Reklama

Lasek stanie się parkiem

19/08/2009 08:32

Podolszyce Południe będą miały swój park. To od lat oczekiwana przez mieszkańców tego osiedla inwestycja. Na razie Urząd Miasta szuka wykonawcy projektu zagospodarowania lasku brzozowego. Pełna dokumentacja projektowo -kosztorysowa powinna być gotowa do 15 listopada tego roku.

Istniejący obecnie lasek brzozowy w południowej części Podolszyc ma powierzchnię około 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wewnątrzosiedlowy park będzie miał powierzchnię blisko dwóch hektarów. Działki, na których powstanie są własnością Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obecnie ratusz dysponuje koncepcją zagospodarowania terenu przygotowaną przez Zakład Usług Ogrodniczych Arbor i firmę Usługi Projektowe Piotra Gryszpanowicza.
Park na Podolszycach Południe ma pełnić funkcje rekreacyjne, sportowe i edukacyjne. Znajdą się w nim place, alejki oraz plac zabaw. W trzech utwardzonych miejscach staną przenośne toalety, jedna z nich będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Jedną z atrakcji nowego parku ma być fontanna. Jej zbiornik powinien być łatwy w konserwacji, odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków uzdatniania wody i mrozoodporny. Konstrukcja fontanny ma również umożliwiać łatwy dostęp do wody ludziom oraz dawać możliwość schłodzenia się, czy picia wody przez ptaki. Fontanna może mieć na przykład formę dwóch równolegle położonych wodotrysków.
Projektant będzie musiał także przeprowadzić inwentaryzację już istniejącej zieleni. Chodzi głownie o lasek brzozowy, który na trwałe wpisał się w krajobraz osiedla i w ostatnich miesiącach został uporządkowany. Brzozy pozostaną w niezmienionym stanie, poza niezbędnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jest to konieczne, ponieważ część drzew jest okaleczona lub rosną w zbyt dużym zagęszczeniu. W dokumentacji muszą się też znaleźć propozycje nowych nasadzeń. Autorzy projektu będą także musieli pamiętać o ławkach, śmietniczkach i wybiegu - toalecie dla psów.
Do parku będą prowadzić cztery bramy, po jednej od wschodu i północy oraz dwie od południa. Według autorów koncepcji zagospodarowania terenu, w lasku brzozowym może powstać ścieżka dydaktyczna. Znajdą się przy niej stanowiska edukacyjne z zestawami roślin i tablicami informacyjnymi. Ścieżka dydaktyczna ma biec po drewnianej kładce.
Parkowe alejki prawdopodobnie będą wyłożone kostką brukową i mają być zaprojektowane tak, by mogły się po nich poruszać osoby niepełnosprawne. Układ komunikacyjny ma być oparty na obecnie istniejących ścieżkach, wydeptanych przez mieszkańców okolicznych bloków. Alejki będą miały trzy metry szerokości. Droga techniczna, która połączy dwie południowe bramy ma mieć pięć metrów szerokości. Będzie ona przeznaczona między innymi dla pojazdów służb utrzymania parku oraz służb ratowniczych.
Urządzenia sportowo-rekreacyjne będą ustawione na trawie. Dla dzieci w różnym wieku mają powstać place zabaw z urządzeniami wykonanymi z drewna akacjowego, z elementami wspinaczkowymi oraz sprawnościowymi. Dla najmłodszych dzieci ma powstać nieregularna piaskownica otoczona kamieniami i głazami, które zarazem mogą pełnić funkcję siedzisk lub podstaw pod drewniane kłody, na których będzie można siadać. W parku powstaną także miejsca typowo wypoczynkowe. Pod koronami drzew staną stoły z parasolami, otoczone niską roślinnością, bylinami i krzewami.
Zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenu, w nowym parku powinno stanąć 31 ławek, 43 śmietniczki oraz około 80 latarni. Teren będzie chroniony i monitorowany przez dwanaście kamer.
Jacek Danieluk

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości