Reklama

Muzeum coraz bliżej

09/01/2008 08:38
W styczniu ma zostać zakończony remont opactwa benedyktyńskiego w Płocku, przyszłej siedziby Muzeum Diecezjalnego. Wszystko wskazuje na to, że do końca miesiąca nastąpi oficjalny odbiór budynku, jego przegląd i usunięcie ewentualnych usterek. W ten sposób zakończony zostanie pierwszy etap przystosowania opactwa do pełnienia funkcji muzeum. Prace odbywają się pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

Remont rozpoczął się w sierpniu 2006 roku,po uprzednim przeniesieniu się Muzeum Mazowieckiego do siedziby przy ul. Tumskiej.

W styczniu br. zostanie ukończony pierwszy etap remontu, podczas którego wymieniona została instalacja grzewcza, elektryczna, wodno-kanalizacyjna, poza tym zamontowano klimatyzację. Rozpoczęły się już prace projektowe związane z przystosowaniem pomieszczeń oraz aranżacji wnętrz na potrzeby muzealne. W połowie tego roku w dawnym opactwie benedyktyńskim-nowej siedzibie Muzeum Diecezjalnego urządzona zostanie część ekspozycji. Przenosiny odbywać się będą stopniowo Pełne otwarcie obiektu muzealnego planowane jest na drugą połowę tego roku. Wiele zbiorów muzealnych, z konieczności znajdujących się w magazynach, będzie mogło nareszcie znaleźć się na ekspozycji (powierzchnia użytkowa muzeum wynosi ponad 3 tys. m kw.): – Pierwsza część, którą chcemy otworzyć dla zwiedzających, to skrzydło będące niejako przedłużeniem katedry (z reliktami kościoła św. Wojciecha). Planujemy tam urządzenie stałej ekspozycji z arcydziełami sztuki sakralnej. Na parterze chcemy otworzyć salę audiowizualną – zapowiada ks. dr Andrzej Maciejewski, ekonom Kurii Diecezjalnej w Płocku. – W drugiej połowie tego roku planujemy oddać do użytku skrzydło opactwa położone od strony Wisły, gdzie mieścić się ma min. skarbiec katedralny. Elementami ekspozycji pozostaną odkryte fragmenty fundamentów w korytarzu, również gotyckie fragmenty kościoła św. Wojciecha oraz pozostałych wież – Szlacheckiej i Zegarowej.

Dotychczasowy remont kosztoway 6,5 mln zł, najwięcej pochodziło ze ZPORR – 4 mln 800 tys. zł. Za te środki udało się przeprowadzić generalny remont obiektu, wyremontować gotyckie piwnice i postawić oficynę na tyłach Domu pod Trąbami. Teraz płocka Kuria staje przed koniecznością zapewnienia środków na wyposażenie obiektu. Obecnie prowadzone są rozmowy związane z pozyskaniem kolejnych, potrzebnych środków m.in. na remont zabytkowych wież i wyposażenie Muzeum.

Dotychczasow siedziba Muzeum Diecezjalnego pozostanie obiektem muzealnym. Jest przecież najstarszym muzeum diecezjalnym, zbudowanym jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego. Znaczna część zabytków w tym roku nadal tam pozostanie. W przyszłości jednak Kościół płocki będzie musiał ostatecznie zdecydować o sposobie istnienia i funkcjonowania tych dwóch obiektów.    

(eg)

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości