Reklama

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

10/02/2025 11:53

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina. Szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w tym regionie. ORLEN eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i będzie poszukiwać kolejnych.

Złoże Siedlemin zostało odkryte w ramach wspólnego projektu ORLEN S.A. i ORLEN Upstream Polska na głębokości ok. 3 km. Wiercenie otworu poszukiwawczego zrealizowała spółka Exalo Drilling z Grupy ORLEN. Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m sześciennych.

– Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii. Działalność wydobywcza ORLEN przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom – powiedział Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Reklama

Złoże Siedlemin znajduje się w rejonie o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów. Potwierdzają to wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i odkryte złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.

ORLEN planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa. Dzięki temu spółka może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.

Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł.

Reklama

W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN wyniosło 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld m sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld m sześć.

W nowej strategii Grupy ORLEN do 2035 r. koncern, jako cel wskazał zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld m sześc. w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości