W styczniu ma zostać zakończony remont opactwa benedyktyńskiego w Płocku, przyszłej siedziby Muzeum Diecezjalnego. Wszystko wskazuje na to, że do końca miesiąca nastąpi oficjalny odbiór budynku, jego przegląd i usunięcie ewentualnych usterek. W ten sposób zakończony zostanie pierwszy etap przystosowania opactwa do pełnienia funkcji muzeum. Prace odbywają się pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.
Remont rozpoczął się w sierpniu 2006 roku,po uprzednim przeniesieniu się Muzeum Mazowieckiego do siedziby przy ul. Tumskiej.
W styczniu br. zostanie ukończony pierwszy etap remontu, podczas którego wymieniona została instalacja grzewcza, elektryczna, wodno-kanalizacyjna, poza tym zamontowano klimatyzację. Rozpoczęły się już prace projektowe związane z przystosowaniem pomieszczeń oraz aranżacji wnętrz na potrzeby muzealne. W połowie tego roku w dawnym opactwie benedyktyńskim-nowej siedzibie Muzeum Diecezjalnego urządzona zostanie część ekspozycji. Przenosiny odbywać się będą stopniowo Pełne otwarcie obiektu muzealnego planowane jest na drugą połowę tego roku. Wiele zbiorów muzealnych, z konieczności znajdujących się w magazynach, będzie mogło nareszcie znaleźć się na ekspozycji (powierzchnia użytkowa muzeum wynosi ponad 3 tys. m kw.): – Pierwsza część, którą chcemy otworzyć dla zwiedzających, to skrzydło będące niejako przedłużeniem katedry (z reliktami kościoła św. Wojciecha). Planujemy tam urządzenie stałej ekspozycji z arcydziełami sztuki sakralnej. Na parterze chcemy otworzyć salę audiowizualną – zapowiada ks. dr Andrzej Maciejewski, ekonom Kurii Diecezjalnej w Płocku. – W drugiej połowie tego roku planujemy oddać do użytku skrzydło opactwa położone od strony Wisły, gdzie mieścić się ma min. skarbiec katedralny. Elementami ekspozycji pozostaną odkryte fragmenty fundamentów w korytarzu, również gotyckie fragmenty kościoła św. Wojciecha oraz pozostałych wież – Szlacheckiej i Zegarowej.
Dotychczasowy remont kosztoway 6,5 mln zł, najwięcej pochodziło ze ZPORR – 4 mln 800 tys. zł. Za te środki udało się przeprowadzić generalny remont obiektu, wyremontować gotyckie piwnice i postawić oficynę na tyłach Domu pod Trąbami. Teraz płocka Kuria staje przed koniecznością zapewnienia środków na wyposażenie obiektu. Obecnie prowadzone są rozmowy związane z pozyskaniem kolejnych, potrzebnych środków m.in. na remont zabytkowych wież i wyposażenie Muzeum.
Dotychczasow siedziba Muzeum Diecezjalnego pozostanie obiektem muzealnym. Jest przecież najstarszym muzeum diecezjalnym, zbudowanym jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego. Znaczna część zabytków w tym roku nadal tam pozostanie. W przyszłości jednak Kościół płocki będzie musiał ostatecznie zdecydować o sposobie istnienia i funkcjonowania tych dwóch obiektów.
(eg)
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze