W Domu Technika w Płocku odbyła się w piątek, 11 czerwca 14. już Gala wieńcząca coroczny Plebiscyt Tygodnika Płockiego pod nazwą „Z Tumskiego Wzgórza”. Wręczono Nominacje za 40 wydarzeń w 4 kategoriach, miedziorytami uhonorowano zwycięzców w każdej z kategorii, a bonami paliwowymi nagrodzono najbardziej aktywnych czytelników. Nominacjami Nadzwyczajnymi uhonorowano także – w ramach podziękowań społeczeństwa Mazowsza Płockiego za ratowanie życia i zdrowia – medyków oraz firmy i organizacje współpracujące ze środowiskiem medycznym podczas pandemii COVID-19.
Podczas zasadniczej części Gali uhonorowano specjalnymi Nominacjami ponad 50 osób odpowiedzialnych za Wydarzenia pogrupowane w 4 kategoriach: „Inicjatywy społeczne i gospodarcze”, „Kultura”, „Sport i turystyka”, „Na Mazowszu Płockim”.
Miedzioryty wykonane przez artystę ludowego spod Gąbina trafiły do nominowanych osób, które odpowiedzialne były za wydarzenia najlepiej ocenione przez czytelników TP (podczas głosowania SMS-owego i kuponowego).

Wyniki w 4 kategoriach
I tak w kategorii „Inicjatywy Społeczne i gospodarcze” najwięcej głosów przypadło 150-leciu funkcjonowania w Płocku spółdzielni Społem PSS „Zgoda”. Gwoli uściślenia wyników dodajmy, że na drugim miejscu uplasowała się skierowana do seniorów akcja PKN ORLEN pod nazwą „Świąteczna paczka”, natomiast na III - inicjatywa sprowadzenia przez władze Miasta Płocka kolejnej rodziny repatriantów.

W kategorii „Kultura” zwycięsko z głosowania wyszło Wydarzenie pod nazwą: „Cykl „Kultura na wynos”. Koncerty online, pokaz slajdów, podcasty, warsztaty i wystawy online” przygotowane przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów. II miejsce przypadło Wydarzeniu: „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” - wystawa miała miejsce w Muzeum Mazowieckim, natomiast III pozycja to „Film „Wiktoria 1920” w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” na płockiej starówce”.

W kategorii „Sport i turystyka” zwyciężyło Wydarzenie: „Domowy WF z ORLEN Wisła Płock”. II miejsce to „Awans koszykarek MON-POL do play-off” a III pozycja przypadła Michałowi Kublikowi i Krzysztofowi Kisielowi za rewelacyjną książkę o naszej gwieździe szczypiorniaka, czyli „Mistrz Krzysztof Kisiel”.

W kategorii „Na Mazowszu Płockim” triumf odniosło Wydarzenie firmowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Babeczki” z Borowic pod nazwą „Ciepły posiłek dla potrzebujących od KGW „Wesołe babeczki”. Na II miejscu czytelnicy usadowili „Oddanie do użytku obwodnicy Gąbina”, natomiast na III – „Odbudowę Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie”.

Nominacje Nadzwyczajne
Redakcja Tygodnika Płockiego i Kapituła tegorocznego Plebiscytu ustaliła wcześniej, że o ile w corocznym Plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza” nagradzamy wszelkie inicjatywy, dzięki którymi żyje nam się odrobinę, lepiej, ciekawiej, łatwiej, to patrząc na ostatnie miesiące warto zdać sobie sprawę, że są takie działania, których w żaden sposób nie da się poddać procesowi głosowania. Ich celem jest walka o nasze zdrowie i życie. Ubiegły rok (oczywiście także ten, ale w tym momencie podsumowujemy rok 2020) upłynął pod znakiem wysiłków nas wszystkich, żeby pandemia koronawirusa skutkowała jak najmniejszymi rysami w społeczeństwie. My, jako społeczeństwo, pomagaliśmy odpowiednim służbom poprzez stosowanie się do zaleceń, niemniej to inni walczyli o nasze zdrowie. Stąd pomysł podziękowania środowisku medycznemu za pomocą Nominacji Nadzwyczajnych.

Oczywiście wśród pracowników Tygodnika Płockiego i członków Kapituły Plebiscytu zdawaliśmy sobie wszyscy sprawę, że podziękowania dla tej grupy zawodowej muszą mieć z konieczności charakter symboliczny. Nie jesteśmy bowiem w stanie wyróżnić wszystkich pracowników i organizacji związanych z medycyną, którzy nie szczędzili swojego zdrowia i życia, żeby opanować tę straszliwą epidemię. Nawet na poziomie lokalnym (a taki ma charakter nasz Plebiscyt) jest to kilka tysięcy osób. Padł zatem pomysł, że wprawdzie Nominacje Nadzwyczajne Tygodnik Płocki konkretnym osobom, ale będzie to jednocześnie podziękowanie Mazowsza Płockiego dla wszystkich przedstawicieli medycyny.
Nazwiska przedstawicieli środowiska medycznego wybrane zostały w wyniku rozmów Tygodnika Płockiego z przedstawicielami samorządów medycznych, odpowiednich izb pracowniczych oraz dyrektorów placówek służby zdrowia. Tym osobom wręczyliśmy 6 Nominacji Nadzwyczajnych. Otrzymały je: dwie lekarki - Ewa Milik-Józefiak i Justyna Ulińska, pielęgniarka Agata Pawska, ratownik medyczny Marcin Dąbkowski, salowa Renata Milnikow, analityk laboratoryjny Anna Jędrzejewska.

Kolejne Nominacje Nadzwyczajne wręczyliśmy przedstawicielom tych organizacji z naszego regionu, które, zdaniem członków Kapituły, podejmując różnorakie inicjatywy pomogły środowisku medycznemu hamować rozwój epidemii. Tych Nominacji Nadzwyczajnych było 5. Trafiły do Daniela Obajtka (prezesa PKN ORLEN), Tomasza Olenderka (członka zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.), majora Ireneusza Fudały - dowódcy 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego, Hilarego Januszczyka, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego w Płocku Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, pułkownika Andrzeja Ferenieca, dyrektora Zakładu Karnego w Płocku.
Mottem Nominacji Nadzwyczajnych były słowa świętego Jana Pawła II, zresztą uwiecznione na Nominacjach:
Jedynie prawdziwy człowiek
zauważy potrzeby innego człowieka.
Jedynie człowiek wielkiego serca
wyciągnie doń pomocną dłoń
Na Nominacjach znalazły się jeszcze, oczywiście oprócz nazwiska i funkcji, także podziękowania Redakcji Tygodnika Płockiego i Kapituły Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” w imieniu mieszkańców Mazowsza Płockiego: „za serce, oddanie i ofiarność w walce z pandemią koronawirusa”.
Szat
* Więcej, w tym także zdjęcia, w najbliższym wydaniu Tygodnika Płockiego
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!