Reklama

Grupa ORLEN dostarczy gaz na Słowację

08/07/2024 09:53

ORLEN, za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading, podpisał ze słowacką spółką ZSE Energia umowę na sprzedaż gazu, którego wolumen pokryje ok. 30% zapotrzebowania ZSE Energia w ciągu roku. Kontrakt jest przykładem rosnącej współpracy firm z Europy Środkowo-Wschodniej w celu dywersyfikacji dostaw i wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego w regionie.

Umowa zawarta pomiędzy Grupą ORLEN oraz ZSE Energia z Grupy ZSE przewiduje dostawę gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 roku. Surowiec pochodzący m.in. z USA zostanie dostarczony w postaci skroplonej do terminala LNG, w którym Grupa ORLEN posiada długoterminową rezerwację mocy. Stamtąd, po regazyfikacji, surowiec zostanie przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego sytemu gazowego i dalej przesłany na Słowację za pomocą interkonektora Vyrava.

Będzie to pierwszy przypadek, kiedy słowacka spółka sprowadzi gaz ziemny z kierunku północnego. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji.

Reklama

Zawarcie kontraktu pomiędzy Spółkami nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich, które to połączenia umożliwią Grupie Orlen sprzedaż paliwa do klientów w kraju i za granicą w oparciu o zdywersyfikowany portfel pozyskania gazu.

Cena gazu w kontrakcie będzie ustalana w sposób rynkowy.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości