Ośmiu uczniów z płockich szkół ponadgimnazjalnych kandyduje do stypendium przyznawanego za wybitne osiągnięcia w nauce i wysokie wyniki uzyskiwane w sporcie. W tym roku reprezentanci Płocka już po raz drugi rywalizować będą ze swoimi koleżankami i kolegami z całego kraju o najwyższe wyróżnienie przyznawane prymusom przez ministra edukacji narodowej. Wśród kandydatów są uczniowie Jagiellonki, Małachowianki, sportowi mistrzowie świata juniorów z Zespołu Szkół Technicznych oraz znakomita pływaczka z Zespołu Szkół Centrum Edukacji. Do grona prymusów oficjalnie za kilkanaście dni dołączy kolejna grupa. W tym roku czterdziestu dwóch uczniów ze szkół działających na terenie płockiej delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku otrzyma też stypendium prezesa rady ministrów. Najwyższą średnią (5,50) uzyskała wśród nich Martyna Cichosz z LO im. T. Kościuszki w Gostyninie. Taka forma wyróżniania i nagradzania uczniów za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w nauce i sporcie ma bardzo prestiżowy charakter. – Osiągnięcia młodzieży w rywalizacji konkursowej i olimpijskiej są potwierdzeniem, że nasze szkoły dobrze wypełniają zadania zaplanowane na rok szkolny. Niewątpliwie tak dobre wyniki są powodem do satysfakcji za uzyskane tytuły laureatów, finalistów czy mistrzów. Świadczą one o ciągłym procesie doskonalenia pracy z uczniem zdolnym, a także zwiększającej się ofercie zajęć pozalekcyjnych. Gratuluję wspaniałych osiągnięć i życzę, aby ten rok był bogaty w kolejne sukcesy – powiedział Wojciech Rygalski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku. W gronie tegorocznych kandydatów ubiegających się o stypendium ministra edukacji narodowej jest aż trzech uczniów Liceum im. Wł. Jagiełły, trzech Zespołu Szkół Technicznych i po jednym z LO im. St. Małachowskiego oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacji. Bernard Szymański, dyrektor ZST, z zadowoleniem mówi o swoich prymusach. – Sukcesy tej trójki pokazują, że mamy coraz lepszych uczniów, że z roku na rok ambitniejsi uczniowie rozpoczynają naukę w klasach pierwszych. Osiągnięcia laureatów olimpiad przedmiotowych i sportowych mistrzów świata są ogromną nobilitacją dla szkoły. Potwierdzają, że wśród naszych uczniów coraz wyraźniej zaznacza się i zwiększa liczba tych mających dobre i bardzo dobre wyniki w nauce – mówił Bernard Szymański.
Szkoła mistrzów W tym roku ZST może pochwalić się trzema kandydatami pretendującymi do stypendium ministra edukacji narodowej. Są to: Kamil Karolkowski - brązowy medalista mistrzostw świata w wioślarstwie, Radosław Milczarek - brązowy medalista mistrzostw świata w wioślarstwie oraz Judyta Olszewska – mistrzyni świata juniorów w tenisie integracyjnym. Ci uczniowie nie zamykają szkolnej listy prymusów. Bowiem troje kolejnych uzyskało średnią ocen w granicach pięciu i powyżej pięciu. Dzięki temu otrzymają stypendium prezesa rady ministrów. W tej grupie znaleźli się: zaliczana do krajowej czołówki w jeździectwie Urszula Ulińska (LO, średnia ocen 4,70), Natalia Śliwińska (LP, średnia ocen 4,92), Michał Leonow (Technikum, średnia ocen 5,25), który jako uczeń pierwszej klasy zaprezentował się na międzynarodowym forum w konkursie informatycznym. Także trzech kandydatów do stypendium ministra edukacji narodowej wystawiło Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły. Wśród nich są Andrzej Bołuć zdobywający sukcesy na olimpiadach z języka rosyjskiego, Piotr Gałka za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w pływaniu, Michał Łukasik za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w dziedzinie matematyki. – Ci uczniowie powinni stanowić wzór dla kolejnych roczników rozpoczynających naukę w naszej szkole. Jesteśmy z nich bardzo dumni, cieszymy się, że pod kierunkiem naszych nauczycieli, rozwijają swoje talenty, zainteresowania i tak pięknie reprezentują szkołę – powiedziała Mirosława Strzelczyk, wicedyrektor LO im. Wł. Jagiełły w Płocku. Stypendium prezesa rady ministrów otrzyma Hubert Sońta, uczeń, który uzyskał średnią ocen powyżej 5. Prymusami mogą także pochwalić się dwie kolejne szkoły. W Zespole Szkół Centrum Edukacji jest to świetna pływaczka Katarzyna Kowalczyk. Bardzo dobre wyniki uzyskali także Przemysław Różański (średnia 5,8) z technikum i Monika Matusiak z LO (średnia 4,6), którzy otrzymają stypendium premiera. W LO im. St. Małachowskiego kandydatem do stypendium ministra jest Piotr Piotrowski osiągający doskonałe wyniki z chemii. W tym roku warunki pozwalające na przyznanie stypendium prezesa rady ministrów spełniło 66,7% wszystkich możliwych kandydatów, w tym trzydziestu czterech uczniów ze szkół publicznych i ośmiu ze szkół niepublicznych. Połowa z nich uzyskała średnią ocen 5,0 i powyżej. Nadal jednak istnieją szkoły, które od lat nie zgłosiły żadnego kandydata do tego stypendium. W tym roku jest to piętnaście szkół publicznych (31%) i sześć szkół niepublicznych (43%). Stypendyści spotkają się z ministrem edukacji i premierem na początku października. rad
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze