30 kwietnia 100. urodziny obchodzi niezwykła płocczanka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ppłk Katarzyna Nowakowska. Do serdecznych życzeń dołącza się redakcja „Tygodnika Płockiego”.
Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia” urodziła się w 1924 roku w Warszawie w patriotycznej rodzinie. Jej ojcem był legionista, podpułkownik Stanisław Rabiński. Razem ze starszą siostrą uczęszczała do Gimnazjum Królowej Jadwigi, a po wybuchu wojny – na tajne komplety. W ich domu bywali: Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Aluś Dawidowski z Gimnazjum Batorego, bohaterowie „Kamieni na Szaniec”. Jak wspomina pani Kasia – chłopcy przynosili gazetki i w gronie rówieśników komentowali okupacyjną rzeczywistość. Przed godziną policyjną wszyscy musieli wrócić do domu.
– Koleżanki szybko wciągnęły mnie do konspiracji. Najpierw zostałam łączniczką. Przenosiłam rozkazy i podziemną prasę. Później – sanitariuszką 3. Batalionu Pancernego AK „Golski”, który stacjonował w rejonie Politechniki – opowiada. –Przysięgę odbierała ode mnie Wanda Gromulska, ta sama, która zginęła w akcji, w której ja zostałam ranna w nogę. Znałyśmy się jeszcze wcześniej. Ona też była córką oficera, legionisty. Potem została moją patrolową w konspiracji. Przysięga odbyła się gdzieś w kamienicy na Żelaznej. Był obecny cały patrol – pięć osób. Przysięgałam na krzyż. To była wielka uroczystość i wielkie zobowiązanie.
Reklama
3 sierpnia, kiedy wraz z sanitariuszką Wandą Gromulską ratowały rannych, została trafiona kulą dum-dum. Rana była poważna, więc lekarz zdecydował o amputowaniu nogi. „Kasia” pozostała w oddziale. Robiła opatrunki i zajmowała się sprawami administracyjnymi.
Po kapitulacji powstania dostała się do obozu w Zeithain. Potem wróciła do Polski. Do Płocka przeniosła się w 1957 roku. Pracowała w Przedsiębiorstwie Melioracyjnym. Dopóki zdrowie pozwalało, była bardzo aktywna w środowisku kombatanckim. Chętnie dzieliła się opowieściami z powstania z uczniami płockich szkół, uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.
Każdego roku w rocznicę Powstania Warszawskiego Katarzynę Nowakowską odwiedzają harcerze, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisły Płock i przedstawiciele 11. Grupy Operacyjnej NSZ.
Szanownej Jubilatce życzymy wielu dobrych dni, zdrowia i pogody ducha.
fot. BohaterON
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze