Nie trzeba skierowania, wystarczy zgłosić się do Przychodni Świętej Trójcy. Płocczanki w wieku 30-44 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania USG piersi w ramach miejskiego programu profilaktyki. Czas ma znaczenie – wcześnie wykryte zmiany dają większą szansę na skuteczne leczenie.
Rak piersi pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych kobiet. Choć najczęściej diagnozowany jest u pań po 50. roku życia, choroba może pojawić się również wcześniej. Dlatego miasto Płock realizuje zadanie publiczne pn. „Profilaktyczne badanie piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 30-44 lat”, kierując je do kobiet, które nie są objęte jeszcze ogólnopolskim programem mammografii.
W ramach programu zaplanowano wykonanie 730 bezpłatnych badań USG piersi. Płocczanki w wieku 30-44 lat mogą zgłaszać się na badanie bez skierowania bezpośrednio do Przychodni Świętej Trójcy w Płocku przy ul. Miodowej 2. Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:30-14:00 pod numerem telefonu: 882-791-348. Badania będą realizowane do 30 września tego roku lub do wyczerpania.
Rak piersi w początkowym okresie często rozwija się bez wyraźnych objawów. Regularne badania pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, zanim choroba zacnie dawać bardziej widoczne symptomy. Wczesne rozpoznanie zwiększa możliwości leczenia i poprawia rokowania.
W Polsce rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Odpowiada za około 23% wszystkich zachorowań nowotworowych wśród kobiet oraz około 14% zgonów z powodu nowotworów. Szczególne znaczenie ma więc świadomość, regularne kontrole i reagowanie na niepokojące objawy.
Na ryzyko zachorowania wpływa wiele czynników. Część z nich, jak predyspozycje genetyczne czy wiek, pozostaje poza naszym wpływem. Większe ryzyko występuje m.in. u kobiet z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2, z rodzinnym obciążeniem rakiem piersi, a także u osób, które przez wiele lat stosowały hormonalną terapię zastępczą.
Znaczenie mają również czynniki związane ze stylem życia: nadwaga i otyłość, niewielka aktywność fizyczna, częste spożywanie alkoholu czy dieta bogata w tłuszcze nasycone.
Ważnym elementem dbania o zdrowie jest także regularne samobadanie piersi. Powinno być wykonywane co miesiąc, najlepiej od 3. do 5. dnia po miesiączce. Nie zastępuje ono badań obrazowych, ale pomaga kobiecie poznać swoje ciało i szybciej zauważyć ewentualne zmiany.
1. Obejrzyj piersi przed lustrem
Stań przed lustrem i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom.
Sprawdź:
Obserwację wykonaj w kilku pozycjach:
2. Sprawdź brodawki
Delikatnie uciskając brodawkę, sprawdź, czy nie pojawia się nietypowa wydzielina. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany, których wcześniej nie było.
3. Zbadaj piersi dotykiem
Unieś jedną rękę nad głowę, a drugą dłonią zbadaj pierś. Używaj opuszków trzech środkowych palców i wykonuj spokojne, okrężne ruchy.
Sprawdź całą pierś:
Szukaj:
4. Powtórz badanie na leżąco
Połóż się na plecach. Pod badaną stronę możesz podłożyć poduszkę lub zwinięty ręcznik pod bark. Ponownie zbadaj pierś i okolice pachy. Następnie wykonaj te same czynności z drugą piersią.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Konsultacji wymagają szczególnie:
Jak wykonać samobadanie piersi – instruktaż:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi
Jeśli jesteś kobietą w wieku 45-74 lat raz na 2 lata masz prawo do bezpłatnej mammografii w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Link do Programu:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi
Zdj. poglądowe - Magnific
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze