Kolejny rok z rzędu oddział położniczy Szpitala Miejskiego w Płocku może pochwalić się rekordową liczbą urodzin. Przez siedem i pół miesiąca przyjęto prawie tysiąc porodów. Podobnie, jak i przed rokiem, najlepiej pod tym względem w oddziałowej statystyce wypada lipiec. Wszystko wskazuje na to, że również sierpień zakończony zostanie rekordową liczbą narodzin. Ordynator oddziału ginekologiczno – położniczego Romuald Juchnowicz-Bierbasz dodaje także, że bardzo prawdopodobne jest to, iż bieżący rok zamknie się w Szpitalu Miejskim liczbą narodzin powyżej półtora tysiąca dzieci. – Oczywiście jest to uwarunkowane utrzymaniem, takiej jak obecna, wzrostowej tendencji narodzin. Wiele wskazuje na to, że tak będzie. Między innymi z tego powodu, że właśnie w tym roku rodzą kobiety z wyżu demograficznego, który przypadał na lata osiemdziesiąte – wyjaśnia doktor Juchnowicz-Bierbasz. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do płockiego szpitala w ostatnich kilkunastu miesiącach trafia coraz większa liczba pacjentek z rejonu gostynińskiego. Rosnąca liczba narodzin zauważalna jest od co najmniej dwóch lat. Najlepiej wypadają tu lipiec i sierpień. Dwa lata temu w lipcu było sto dziewięć porodów, rok temu sto dwadzieścia osiem. Rosnąca tendencja zachowuje się także w sierpniu. Dwa lata temu urodziło się sto jedenaście dzieci, rok temu już sto trzydzieści jeden. W tym roku, przynajmniej w lipcu także zostały przekroczone liczby narodzin z ubiegłego roku. W ubiegłym roku łącznie przyjęto tysiąc czterysta siedemdziesiąt cztery porody. Znaczący wzrost porodów pozwala przypuszczać, że rok bieżący zamknie się ich całkowitą liczbą przekraczającą półtora tysiąca. – Cały personel ma sporo pracy. Na oddział przyjmowane są pacjentki z Płocka, ale także okolic Gostynina, Płońska, Wyszogrodu. Jednak wszyscy doskonale dają sobie radę. Dobra opieka i komfortowe warunki powodują, że pacjentki decydują się na poród w naszym oddziale – zapewnia doktor Juchniewicz – Bierbasz. Do dyspozycji pacjentek są trzy sale porodowe z możliwością bezpłatnych porodów rodzinnych. Przygotowana jest także sala z możliwością relaksu w wannie. Podobnie jak i przed rokiem wśród rodzących się dzieci nieznacznie przeważają dziewczynki. Bieżący rok pokazuje również, że w górę przesuwa się średnia wieku kobiet decydujących się na pierwszy poród. Również w górę przesunął się wiek kobiet decydujących się na drugie dziecko. Częściej niż w latach poprzednich na urodzenie kolejnego dziecka decydują się kobiety po czterdziestym roku życia.
rad
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze