Na drogach Płocka i powiatu doszło w ubiegłym roku do 412 wypadków drogowych. Zginęło w nich 38 osób, a 555 zostało rannych. Wciąż niestety na drogach spotkać można pijanych kierowców, chociaż było ich trochę mniej niż rok wcześniej. Główne grzechy kierowców to ciągle jazda ze zbyt dużą prędkością i wymuszanie pierwszeństwa.
Sekcja Ruchu Drogowego płockiej policji wytypowała najbardziej niebezpieczne drogi. Wszelkie rekordy bije ulica Wyszogrodzka, na której w 2008 roku doszło do 28 wypadków i 261 kolizji. Taki wynik ulica „zawdzięcza” przede wszystkim rondu Wojska Polskiego, na którym czasami nawet kilka razy dziennie dochodziło do kolizji. Ich przyczyną zazwyczaj było wymuszenie pierwszeństwa przez kierowców wjeżdżających na rondo. Niebezpiecznie jest też na Bielskiej (17 wypadków i 121 kolizji), Łukasiewicza (12 wypadków i 105 kolizji), al. Jachowicza (12 wypadków i 53 kolizje), Dobrzyńskiej (10 wypadków i 42 kolizje). Ostrożność trzeba też zachować podróżując po gminach: Radzanowo (25 wypadków), Stara Biała (21 wypadków), Bielsk (21 wypadków) i Słupno (20 wypadków). W powiecie najbezpieczniej jest w gminach: Nowy Duninów, Słubice (po 3 wypadki) oraz Mała Wieś (9 wypadków).
Do wypadków dochodzi najczęściej z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu (165), niebezpiecznej prędkości (139), błędów pieszych (52) oraz nieprawidłowego omijania, wymijania i wyprzedzania (29).
W roku 2008 odnotowano niewielki wzrost liczby wypadków w porównaniu do roku 2007. Było też więcej rannych, na szczęście spadła ilość ofiar śmiertelnych.
Policjanci z płockiej drogówki nie odpuszczali kierowcom jeżdżącym na „podwójnym gazie”. Złapali 807 takich osób. Zdecydowana większość (687) popełniła przestępstwo. Były to zarówno osoby prowadzące samochody, jak i rowerzyści.
W 2008 roku płocka drogówka odnotowała 2350 kolizji drogowych. Ponad połowa z nich miała miejsce na ulicach Płocka. Najczęściej powodem było nieudzielenie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz błędy przy wyprzedzaniu, wymijaniu i omijaniu.
Żeby poprawić bezpieczeństwo na drogach, mundurowi poza codziennymi służbami organizowali też specjalne akcje. Szczególną uwagę zwracali na pijanych, niechronionych uczestników ruchu i kontrowali prędkość. Pod lupą znalazły się taksówki. Na 302 skontrolowane pojazdy ujawniono 181 wykroczeń. 98 taksówkarzy zapłaciło mandaty, a 30 straciło dowody rejestracyjne swoich aut. Policjanci z drogówki przyjrzeli się także autokarom. Na 282 kontrole ujawniono 121 wykroczeń, nałożono 61 mandatów i zatrzymano 37 dowodów rejestracyjnych. Źle wypadli także kierowcy ciężarówek. Na 203 sprawdzone pojazdy ujawniono 117 wykroczeń, nałożono 62 mandaty i zatrzymano 41 dowodów rejestracyjnych. (jac)
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze