Reklama

Płock. Test nowych policyjnych urządzeń w Al. Piłsudskiego. Czy będzie bezpieczniej?

Policja będzie kontrolować nie tylko kierowców, ale też pieszych i rowerzystów. Płocka drogówka właśnie przetestowała w Alejach Piłsudskiego nowe urządzenie monitorujące iCam. Testy zakończyły się fatalnie dla... sprawców wykroczeń. Policjanci ukarali kierowców za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych oraz omijaniu pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nowy system będzie jednak wyczulony nie tylko na przewinienia kierowców. Uważać na te urządzenia, które wykorzystywane będzie w różnych częściach miasta, powinni również piesi i rowerzyści.

W ostatnich dniach w Płocku doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Poszkodowane zostały już dwie kobiety w wieku 75 i 60 lat, a także 12-letnie dziecko. Wszyscy trafili do szpitala. Do potrącenia pieszych przez samochody doszło na przejściach dla pieszych. Dodajmy, że podobne zdarzenia miały miejsce w Płocku także w listopadzie i październiku. Jak informuje policja, sezon jesienno-zimowy często obfituje w takie zdarzenia. Powodem jest szybko zapadający zmrok, słaba widoczność na drogach. Niestety, duże znaczenie ma też brak koncentracji kierowców. Czy jest sposób na to, by poprawić tę sytuację? Być może polepszy ją urządzenie monitorujące iCam.

Policjanci z płockiej drogówki w tym tygodniu przeprowadzili jego test. Funkcjonariusze nadzorowali przejścia dla pieszych w Al. Piłsudskiego w Płocku. Przypomnijmy, że znajdują się tu niebezpieczne przejścia dla pieszych, na których dochodziło już do wielu wypadków.

Reklama

- 13 grudnia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzili działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, podczas których wykorzystywany był mobilny system monitoringu iCam – potwierdza prowadzone działania sierż. szt. Monika Jakubowska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Jak informuje, system ICAM umożliwia policjantom monitoring ruchu drogowego w dowolnym miejscu, umożliwiając skuteczne rejestrowanie nieprawidłowości zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów.

Reklama

- Wykorzystanie kamer ICAM ma na celu skoordynowane działania w zakresie egzekwowania przepisów ruchu drogowego oraz zwiększenia świadomości uczestników ruchu o konieczności przestrzegania norm bezpieczeństwa – tłumaczy policjantka.

Dzięki zaawansowanej technologii ICAM policjanci mają możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje, w których dochodzi do naruszeń przepisów ruchu drogowego. System umożliwia nagrywanie zdarzeń, co stanowi nieocenione narzędzie dowodowe w przypadku potrzeby ścigania sprawców wykroczeń. Ponadto, działa jako prewencyjne narzędzie, które zwiększa świadomość uczestników ruchu o stałym monitoringu, co z kolei wpływa na poprawę ogólnej kultury drogowej.

Reklama

Są efekty prowadzonych przez policjantów w Alejach Piłsudskiego działań.

- W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze interweniowali wobec sprawców wykroczeń polegających na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych oraz omijaniu pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – dowiadujemy się w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku.

Czy to pomoże, by piesi czuli się bezpieczniej, przechodząc przez przejścia dla pieszych? Na pewno nadal ważna jest rozwaga, jak również zasada ograniczonego zaufania. Ważne jednak, że pojawiają się nowe narzędzia monitorujące, które pomogą wyeliminować tych, którzy łamią na drodze przepisy i stwarzają zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu.

Reklama

fot. KMP w Płocku

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Rafał - niezalogowany 2023-12-16 11:59:33

    A wystarczyłoby na tych niebezpiecznych przejściach zalozyc sygnalizację świetlna i problem by się rozwiązał. Tylko po co ? Lepiej doić z ludzi kase . Tak naprawdę mają gdzieś że ktoś może ucierpieć przez potrącenie tylko hajs ma się zgadzać. Chore czasy Jeszcze podejrzewam że ten system wyjdzie drożej niż założenie sygnalizacji na tych 2 przejściach dla pieszych ( na Piłsudskiego tylko są 2 przejściach bez sygnalizacji ) .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości