Od początku roku płocką Komendę Miejską Policji odwiedziło już prawie 300 osób szukających pracy. Dziewięćdziesiąt z nich złożyło już niezbędne wnioski i oczekuje na testy. Wśród kandydatów są kobiety, mężczyźni, emerytowani żołnierze, młodzież przed maturą, a nawet małżeństwo po czterdziestce.
Największe oblężenie kandydatów płocka policja przeżywa od czasu rozpoczęcia ostatniej kampanii rekrutacyjnej. Multimedialne ogłoszenie pojawiło się na banerze diodowym na budynku byłego dworca PKS przy Jachowicza. O zniesieniu bariery wiekowej pisaliśmy także na łamach Tygodnika Płockiego. To poskutkowało. Codziennie do zespołu kadr i szkolenia przychodzi przynajmniej 15 kandydatów. Nie wszyscy decydują się na składanie wniosków. Wśród pytających przeważają panie.
– Dla nich jest zdecydowanie mniej ofert na rynku pracy. Nawet jeśli kobiety mają wyższe wykształcenie, o dobrze płatną pracę jest trudno. Mężczyźni kończący studia, szczególnie politechniczne, rezygnują z rekrutacji, ponieważ uważają, że w swoich wyuczonych zawodach zarobią więcej – powiedziała Renata Mikulska z zespołu kadr i szkolenia KMP w Płocku.
Wśród kandydatów znalazło się między innymi małżeństwo po czterdziestce. Pobrali nawet niezbędne dokumenty, które trzeba wypełnić w czasie rekrutacji, jednak już ich nie złożyli. Za to funkcjonariuszy zaskoczyła jedna z kobiet, także po czterdziestce.
– Kiedy mówiłem jej, że po ewentualnym przyjęciu będzie musiała w trybie skoszarowanym odbyć półroczny kurs podstawowy, dopytała jedynie, co oznacza skoszarowanie. Była lekko zawiedziona tym, że nie ma wolnych sobót i niedziel, ale złożyła wymagane dokumenty i teraz trzymamy za nią kciuki, żeby dobrze jej poszło na testach – dodaje nadkom. Tomasz Sieradzki, ekspert zespołu kadr i szkolenia.
Nie brakuje także osób, które najwyraźniej nie mogą się rozstać z mundurem. Wśród byłych wojskowych na wcześniejszych emeryturach znalazł się komandos, który zdaniem policjantów nie powinien mieć żadnych problemów z zaliczeniem testów sprawności fizycznej, które wzbudzają największy niepokój kandydatów. O pracę w policji pytają także tegoroczni maturzyści. Przeważają wśród nich dziewczyny, ponieważ w przeciwieństwie do chłopców nie muszą mieć uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
– Chciałam po maturze zdawać do Akademii Policyjnej w Szczytnie, ale na razie nie mam dość pieniędzy na takie studia. Dlatego zdecydowałam się od razu pójść do pracy i mam nadzieję, że poradzę sobie na testach – opowiada Sandra, która za kilka dni odbierze świadectwo ukończenia III LO im. Marii Dąbrowskiej. Do pracy w policji zachęcili ją wujek i siostra, którzy nosili policyjne mundury.
Przypomnijmy, że kandydaci do pracy w policji muszą mieć przynajmniej średnie wykształcenie, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, korzystać z pełni praw publicznych, w przypadku mężczyzn uregulowany stosunek do służby wojskowej. Oczywiście przyszli policjanci nie mogą być karani.
Starania o wstąpienie w szeregi policji należy rozpocząć od wizyty w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Płocku, ul. Słowackiego 4/1 (pokój 213, tel. 0-24 – 266 – 12 – 49 lub 0-24 – 266 – 15 – 10). Pracownicy tej komórki wyjaśnią jak wygląda procedura naboru, przekażą także ankiety i dokumenty, które trzeba będzie wypełnić. Po tym wstępnym etapie selekcji przyjdzie czas na testy oraz badania. W pierwszej kolejności kandydaci będą musieli sobie poradzić ze składającym się z 40 pytań testem wiedzy o administracji publicznej, bezpieczeństwie i społeczeństwie. Kolejny krok to tor przeszkód, sprawdzający siłę i wytrzymałość, który trzeba pokonać w czasie nie przekraczającym 1 minuty i 45 sekund. Następnie kandydaci będą musieli zmierzyć się z testem psychologicznym MultiSelekt. Po przebrnięciu tego etapu przyjdzie czas na badania lekarskie oraz tzw. wywiad zorganizowany, który pozwoli ocenić umiejętności formułowania myśli i motywację do służby w policji.
Osoby, które przejdą przez sito rekrutacji trafią do KMP w Płocku, złożą ślubowanie i na pół roku wyjadą do jednej ze szkół policyjnych, gdzie odbędą szkolenie podstawowe. Nauczą się zachowania podczas patrolu, reagowania na przestępstwa, pisania raportów, musztry, zasad zależności służbowych. W tym czasie będą dostawali pensję w wysokości około 1200 złotych netto. Po powrocie do Płocka nowi policjanci zostaną skierowani do konkretnej służby, a ich pensja wzrośnie do 1805 złotych netto. Trzeba też pamiętać o dodatkowych gratyfikacjach: tzw. trzynastce, równoważniku za umundurowanie, pokryciu kosztów dojazdu do pracy, równoważniku za brak mieszkania i dofinansowaniu za wypoczynek funkcjonariuszy i ich rodzin.
Firma zapewni też dalsze doskonalenie zawodowe i kursy otwierające drogę do awansu. Według obecnych przepisów policjant może
odejść na emeryturę po 15 latach pracy. Ma wówczas prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości 40% ostatniej pensji.
(jac)
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze