Reklama

Chcą pracować w policji

30/04/2008 09:08
Od początku roku płocką Komendę Miejską Policji odwiedziło już prawie 300 osób szukających pracy. Dziewięćdziesiąt z nich złożyło już niezbędne wnioski i oczekuje na testy. Wśród kandydatów są kobiety, mężczyźni, emerytowani żołnierze, młodzież przed maturą, a nawet małżeństwo po czterdziestce.

Największe oblężenie kandydatów płocka policja przeżywa od czasu rozpoczęcia ostatniej kampanii rekrutacyjnej. Multimedialne ogłoszenie pojawiło się na banerze diodowym na budynku byłego dworca PKS przy Jachowicza. O zniesieniu bariery wiekowej pisaliśmy także na łamach Tygodnika Płockiego. To poskutkowało. Codziennie do zespołu kadr i szkolenia przychodzi przynajmniej 15 kandydatów. Nie wszyscy decydują się na składanie wniosków. Wśród pytających przeważają panie.

– Dla nich jest zdecydowanie mniej ofert na rynku pracy. Nawet jeśli kobiety mają wyższe wykształcenie, o dobrze płatną pracę jest trudno. Mężczyźni kończący studia, szczególnie politechniczne, rezygnują z rekrutacji, ponieważ uważają, że w swoich wyuczonych zawodach zarobią więcej – powiedziała Renata Mikulska z zespołu kadr i szkolenia KMP w Płocku.

Wśród kandydatów znalazło się między innymi małżeństwo po czterdziestce. Pobrali nawet niezbędne dokumenty, które trzeba wypełnić w czasie rekrutacji, jednak już ich nie złożyli. Za to funkcjonariuszy zaskoczyła jedna z kobiet, także po czterdziestce.

– Kiedy mówiłem jej, że po ewentualnym przyjęciu będzie musiała w trybie skoszarowanym odbyć półroczny kurs podstawowy, dopytała jedynie, co oznacza skoszarowanie. Była lekko zawiedziona tym, że nie ma wolnych sobót i niedziel, ale złożyła wymagane dokumenty i teraz trzymamy za nią kciuki, żeby dobrze jej poszło na testach – dodaje nadkom. Tomasz Sieradzki, ekspert zespołu kadr i szkolenia.

Nie brakuje także osób, które najwyraźniej nie mogą się rozstać z mundurem. Wśród byłych wojskowych na wcześniejszych emeryturach znalazł się komandos, który zdaniem policjantów nie powinien mieć żadnych problemów z zaliczeniem testów sprawności fizycznej, które wzbudzają największy niepokój kandydatów. O pracę w policji pytają także tegoroczni maturzyści. Przeważają wśród nich dziewczyny, ponieważ w przeciwieństwie do chłopców nie muszą mieć uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

– Chciałam po maturze zdawać do Akademii Policyjnej w Szczytnie, ale na razie nie mam dość pieniędzy na takie studia. Dlatego zdecydowałam się od razu pójść do pracy i mam nadzieję, że poradzę sobie na testach – opowiada Sandra, która za kilka dni odbierze świadectwo ukończenia III LO im. Marii Dąbrowskiej. Do pracy w  policji zachęcili ją wujek i siostra, którzy nosili policyjne mundury.

Przypomnijmy, że kandydaci do pracy w policji muszą mieć przynajmniej średnie wykształcenie, obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, korzystać z pełni praw publicznych, w przypadku mężczyzn uregulowany stosunek do służby wojskowej. Oczywiście przyszli policjanci nie mogą być karani.

Starania o wstąpienie w szeregi policji należy rozpocząć od wizyty w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Płocku, ul. Słowackiego 4/1 (pokój 213, tel. 0-24 – 266 – 12 – 49 lub 0-24 – 266 – 15 – 10). Pracownicy tej komórki wyjaśnią jak wygląda procedura naboru, przekażą także ankiety i dokumenty, które trzeba będzie wypełnić. Po tym wstępnym etapie selekcji przyjdzie czas na testy oraz badania. W pierwszej kolejności kandydaci będą musieli sobie poradzić ze składającym się z 40 pytań testem wiedzy o administracji publicznej, bezpieczeństwie i społeczeństwie. Kolejny krok to tor przeszkód, sprawdzający siłę i wytrzymałość, który trzeba pokonać w czasie nie przekraczającym 1 minuty i 45 sekund. Następnie kandydaci będą musieli zmierzyć się z testem psychologicznym MultiSelekt. Po przebrnięciu tego etapu przyjdzie czas na badania lekarskie oraz tzw. wywiad zorganizowany, który pozwoli ocenić umiejętności formułowania myśli i motywację do służby w policji.

Osoby, które przejdą przez sito rekrutacji trafią do KMP w Płocku, złożą ślubowanie i na pół roku wyjadą do jednej ze szkół policyjnych, gdzie odbędą szkolenie podstawowe. Nauczą się zachowania podczas patrolu, reagowania na przestępstwa, pisania raportów, musztry, zasad zależności służbowych. W tym czasie będą dostawali pensję w wysokości około 1200 złotych netto. Po powrocie do Płocka nowi policjanci zostaną skierowani do konkretnej służby, a ich pensja wzrośnie do 1805 złotych netto. Trzeba też pamiętać o dodatkowych gratyfikacjach: tzw. trzynastce, równoważniku za umundurowanie, pokryciu kosztów dojazdu do pracy, równoważniku za brak mieszkania i dofinansowaniu za wypoczynek funkcjonariuszy i ich rodzin.

Firma zapewni też dalsze doskonalenie zawodowe i kursy otwierające drogę do awansu. Według obecnych przepisów policjant może

odejść na emeryturę po 15 latach pracy. Ma wówczas prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości 40% ostatniej pensji.   

(jac)

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości