Reklama

ORLEN będzie dostarczał gaz do Ukrainy

07/03/2025 13:54

ORLEN oraz Naftogaz zawarły memorandum dotyczące współpracy w obszarze LNG. Jego realizacja pozwoli Ukrainie zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w strategiczny surowiec energetyczny. Pierwszym efektem porozumienia jest transakcja sprzedaży gazu pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez ORLEN.

Polska spółka energetyczna oraz Naftogaz of Ukraina uzgodniły warunki współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego do Ukrainy. Porozumienie ma charakter ramowy a jego celem jest zacieśnienie współpracy umożliwiającej wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do tego kraju. W podpisaniu dokumentu wzięli udział Robert Soszyński, Wiceprezes Zarządu ORLEN ds. Operacyjnych, oraz Roman Chumak, Prezes Zarządu NJSC Naftogaz of Ukraine.

– List intencyjny pomiędzy ORLEN i Naftogaz stanowi podstawę do długofalowej i korzystnej dla obu stron współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju. To właśnie dzięki dywersyfikacji ORLEN zapewnia stabilne oraz konkurencyjne dostawy gazu dla polskich odbiorców i może być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych – powiedział Robert Soszyński, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych ORLEN.

Reklama

– Ukraina ma solidny system transportu gazu i największe w Europie podziemne magazyny, oferujące wyjątkowe możliwości rozwoju rynku LNG – powiedział Roman Chumak, Prezes Zarządu Naftogaz Ukraina. – Partnerstwo z Orlenem wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikuje dostawy i przyspiesza integrację Ukrainy z europejskim rynkiem gazu.

W ramach memorandum ORLEN i Naftogaz podpisały również umowę kupna-sprzedaży ok. 100 mln m sześc. gazu. Surowiec będzie pochodził z ładunku LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Następnie gaz zostanie przesłany rurociągiem GIPL łączącym Litwę i Polskę i dalej przez terytorium Polski do interkonektora na granicy ukraińskiej w Drozdowiczach, gdzie zostanie odebrany przez Naftogaz.

Reklama

 

fot. ORLEN

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Anubis76 - niezalogowany 2025-03-08 08:39:21

    Jak za free to ok????????????????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości