W ubiegłym tygodniu na przystani u podnóża Tumskiego Wzgórza za*****ował galar. To bezżaglowy statek przypominający duży prostokąt z nisko wzniesionym ku górze dziobem, którego załoga zawitała do Płocka w ramach odbywającego się już po raz drugi Królewskiego Flisu Wiślanego. Tegoroczny flis rozpoczął się 17 maja przy ujściu Przemszy, a zakończy 8 czerwca w Gdańsku. Jego celem jest powrót do najlepszych tradycji i obyczajów z epoki politycznej i gospodarczej świetności Rzeczypospolitej oraz popularyzacja walorów przyrodniczych i turystycznych kraju. Do czasu rozwoju kolei Wisła była głównym szlakiem komunikacyjnym Polski. Handel wzdłuż brzegów Wisły w XVI i XVII wieku zapewniał dochody dla ponad 40 tysięcy ludzi, a spław wiślany był głównym źródłem bogactwa i potęgi naszego kraju w okresie „złotego wieku”. (jac)
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze