Reklama

Od premiera i ministra

20/09/2006 09:46
Ośmiu uczniów z płockich szkół ponadgimnazjalnych kandyduje do stypendium przyznawanego za wybitne osiągnięcia w nauce i wysokie wyniki uzyskiwane w sporcie. W tym roku reprezentanci Płocka już po raz drugi rywalizować będą ze swoimi koleżankami i kolegami z całego kraju o najwyższe wyróżnienie przyznawane prymusom przez ministra edukacji narodowej. Wśród kandydatów są uczniowie Jagiellonki, Małachowianki, sportowi mistrzowie świata juniorów z Zespołu Szkół Technicznych oraz znakomita pływaczka z Zespołu Szkół Centrum Edukacji. Do grona prymusów oficjalnie za kilkanaście dni dołączy kolejna grupa. W tym roku czterdziestu dwóch uczniów ze szkół działających na terenie płockiej delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku otrzyma też stypendium prezesa rady ministrów. Najwyższą średnią (5,50) uzyskała wśród nich Martyna Cichosz z LO im. T. Kościuszki w Gostyninie.
Taka forma wyróżniania i nagradzania uczniów za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w nauce i sporcie ma bardzo prestiżowy charakter. – Osiągnięcia młodzieży w rywalizacji konkursowej i olimpijskiej są potwierdzeniem, że nasze szkoły dobrze wypełniają zadania zaplanowane na rok szkolny. Niewątpliwie tak dobre wyniki są powodem do satysfakcji za uzyskane tytuły laureatów, finalistów czy mistrzów. Świadczą one o ciągłym procesie doskonalenia pracy z uczniem zdolnym, a także zwiększającej się ofercie zajęć pozalekcyjnych. Gratuluję wspaniałych osiągnięć i życzę, aby ten rok był bogaty w kolejne sukcesy – powiedział Wojciech Rygalski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku.
W gronie tegorocznych kandydatów ubiegających się o stypendium ministra edukacji narodowej jest aż trzech uczniów Liceum im. Wł. Jagiełły, trzech Zespołu Szkół Technicznych i po jednym z LO im. St. Małachowskiego oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacji. Bernard Szymański, dyrektor ZST, z zadowoleniem mówi o swoich prymusach. – Sukcesy tej trójki pokazują, że mamy coraz lepszych uczniów, że z roku na rok ambitniejsi uczniowie rozpoczynają naukę w klasach pierwszych. Osiągnięcia laureatów olimpiad przedmiotowych i sportowych mistrzów świata są ogromną nobilitacją dla szkoły. Potwierdzają, że wśród naszych uczniów coraz wyraźniej zaznacza się i zwiększa liczba tych mających dobre i bardzo dobre wyniki w nauce – mówił Bernard Szymański.

Szkoła mistrzów
W tym roku ZST może pochwalić się trzema kandydatami pretendującymi do stypendium ministra edukacji narodowej. Są to: Kamil Karolkowski - brązowy medalista mistrzostw świata w wioślarstwie, Radosław Milczarek - brązowy medalista mistrzostw świata w wioślarstwie oraz Judyta Olszewska – mistrzyni świata juniorów w tenisie integracyjnym. Ci uczniowie nie zamykają szkolnej listy prymusów. Bowiem troje kolejnych uzyskało średnią ocen w granicach pięciu i powyżej pięciu. Dzięki temu otrzymają stypendium prezesa rady ministrów. W tej grupie znaleźli się: zaliczana do krajowej czołówki w jeździectwie Urszula Ulińska (LO, średnia ocen 4,70), Natalia Śliwińska (LP, średnia ocen 4,92), Michał Leonow (Technikum, średnia ocen 5,25), który jako uczeń pierwszej klasy zaprezentował się na międzynarodowym forum w konkursie informatycznym.
Także trzech kandydatów do stypendium ministra edukacji narodowej wystawiło Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły. Wśród nich są Andrzej Bołuć zdobywający sukcesy na olimpiadach z języka rosyjskiego, Piotr Gałka za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w pływaniu, Michał Łukasik za bardzo dobre wyniki uzyskiwane w dziedzinie matematyki. – Ci uczniowie powinni stanowić wzór dla kolejnych roczników rozpoczynających naukę w naszej szkole. Jesteśmy z nich bardzo dumni, cieszymy się, że pod kierunkiem naszych nauczycieli, rozwijają swoje talenty, zainteresowania i tak pięknie reprezentują szkołę – powiedziała Mirosława Strzelczyk, wicedyrektor LO im. Wł. Jagiełły w Płocku.
Stypendium prezesa rady ministrów otrzyma Hubert Sońta, uczeń, który uzyskał średnią ocen powyżej 5. Prymusami mogą także pochwalić się dwie kolejne szkoły. W Zespole Szkół Centrum Edukacji jest to świetna pływaczka Katarzyna Kowalczyk. Bardzo dobre wyniki uzyskali także Przemysław Różański (średnia 5,8) z technikum i Monika Matusiak z LO (średnia 4,6), którzy otrzymają stypendium premiera. W LO im. St. Małachowskiego kandydatem do stypendium ministra jest Piotr Piotrowski osiągający doskonałe wyniki z chemii.
W tym roku warunki pozwalające na przyznanie stypendium prezesa rady ministrów spełniło 66,7% wszystkich możliwych kandydatów, w tym trzydziestu czterech uczniów ze szkół publicznych i ośmiu ze szkół niepublicznych. Połowa z nich uzyskała średnią ocen 5,0 i powyżej. Nadal jednak istnieją szkoły, które od lat nie zgłosiły żadnego kandydata do tego stypendium. W tym roku jest to piętnaście szkół publicznych (31%) i sześć szkół niepublicznych (43%).
Stypendyści spotkają się z ministrem edukacji i premierem na początku października.
rad

 
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Tygodnik Płocki




Reklama
Najnowsze wiadomości