Czy skutery i quady zastąpią samochody? Taki wniosek można by wysnuć na podstawie danych statystycznych wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym w Płocku: – Systematycznie wzrasta zainteresowanie nabywaniem i rejestracją motorowerów, skuterów i kładów – mówi Teresa Szpakowicz, dyrektor tego wydziału. – W 2005 roku zarejestrowano ich 159, a w 2006 roku już 267. W porównaniu z rokiem ubiegłym, przybyło ich o 59 procent. I rzeczywiście, nawet na ulicach Płocka widzi się jakby więcej tego typu pojazdów. Skutery i kłady są na topie i każdy chce je mieć. Niestety, kład dobrej marki kosztuje tyle, co dobry samochód, więc często pozostaje w sferze marzeń młodych ludzi. W Starostwie Powiatowym w Płocku skrupulatnie policzono wszystkich właścicieli, którzy rejestrowali swoje auta. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2006 r. zarejestrowano ogółem 8.105 pojazdów. Najwięcej, bo ponad 60 % z nich, to pojazdy używane i rejestrowane w kraju. Na drugim miejscu na liście są pojazdy sprowadzone z zagranicy (ok. 25 %, czyli 1990 aut). Zaledwie 6 % (czyli 481) rejestrowanych samochodów to pojazdy nowe. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba pojazdów nowych i sprowadzanych z zagranicy zmniejszyła się. Na dotychczasowym poziomie utrzymuje się rejestracja motocykli i ciągników rolniczych. W 2005 roku zarejestrowano ich 660, a w 2006 r. – 648. Statystyka dokładnie wskazuje, że w omawianym okresie wydano ogółem 8.545 dowodów rejestracyjnych, 1.932 karty pojazdu, 8.138 pozwoleń czasowych, 5.800 nalepek kontrolnych, 8.223 znaki legalizacyjne, 6.190 kompletów samochodowych tablic rejestracyjnych, 648 tablic motocyklowo-ciągnikowych. Co ciekawe, po raz pierwszy w tym roku dokonano rejestracji pojazdu zabytkowego, który może brać udział w ruchu komunikacyjnym. Z tegoż ruchu wycofano czasowo 17 pojazdów. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to o 8 pojazdów więcej: – Niestety, wciąż ujawniamy przypadki zgłaszania do pierwszej rejestracji pojazdów zakupionych w latach ubiegłych – komentuje Teresa Szpakowicz. – Pojawia się problem z przedkładaną dokumentacją, która często pochodząc sprzed kilkunastu lat, jest niepełna i nieczytelna. To samo dotyczy przedkładania do rejestracji nieautentycznych dokumentów własności pojazdów. W omawianym okresie ujawniono 55 takich przypadków. Jest to zjawisko utrzymujące się na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. W każdych papierach, a więc i samochodowych, porządek musi być. Jeśli go nie ma, można na przykład nie zarejestrować samochodu czy zapłacić mandat, a to zawsze kara dotkliwa dla naszego portfela. (eg)
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze