Reklama

Sojusz biznesu z nauką. ORLEN podpisał porozumienie z Politechniką oraz Akademią

ORLEN wspólnie z Politechniką Warszawską Filia w Płocku oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie będzie pracował nad doskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych. W tej sprawie w środę, 29 stycznia podpisana została w Płocku umowa.

Dzięki porozumieniu możliwe będzie: podejmowanie wspólnych starań o pozyskiwanie funduszy ze źródeł krajowych i europejskich, wsparcie merytoryczne w tworzeniu infrastruktury badawczej, wykorzystanie dostępnych na uczelniach zaawansowanych narzędzi modelowania procesów technologicznych, prowadzenie projektów badawczych. Do tych korzyści warto również dołączyć kształcenie przyszłych kadr Koncernu.

Celem współpracy jest wykorzystanie potencjału środowiska naukowego do wsparcia ORLENU w procesach doskonalenia i adaptacji technologii paliw syntetycznych.

Reklama

Wkrótce ORLEN będzie musiał sprostać zapotrzebowaniu na paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), wynikającym z europejskich regulacji tj. RED III i ReFuelEU Aviation. Analizujemy już potencjalne inwestycje związane z produkcją syntetycznego paliwa lotniczego e-SAF RFNBO. Dlatego potrzebujemy zbudować we własnych zasobach Pracownię Paliw Syntetycznych jako narzędzie umożliwiające weryfikację oferowanych przez rynek rozwiązań. Chcemy też prowadzić prace badawcze nad rozwojem poszczególnych etapów produkcji e-paliw w czym wesprze nas wiedza i doświadczenie naukowców. Nadrzędnym celem jest rozwój własnego know-how oraz nabycie kompetencji w zakresie zastosowania nowych procesów oraz technologii, co ułatwi podejmowanie decyzji inwestycyjnych i operacyjnych w przyszłości – mówi Marcin Wasilewski, członek Zarządu ds. Technologii ORLENU.

Porozumienie jest naturalną konsekwencją wykorzystania synergii kompetencyjnych biznesu i nauki, ale przede wszystkim budową i doskonaleniem kompetencji naukowych w obszarze e-paliw na Politechnice Warszawskiej Filia w Płocku, jako fundamentalnego wsparcia dla rozwoju innowacyjnych i najnowocześniejszych technologii w obszarze paliw syntetycznych Grupy ORLEN.

Reklama

E-paliwa powstają poprzez połączenie wodoru z dwutlenkiem węgla pochodzenia biogenicznego albo wychwyconego z powietrza. Chociaż w procesie ich spalania przez silniki jest emitowane CO2, jego ilość ma być równoważona właśnie w procesie produkcji. Stąd o e-paliwach mówi się, że są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

W październiku 2023 roku Unia Europejska przyjęła w ramach tzw. pakietu Fit for 55, Rozporządzenie ReFuelEU Aviation, które reguluje m.in. obowiązkowy udział zrównoważonych paliw lotniczych (tzw. „SAF”) w paliwach lotniczych dostarczanych na główne lotniska w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Reklama

Minimalne udziały SAF obowiązują od 1 stycznia 2025 roku (2%) i rosną w szybkim tempie (6% w 2030, 20% w 2035) aż do poziomu 70% w 2050 roku. W Polsce rozporządzeniem ReFuelEU Aviation zostało objętych osiem portów lotniczych. ORLEN pracuje nad rozwojem własnych projektów, które pozwolą dostarczać na polski rynek odpowiednie wolumeny paliw SAF. Firma planuje rozwijać także nowe produkty, między innymi syntetyczne paliwa lotnicze produkowane w oparciu o wodór powstający w procesie elektrolizy zasilanej energią elektryczną z OZE (RFNBO) oraz CO2 pochodzenia biogenicznego.

BS

Reklama

fot. ORLEN

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości