:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
.

Warszawa zatruła nam wodę?. Panika w Płocku. Czy uratuje nas woda mineralna?

O tym się mówi, Warszawa zatruła wodę Panika Płocku uratuje mineralna - zdjęcie, fotografia
Tygodnik Płocki 29/08/2019 09:40

Za 50 godzin, czyli już w piątek, Wisłą dotrą do Płocka ścieki. Sytuacja jest dramatyczna. A wszystko przez awarię oczyszczalni „Czajka”, do której doszło w środę rano w Warszawie. To przez nią do rzeki wypuszczane są obecnie wszystkie ścieki ze stolicy. Henryk Kowalczyk minister środowiska w ogólnopolskich mediach mówi otwarcie o katastrofie ekologicznej. Co na to płocczanie? Błyskawicznie z półek sklepowych znika woda mineralna w butelkach. Z Auchan o godz. 17.00 klienci wyjeżdżali z koszykami wypełnionymi po brzegi zgrzewkami wody mineralnej. Ratusz wystosował też komunikaty, o tym, że prezydent Płocka zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Co się dokładnie stało? W środę, 28 sierpnia doszło do awarii kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka". Po kilku godzinach okazało się, że już nie jeden a dwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni „Czajka” są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły i to w zastraszającym tempie. To 3m3 ścieków na sekundę w nurcie wody.

To nie koniec złych informacji. Okazuje się, że awaria może trwać tygodniami.

Sytuację próbują opanować w stolicy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy. Odbyła się też konferencja prasowa z ministrem, na której była mowa o budowie zastępczego rurociągu czy kolektora. Jest jednak poważne zagrożenie. Może się okazać, że przy obecnym poziomie Wisły będzie w niej więcej ścieków niż wody.

Ze względu na ewentualne zagrożenie zdrowotne, jak również wszelkie pozostałe niebezpieczeństwa uruchomione zostały wszystkie służby. Prowadzone są badania nie tylko na wylocie kolektorów w Warszawie, ale również w dół Wisły po to, żeby potencjalnie uprzedzić, czy zabezpieczyć się przed szkodami środowiskowymi czy zdrowotnymi.

Reakcja Płocka

Dziś o godz. 15.30 z płockiego ratusza otrzymaliśmy informacje, że w związku z awarią kolektora ściekowego w Warszawie prezydent Płocka zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

„Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. informują, że obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka. Szacuje się, że zanieczyszczona woda dotrze do Płocka w piątek w godzinach przedpołudniowych.

Ponadto Laboratorium Wodociągów Płockich zintensyfikowało częstotliwość badań wody wiślanej na ujęciu ,,Grabówka” oraz wody uzdatnionej tłoczonej do sieci miejskiej. Dalej Stacja Uzdatniania Wody jest przygotowana do zwiększenia udziału ilości wody studziennej w stosunku do całkowitej ilości ujmowanej wody. Dodatkowo zwiększona jest ilość dozowanego ozonu oraz związku koagulującego na etapie wstępnego uzdatniania.

„Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. informują, że wdrożone procedury minimalizują ryzyko pogorszenia jakości wody dostarczanej mieszkańcom Płocka i okolic. Cytowany jest też komunikat stołecznego Ratusza i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, że do Wisły zrzucane są ścieki w ilości ok. 3 m3/s co w zestawieniu z bieżącym przepływem wody w Wiśle (wodowskaz w Kępie Polskiej) stanowić będzie ok. 1 % w ogólnej ilości wody wiślanej dopływającej do ujęcia w Płocku.

Czy to działa uspokajająco nas płocczan? Raczej nie. W sklepach wszyscy masowo kupują całymi zgrzewkami wodę mineralną. Na razie bez odpowiedzi pozostają też pytania, czy tzw. kranówkę od piątku trzeba będzie obowiązkowo przegotować przed użyciem? Czy może lepiej zaopatrzyć się tabletki do odkażania wody?

Pewne za to jest to, że choć mamy niski stan Wisły to ścieki do nas na pewno dopłyną w piątek. Temat będziemy na bieżąco monitorować.

BeeS


 

 

Reklama

Warszawa zatruła nam wodę?. Panika w Płocku. Czy uratuje nas woda mineralna? komentarze opinie

  • gość 2019-08-28 19:37:45

    Treść komentarza...

  • Podolszyce - niezalogowany 2019-08-28 20:11:27

    Po prostu Armagedon

  • gość 2019-08-28 20:19:41

    Treść komentarza...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-28 20:53:44

    Całą Platformę Oszustów należy zapakować do wagonów i swolocze przeoczyć za Bóg.
    Bez prawa do powrotu.
    Tak mi dopomóż Bóg.
    Amen.

  • Jaro - niezalogowany 2019-08-28 20:55:11

    Ludzie, czy wyście oszaleli? Kupicie wodę na cały miesiąc?

  • Normalny - niezalogowany 2019-08-28 20:57:02

    A PiS na Kamczatkę...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-28 21:38:30

    Kyrje elejson,
    Inni niech kupują wodę, ja przerzucam się na piwo. O_0

  • Gość - niezalogowany 2019-08-28 21:50:34

    Ooo. A ja mam nadzieję, że piwa nie wykupią. Za drogie

  • xmen - niezalogowany 2019-08-28 22:48:50

    Awaria nie była w środę rano tylko we wtorek a przez dobę ukrywali ten fakt

  • pow - niezalogowany 2019-08-28 23:22:37

    W gminie Powidz w kranach płynęła woda koloru białego. Po kilkunastu sekundach woda wyglądała jak brudna kranówa.

  • gość 2019-08-29 06:56:47

    RRafałaf Trzaskoski
    @KochanyPrezes
    "Pisoskie trolle próbują wykorzystać ten niefortunny incydent kałowy do napędzenia przedwyborczej histerii.
    Zapomnieli tylko, że ten naturalny nawóz użyźni mazowieckie pola i poprawi jakość pokarmu fauny występującej w Wiśle."
    Palant z Warszawy mówi że użyźnia pola na Mazowszu, niech sam mózg sobie użyźni

  • Płocczanin - niezalogowany 2019-08-29 09:10:11

    Kiedy przeczytałem jego wypowiedź, cytuję.:"chciałbym uspokoić mieszkańców Warszawy - ujęcie wody mamy powyżej zrzutu ścieków", zacytowałem nie dosłownie tylko przytoczyłem sens, to myślałem że szlag mnie trafi. No takiej bezczelności to dawno nie widziałem. Zatrul wodę dla Płocka i jeszcze warszawiaków uspokaja. Normalnie nie mam słów na tego pana. I od razu wyjaśniam: jego przynależność polityczna mało mnie interesuje. Chodzi mi o zwyczajną ludzką podlość.

  • Adam - niezalogowany 2019-08-29 09:10:38

    Domagam się odszkodowania od Warszawy dla Płocka za zatrucie wody.

  • Iza - niezalogowany 2019-08-29 12:37:24

    A za wcześniejsze lata nie chcesz odszkodowania? Do 2012r. cały czas w Płocku piliśmy "warszawskie ścieki" to co szkodzi jeszcze trochę

  • Jan - niezalogowany 2019-08-29 15:58:54

    A gdzie są płoccy Zieloni? Niech potępią zrzut ścieków przez Warszawę do Wisły i zatrucie Płocka. Jakoś cicho... Czy dlatego, że są w jednej koalicji wyborczej z Panem z Warszawy? Pokażcie, że jesteście płocczanami a nie rozpolitykowanymi gówniarzami.

  • Płock - niezalogowany 2019-08-29 17:01:30

    Niech zakreca wodę w warszawie jak to ich główna to niech u siebie je trzymaja

  • Płocki gosc - niezalogowany 2019-08-29 17:56:41

    Komentarz usunięty z powodu wulgaryzmów

  • Gość - niezalogowany 2019-08-29 19:13:01

    Od Wawy do Płocka wzdłuż wisly rozciąga się obszar natura2000. Tysiące sztuk ptactwa wodnego, zagrożone gatunki pod ścisłą ochrona. To wszystko po tej wodzie zdechnie w kilka dni. Cóż na to ekolodzy, chyba boją się wychylić, narazić. Czeka nas tragedia przyrodnicza na masową skalę. Co na to ci wszyscy wielcy prezydenci z uśmiechem na twarzy opowiadający o bombie ekologicznej?

  • gość 2019-08-30 07:29:48

    Ta wypoedz pokazuje dobitnie arogancje Warszawiaków i pogardę dla reszty kraju. Warszawiakom zatrucie nie grozi a reszta mało mnie obchodzi. Tak nalezy odczytywać wypowiedź Trzaskowskiego.. Oni nienawidzą do tego swoich przeciwników polit że chcą ich fizycznie unicestwić. P Najsztub rozjeżdżą staruszki na pasach w domyśle elektorat PiS a Trzaskowski chce wytruć pisowski elektorat skażoną wodą

  • Ślązak - niezalogowany 2019-08-30 09:14:08

    Widzę, ze w tym Płocku to mieszkają ludzie bez mózgu. Wystarczy trochę poczytać i zaczerpnąć wiedzy na temat oczyszczania się rzeki. Nie ma szans żeby jakiś ściek do was dopłynął bo Wisła to sobie oczyści, przestańcie panikować i szykować się jak na jakaś apokalipsę.

  • Mazowszanin - niezalogowany 2019-08-30 10:11:22

    Do Ślązaka. Woda wszystko oczyści ( w domyśle zrobi to natura). Masz rację. Ale nie zrobi tego tak szybko, jak byśmy tego w Płocku oczekiwali. Póki co Płock jest na tak zwanej pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o duże miasta, a wody w Wiśle tyle co kot napłakał. Gdyby jej było 2 razy więcej, tak jak przed rokiem 2012, byłbym lepszej myśli. A tak a propos: ze Śląska lepiej widać...?>

  • Andy - niezalogowany 2019-08-30 10:17:14

    Co do wypowiedzi o Najsztubie rozjeżdżającym staruszki, to myślę, gościu, że się zagalopowałeś. Pachnie mi to spiskową teorią dziejów. Zgadzam się natomiast co do arogancji warszawiaków. Znam ich sporo i doskonale wiem, że nie widzą oni niewiele dalej niż do ostatnich zabudowań i płotów w Łomiankach. Pada propozycja o pomocy wojska w przetransportowaniu ścieków na drugą stronę Wisły? Warszawa odpowiada: nie, nie potrzebujemy... I słusznie z punktu widzenia warszawiaka - oni tego nie potrzebują. A resztę kraju mają głęboko... Zatem nie warto ich pytać.

  • Telia katowice - niezalogowany 2019-08-30 11:35:59

    Ty slazak jestes chyba z sosnowca ze takie bzdury godosz ...
    Wspolczucie dla Plocka

  • GośćB - niezalogowany 2019-09-01 09:58:29

    Matko ja jakoś nie wykupiłam zapasów wody na ten fikcyjny Armagedon. Ludzie to powariowali. To że innni panikowali to nie oznacza, że wszyscy, ale oczywiście gazeta wie swoje.

  • gość 2019-09-10 12:25:06

    Nie uważacie Państwo, że niektóre tematy pojwija się w mediach tylko po to, żeby odciągnąć nas od innych , ważnych problemów? Niestety, media pomijaja bardzo fakty, o ktorych wiedza znacznie zmieniłaby nase poglady. Zapraszam Państwa do uważnego przeczytania tekstów, które zostały zablokowane przez polityków na facebooku, You Tube i w wielu polskich portalach informayjnych. Proszę samemu wyciągnąć wnioski. Politycy PO i PiS użyli wobec nas okrutnego podstępu...
    DZIWNY UKŁAD MIĘDZY JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM A PREZESEM ORLENU.
    https://madrapolska.blogspot.com/2019/09/daniel-wszystko-moge-obajtek-z-cyklu.html
    BUNT W SZKOLE WOJSKOWEJ WE WROCŁAWIU. KRZYK ROZPACZY POLSKIEGO WOJSKA
    https://madrapolska.blogspot.com/2019/08/bunt-w-awl-we-wrocawiu-czyli-krzyk.html
    WYJAŚNIAMY NA CZYM POLEGA UDAWANY KONFLIKT MIĘDZY PO A PiS.ROLA LEWIATANA
    https://madrapolska.blogspot.com/2018/01/kto-popiera-wejscie-polski-do-strefy.html
    MANIPULOWANIE SONDAŻAMI
    https://madrapolska.blogspot.com/2019/09/sondaz-wyborczy-2019-papier-jest.html

Dodajesz jako: |