Reklama

ORLEN, ANWIL i Grupa Energa w raporcie Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2023

17/04/2024 11:59

Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowało 22. raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2023”. To największy w Polsce przegląd aktywności firm w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju. W tegorocznym raporcie znalazły się dobre praktyki ORLENU, inicjatywy ANWILU i Grupy Energa.

Najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W 22. edycji zaprezentowano 1046 dobrych praktyk realizowanych przez 266 firm.

Grupa ORLEN

Zgłoszone przez Grupę ORLEN praktyki pokazują różnorodność działań w zakresie odpowiedzialności społecznej całej Grupy Kapitałowej. W raporcie Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) znalazły się praktyki, podkreślające wkład ORLENU w rozwój społeczności lokalnych, innowacje społeczne oraz działania edukacyjne w zakresie transformacji energetycznej.

Reklama

Zdalne wezwanie pracownika stacji przez aplikację ORLEN Vitay

W tegorocznym raporcie opisano usługę zdalnego wezwania pracownika stacji poprzez aplikację ORLEN VITAY, dostępną na wszystkich stacjach ORLEN. Rozwiązanie, które powstało z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, pozwala na korzystanie z ofert i usług stacji bez wychodzenia z samochodu. Dzięki funkcjonalności można zgłosić potrzebę pomocy przy tankowaniu paliwa, korzystaniu z kompresora lub myjni. Nowa funkcjonalność w aplikacji ORLEN VITAY umożliwi klientom jeszcze łatwiejszą możliwość korzystania z oferowanych usług. Oprócz rozwiązania w aplikacji VITAY dostępne są również specjalnie miejsca parkingowe, obniżone podjazdy przy wejściu do sklepu, dostosowane przestrzenie pomiędzy regałami i przed ladą kasową w sklepach. Ponadto, na wszystkich stacjach ORLEN za paliwo można płacić przy dystrybutorze, korzystając z aplikacji mobilnej ORLEN Pay (wykorzystując umieszczony na każdym dystrybutorze w sieci specjalny kod QR), a na blisko 400 stacjach funkcjonuje również obsługa przez Mobilnego Kasjera, który przyjmuje płatności za paliwo i artykuły dostępne na podjeździe.

W tegorocznym wydawnictwie FOB zaprezentowano również program grantowy „ORLEN Social Lab. Laboratorium Społecznej Zmiany” Fundacji ORLEN. Powstał  on z myślą o tych, którzy chcą poprawić jakość życia lokalnych społeczności oraz wybranych grup docelowych, a także mają innowacyjny pomysł na rozwiązanie ich konkretnych problemów. Autorzy najlepszych projektów mogli liczyć na wsparcie finansowe oraz aż 60 godzin szkoleń i konsultacji z ekspertami dot. m.in. operacyjnego prowadzenia projektów społecznych, opracowania kosztorysu czy promocji działań. Program był realizowany w 2023 roku w dwóch edycjach i składał się z dwóch etapów – szkoleniowo-doradczego i wdrożeniowego. Do etapu szkoleń dostało się w sumie 30 organizacji, które mogły dopracować swój projekt pod kątem ekspertów. W drugim etapie zwycięskie organizacje dostały grant na wdrożenie swoich projektów. W dwóch edycjach programu granty otrzymało 9 organizacji.

Reklama

Akademia H2

W Raporcie możemy przeczytać również o projekcie edukacyjnym pn. Akademia H2. Jest to program skierowany do studentów i absolwentów, osób zainteresowanych technologiami wodorowymi, które chcą związać z nimi swoją zawodową przyszłość. Ma stworzyć podstawy wykwalifikowanej kadry ekspertów w tej dziedzinie. 30 uczestników I edycji Akademii w terminie marzec-czerwiec 2023 roku uczestniczyło w 7 zjazdach w 8 różnych miejscach w Polsce. Brali oni aktywny udział w zajęciach, które pracownicy ORLEN organizowali we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i firmami najintensywniej działającymi w branży H2: Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Centrum Badawcze PAN KEZO, firma Toyota i PESA Bydgoszcz. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach, warsztatach, laboratoriach, wizytach studyjnych, a tym samym doświadczyć jak technologie wodorowe są rozwijane w praktyce w rzeczywistości.

Tegoroczny raport FOB prezentuje także programy adresowane do pracowników Grupy ORLEN. Jednym z nim jest inicjatywa pn. „Festiwal różnorodności”, która odbyła się w listopadzie 2023 r. Organizując festiwal, firma uświadomiła pracownikom, że różnorodność jest ich siłą oraz zachęciła do wykorzystania jej potencjału w codziennej pracy. W grudniu 2023 r. ORLEN dołączył do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, potwierdzając tworzenie przyjaznego, tolerancyjnego i otwartego środowiska pracy.

Reklama

Aktywności spółki ANWIL

W Raporcie ukazały się również aktywności spółki ANWIL z Grupy ORLEN. Wśród nich są takie inicjatywy, jak: działalność Fundacji ANWIL, Oblatani w pomaganiu, Miasteczko zdrowia, Wolontariat pracowniczy.

Zmiany w tegorocznej edycji raportu

Warto podkreślić, że 22. edycja raportu przyniosła kilka istotnych zmian:

- ograniczono liczbę praktyk, które może zgłosić dana firma (do pięciu);

- nowością jest także możliwość przypisania danej dobrej praktyki do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania wprowadzonych zgodnie z Corporate Sustainability Reporting Directive;

Reklama

- praktyki zgłoszone do raportu są opisane także pod kątem kontrybucji do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości