„Wakacje w Gostyninie” to nazwa projektu turystycznego, który realizowany jest w mieście podczas wakacji. Jego inicjatorzy zapraszają na spacery turystyczne, podczas których turyści i mieszkańcy poznają ważnych ludzi, miejsca oraz wydarzenia tworzące historię miasta nad Skrwą Lewą.
W ramach projektu „Wakacje w Gostyninie” każdy znajdzie coś dla siebie. W tym tygodniu (w czwartek, 1 sierpnia) miasto zaprasza na rajd rowerowy „Śladami miejsc pamięci narodowej” w hołdzie powstańcom warszawskim. Rajd poprowadzi Marcin Gęsiarz, zaś trasa będzie liczyła około 17 km. Rowerzyści wyruszą spod ratusza, pojadą na ul. Floriańską, aby zatrzymać się przy tablicy pamiątkowej poświęconej osobom rozstrzelanym przez okupanta niemieckiego 15 czerwca 1941 r. Następnym punktem historycznej wycieczki będzie wieś Gaśno, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych z 1863 r. Potem na trasie znajdą się jeszcze: las przy ul. Kraśnica, gdzie żandarmi i funkcjonariusze niemieckiego gestapo 26 lutego 1940 r. zamordowali 42 Polaków, Zalesie, mogiła w Drzewcach i cmentarz żydowski. Potem rowerzyści powrócą do Gostynina, do zamku.
Natomiast 20 sierpnia br. (we wtorek) wyruszy kolejny, pieszy spacer po mieście – „Szlakiem Wielokulturowego Gostynina”. Uczestnicy będą poszukiwać śladów obecności Rosjan, Niemców, Żydów i Polaków, a wyznaniowo – protestantów, chrześcijan i prawosławnych. Przewodnikiem będzie Piotr Syska, od lat zaangażowany w promowanie pamięci o historii Gostynina, zajmujący się jego wielokulturowością.
27 sierpnia br. (we wtorek) miasto zaprasza mieszkańców i turystów na spacer „z dreszczykiem w tle”, zatytułowany „Gostynińskie nekropolie”. Wspólne zwiedzanie poprowadzi dr Elżbieta Szubska-Bieroń, która zapozna pasjonatów lokalnej historii z gostynińskimi cmentarzami. Uczestnicy spaceru poznają niezwykłe historie ludzi zasłużonych dla miasta, ale także zobaczą architekturę nagrobków z okresu niemal ostatnich 200 lat. Ostatnim spacerem będzie wędrówka pod nazwą „Zabytkami Gostynina”. Spacerowicze wyruszą spod ratusza, wędrując po mieście i zatrzymując się przy najciekawszych zabytkach oraz poznając ich bogatą historię.
Przypomnijmy, że w lipcu br. odbyły się dwa pierwsze spacery turystyczne po mieście. 12 lipca Tomasz Paszkiewicz oprowadził po mieście gości z Pyrzyc, natomiast 23 lipca dr Elżbieta Szubska-Bieroń na „Gostynińskim szlaku znanych postaci” opowiedziała o historii Gostynina i o ludziach, bez których miasto by nie istniało – przyczynili się oni bowiem do rozwoju miasta w sferze kultury, architektury, oświaty, sportu.
Partnerem projektu „Wakacje w mieście” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
(eg)
Fot. Urząd Miasta Gostynina
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze