Reklama

Tanie tankowanie

25/05/2006 16:24
Już w przyszłym miesiącu kierowcy w Płocku powinni mniej zapłacić za olej napędowy.  W październiku powinna być tańsza także benzyna. Po wielu apelach i zapowiedziach władze miasta rozpoczynają wojnę cenową ze stacjami paliw. Za kilkanaście dni powinna zostać otwarta dla wszystkich stacja paliw Komunikacji Miejskiej przy ulicy Przemysłowej. Jednak to nie wszystko. W Urzędzie Miasta leży już wniosek hipermarketu Auchan o wydanie decyzji „o warunkach zabudowy stacji paliw płynnych przy ulicy Wyszogrodzkiej”.Wiele wskazuje na to, że wojna pomiędzy stacją paliw Komunikacji Miejskiej a pozostałymi stacjami będzie miała ostry przebieg. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jako pierwsze powinny skapitulować, czyli obniżyć ceny paliw, stacje położone najbliżej ulicy Przemysłowej.
- Zakładamy, że na stacji Komunikacji Miejskiej marża będzie minimalna. Stacja paliw nie jest głównym źródłem zysku tej miejskiej spółki, dlatego ceny będą niższe od oferty innych tego typu placówek w Płocku – powiedział zastępca prezydenta Płocka Dariusz Zawidzki.
Plany władz miasta i Komunikacji Miejskiej są następujące. Na stacji paliw gminnej spółki już wymieniono zbiorniki na paliwa. Teraz trzeba wymienić dystrybutory oraz podnieść wiatę. Niezbędne jest zamontowanie geomembrany. Już w czerwcu powinna rozpocząć się sprzedaż oleju napędowego. Komunikacja wystąpiła także z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie koncesji na sprzedaż benzyn. Jak już informowaliśmy, na stacji nie będzie jedynie sprzedawany gaz LPG, ponieważ w tej branży konkurencja jest duża.
Jak duża będzie różnica cen paliw pomiędzy stacją KM, a innymi placówkami? Dariusz Zawidzki przypomina, że na ceny paliw wpływ ma kilka czynników, począwszy od ceny baryłki ropy i relacji złotówki do dolara. Jedno jest jednak pewne. Przynajmniej w początkowym okresie stacja KM będzie tańsza od innych placówek. Później powinno się to zmienić. Władze miasta i spółki liczą na to, że konkurencja obniży ceny. Oczywiście Komunikcja Miejska nie zamierza sprzedawać paliw poniżej kosztów.
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, zainteresowanie sprzedażą paliw w KM jest olbrzymie. Między innymi po publikacjach na ten temat w Tygodniku Płockim w siedzibie spółki urywały się telefony z pytaniem, kiedy będzie można tanio tankować. Co bardziej niecierpliwi kierowcy już nawet przyjeżdżali na miejsce i dopiero przy bramie firmy dowiadywali się, że stacja jeszcze nie rozpoczęła sprzedaży.
Miasto czeka na inwestorów
Otwarcie stacji paliw Komunikacji Miejskiej ma być też zachętą dla inwestorów, którzy chcieliby rozpocząć tego typu działalność w Płocku. Pierwsi chętni już są. Jeszcze w marcu wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy stacji paliw wystąpił hipermarket Auchan. To groźna informacja dla innych palcówek w rejonie Podolszyc, ponieważ stacje przy hipermarketach zawsze mają niższe ceny, a przy tym na brak klientów nie narzekają. Wprost przeciwnie, są momenty, że na parkingu przy Auchanie trudno znaleźć wolne miejsce.
Stacja paliw miała też powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Granicznej. Brakowało jedynie rozwiązań komunikacyjnych. Jak zapewnia Dariusz Zawidzki, każdy inwestor, który chce otworzyć stację paliw w Płocku i przy tym zaproponować niższe ceny, będzie w mieście witany z otwartymi ramionami.
Jak widać jest w Płocku nareszcie szansa na tańsze paliwo. Trzeba jednak rozruszać skostniały układ, który spowodował, że w naszym mieście ceny paliw należą do najwyższych w kraju. Rewolucja cenowa jest jednak możliwa tylko po wejściu na rynek placówek, które zdecydują się na niskie marże. To zadanie dla odważnych, ale, jak się okazuje, takich w naszym mieście nie brakuje. Należy do nich między innymi Poczta Polska. W swojej bazie przy ulicy Przemysłowej już teraz sprzedaje tańsze paliwa. Benzyna bezołowiowa 95 oktanów jest tańsza o 19 groszy niż na stacjach Orlenu.
(jac)
Fot. Dariusz Ossowski.
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości