To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii! Już w najbliższą niedzielę, 10 listopada w Gąbinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Chodzi o widowisko poświęcone insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku przygotowane przez Grupę Rekonstruktorów Historycznych Bajka. Z pewnością możecie liczyć na doskonały pokaz kunsztu jeździeckiego, a także efekty pirotechniczne i balistyczne.
Inscenizacja związana jest z 230. rocznicą wybuchu powstania. Dlaczego postanowiono odnieś się akurat do tego wydarzenia? Ponieważ Gąbin w czasie insurekcji był świadkiem wielu potyczek i walk z wojskami interwencyjnymi. W mieście stacjonowały oddziały Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego. Ten drugi wydał w mieście odezwę do ludności oraz do niemieckich kolonistów o wsparcie działań polskich żołnierzy.
Miasto odgrywało ważną, strategiczną rolę w planach powstańców, którzy chcieli odciąć część wojsk pruskich, oblegających Warszawę. Inscenizacja przybliży ten mało znany epizod z historii Gąbina i stanowić będzie wspaniałą lekcję historii.
Widowisko przygotowała Grupa Rekonstruktorów Historycznych Bajka, której pokazy mieszkańcy miasta i gminy mogli oglądać w ubiegłym roku podczas Narodowego Święta Niepodległości. Inscenizacja będzie miała miejsce przy przy ul. Wojska Polskiego, a jej rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 13.15.
Po rekonstrukcji organizatorzy zapraszają wszystkich na ciepły posiłek.
Organizatorami wydarzenia są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, samorząd Miasta i Gminy Gąbin oraz samorząd województwa mazowieckiego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze