (m.in. połączenie kwot A i B w jedną kwotę produkcyjną), a co za tym idzie ograniczenie produkcji buraka cukrowego, powoduje, że plantatorom w dopłatach rekompensuje się zaledwie 50 % wartości zaniechanej produkcji. W związku z tym związek postanowił, że musi podjąć działania, które zapobiegną w przyszłości takim stratom.
Co wobec tego plantatorzy zaproponowali? Na przykład skłonienie producentów nasion buraka i cukru do prowadzenia z nimi negocjacji cenowych. Poza tym są za tym, aby wprowadzić spójny system informatyczny, który pozwoli plantatorom poprzez internet bądź infolinię śledzić na bieżąco ocenę dostarczanych buraków, tj. ilości, procentu zanieczyszczenia i polaryzacji. Wiąże się z tym zintensyfikowanie ilości pobieranych prób przez laboratorium surowcowe, aby do minimum ograniczyć przypadkowość oceny, wpływającej na całą partię dostarczonych buraków: – Wszyscy plantatorzy, którzy złożyli podania do cukrowni o odstąpienie od naliczania kar umownych za nie wywiązanie się z umów kontraktacyjnych, zostali załatwieni pozytywnie. Niestety, około 100 plantatorów z naszego regionu nie wiedziało i nie skorzystało z takiej możliwości – relacjonował na zjeździe sekretarz zarządu związku Jerzy Stryjewski.
– Mimo suszy, plantatorzy na plan kontraktacji 1.018 tysiąca ton, wyprodukowali 1.200 tysięcy ton buraka. Obsada na jednym hektarze wyniosła około 94 tysiące, plon wyniósł więc około 50 ton z jednego hektara uprawy. Średnia polaryzacja z dostarczonych buraków kształtowała się na poziomie 15,6% i była najniższą w kraju. Natomiast zanieczyszczenie buraków średnio wyniosło 10 %.
Plantatorzy z okolic Glinojecka zamierzają także zabiegać u Zarządu Cukrowni w Glinojecku o zapewnienie im dobrej jakości wysłodków, a do rozliczeń plantatorskich wprowadzić obowiązek wystawiania faktur na towary pobrane przez plantatora w postaci nawozów czy środków ochrony roślin.
Podobne problemy mają także rolnicy w regionie płockim. W związku z reformą cukru, każdy plantator może otrzymać zmniejszoną nawet do 20 % wielkość praw do uprawy (tzw. limit). Jakąś formą rekompensaty będzie otrzymanie przez rolników z ARiMR około 10,5 euro do każdej zakontraktowanej tony buraków. W 2007 r. rolnicy nie będą już składać dodatkowego wniosku o tę dopłatę, będzie ona doliczona do dopłat bezpośrednich (wystarczy wypełnić jeden wspólny wniosek). Za jedną tonę buraków producent otrzyma za obecny rok około 40,29 euro.  
(eg)
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama