Reklama

Skuter zastąpi samochód

06/12/2006 09:07
Czy skutery i quady zastąpią samochody? Taki wniosek można by wysnuć na podstawie danych statystycznych wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym w Płocku: – Systematycznie wzrasta zainteresowanie nabywaniem i rejestracją motorowerów, skuterów i kładów – mówi Teresa Szpakowicz, dyrektor tego wydziału. – W 2005 roku zarejestrowano ich 159, a w 2006 roku już 267. W porównaniu z rokiem ubiegłym, przybyło ich o 59 procent.
I rzeczywiście, nawet na ulicach Płocka widzi się jakby więcej tego typu pojazdów. Skutery i kłady są na topie i każdy chce je mieć. Niestety, kład dobrej marki kosztuje tyle, co dobry samochód, więc często pozostaje w sferze marzeń młodych ludzi.
W Starostwie Powiatowym w Płocku skrupulatnie policzono wszystkich właścicieli, którzy rejestrowali swoje auta. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2006 r. zarejestrowano ogółem 8.105 pojazdów. Najwięcej, bo ponad 60 % z nich, to pojazdy używane i rejestrowane w kraju. Na drugim miejscu na liście są pojazdy sprowadzone z zagranicy (ok. 25 %, czyli 1990 aut). Zaledwie 6 % (czyli 481) rejestrowanych samochodów to pojazdy nowe. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba pojazdów nowych i sprowadzanych z zagranicy zmniejszyła się. Na dotychczasowym poziomie utrzymuje się rejestracja motocykli i ciągników rolniczych. W 2005 roku zarejestrowano ich 660, a w 2006 r. – 648.
Statystyka dokładnie wskazuje, że w omawianym okresie wydano ogółem 8.545 dowodów rejestracyjnych, 1.932 karty pojazdu, 8.138 pozwoleń czasowych, 5.800 nalepek kontrolnych, 8.223 znaki legalizacyjne, 6.190 kompletów samochodowych tablic rejestracyjnych, 648 tablic motocyklowo-ciągnikowych.
Co ciekawe, po raz pierwszy w tym roku dokonano rejestracji pojazdu zabytkowego, który może brać udział w ruchu komunikacyjnym. Z tegoż ruchu wycofano czasowo 17 pojazdów. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to o 8 pojazdów więcej: – Niestety, wciąż ujawniamy przypadki zgłaszania do pierwszej rejestracji pojazdów zakupionych w latach ubiegłych – komentuje Teresa Szpakowicz. – Pojawia się problem z przedkładaną dokumentacją, która często pochodząc sprzed kilkunastu lat, jest niepełna i nieczytelna. To samo dotyczy przedkładania do rejestracji nieautentycznych dokumentów własności pojazdów. W omawianym okresie ujawniono 55 takich przypadków. Jest to zjawisko utrzymujące się na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym.
W każdych papierach, a więc i samochodowych, porządek musi być. Jeśli go nie ma, można na przykład nie zarejestrować samochodu czy zapłacić mandat, a to zawsze kara dotkliwa dla naszego portfela.  
(eg)
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości