ORLEN, Lafarge Cement S.A. i Air Liquide Polska będą wspólnie realizować projekt budowy morskiego terminala przeładunkowego dwutlenku węgla w Gdańsku. Inwestycja otrzymała grant Komisji Europejskiej na przygotowanie dokumentacji projektowej i studiów wykonalności.
Terminal CO2 ma służyć zarówno do sekwestracji dwutlenku węgla z własnych zakładów ORLEN, jak i do świadczenia usług związanych z zarządzaniem emisjami CO2 na rzecz innych firm. W latach 2027–2030 ORLEN planuje zagospodarować lub sekwestrować 3 mln ton CO2 rocznie. Z terminalu będą mogły korzystać branże, w których redukcja emisji CO2 jest trudna z powodów technologicznych, np. sektor hutniczy i cementowy.
Budowa terminala będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie instalacja ma osiągnąć przepustowość 3 mln ton CO2 rocznie, z czego 1 mln ton przypadnie ORLEN, 1 mln ton Lafarge Cement S.A., a 1 mln ton zostanie udostępnione w ramach usług komercyjnych. W drugim etapie przepustowość ma wzrosnąć do 5 mln ton CO2 rocznie.
Dwutlenek węgla będzie dostarczany do terminalu z zakładów przemysłowych z centralnej i północnej części kraju, a następnie przeładowywany na statki i transportowany do docelowych miejsc sekwestracji pod dnem morza. Początkowo transport CO2 będzie realizowany koleją, jednak docelowym rozwiązaniem jest budowa rurociągu przesyłającego CO2.
Budowa terminala CO2 to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z pierwszych w regionie. Projekt pozwoli ORLEN zbudować pozycję lidera usług zarządzania emisjami CO2 oraz ułatwi osiągnięcie przez Koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku. Inwestycja przyczyni się także do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Fot. ORLEN
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze