Reklama

Pani Kasia Nowakowska skończyła 100 lat. Jest szczęśliwa, kocha kwiaty, pięknie opowiada

30 kwietnia 100. urodziny obchodzi niezwykła płocczanka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ppłk Katarzyna Nowakowska. Do serdecznych życzeń dołącza się redakcja „Tygodnika Płockiego”.

Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia” urodziła się w 1924 roku w Warszawie w patriotycznej rodzinie. Jej ojcem był legionista, podpułkownik Stanisław Rabiński. Razem ze starszą siostrą  uczęszczała do Gimnazjum Królowej Jadwigi, a po wybuchu wojny – na tajne komplety. W ich domu bywali: Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Aluś Dawidowski z Gimnazjum Batorego, bohaterowie „Kamieni na Szaniec”. Jak wspomina pani Kasia – chłopcy przynosili gazetki i w gronie rówieśników komentowali okupacyjną rzeczywistość. Przed godziną policyjną wszyscy musieli wrócić do domu.

Koleżanki szybko wciągnęły mnie do konspiracji. Najpierw zostałam łączniczką. Przenosiłam rozkazy i podziemną prasę. Później – sanitariuszką 3. Batalionu Pancernego AK „Golski”, który stacjonował w rejonie Politechniki – opowiada. –Przysięgę odbierała ode mnie Wanda Gromulska, ta sama, która zginęła w akcji, w której ja zostałam ranna w nogę. Znałyśmy się jeszcze wcześniej. Ona też była córką oficera, legionisty. Potem została moją patrolową w konspiracji. Przysięga odbyła się gdzieś w kamienicy na Żelaznej. Był obecny cały patrol – pięć osób. Przysięgałam na krzyż. To była wielka uroczystość i wielkie zobowiązanie.

Reklama

3 sierpnia, kiedy wraz z sanitariuszką Wandą Gromulską ratowały rannych, została trafiona kulą dum-dum. Rana była poważna, więc lekarz zdecydował o amputowaniu nogi. „Kasia” pozostała w oddziale. Robiła opatrunki i zajmowała się sprawami administracyjnymi.

Po kapitulacji powstania dostała się do obozu w Zeithain. Potem wróciła do Polski.  Do Płocka przeniosła się w 1957 roku. Pracowała w Przedsiębiorstwie Melioracyjnym. Dopóki zdrowie pozwalało, była bardzo aktywna w środowisku kombatanckim. Chętnie dzieliła się opowieściami z powstania z uczniami płockich szkół, uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Reklama

Każdego roku w rocznicę Powstania Warszawskiego Katarzynę Nowakowską odwiedzają harcerze, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisły Płock i przedstawiciele 11. Grupy Operacyjnej NSZ.

Szanownej Jubilatce życzymy wielu dobrych dni, zdrowia i pogody ducha.

 

fot. BohaterON

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/05/2024 23:24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości