:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kto najlepiej wypadł w debacie przedwyborczej?

Wybory, najlepiej wypadł debacie przedwyborczej - zdjęcie, fotografia
Tygodnik Płocki 08/10/2019 11:47

Na scenie w sali widowiskowej Domu Technika w miniony czwartek, 3 października zasiadło dwanaścioro kandydatów do Sejmu RP. Pytania zadawali im Eliza Kinalska z Tygodnika Płockiego, Agnieszka Stachurska z Petronews, Katarzyna Karaśkiewicz z PTV Płockiej Telewizji oraz Paweł Polak z Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Ubiegłotygodniowa debata była wspólnym przedsięwzięciem przygotowanym przez cztery redakcje: Tygodnik Płocki, Petronews, PTV Płocką Telewizję oraz Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Ci z Państwa, którzy nie obejrzeli relacji „na żywo”, mogą ją jeszcze obejrzeć między innymi na profilu facebookowym Tygodnika Płockiego oraz na naszej stronie internetowej. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele wszystkich sześciu komitetów, które zostały zarejestrowane w okręgu wyborczym nr 16, inaczej nazywanym płocko-ciechanowskim. KW Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowali - Piotr Zgorzelski i Tomasz Kominek, KW Prawo i Sprawiedliwość - Maciej Małecki i Wioletta Kulpa, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - Arkadiusz Iwaniak i Adrian Brudnicki, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - Paweł Usiądek i Marek Makara, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - Marcin Kierwiński i Elżbieta Gapińska, KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy -  Paweł Kłobukowski i Marek Gąsiorowski.

Runda I - „Tak”/”Nie”

W pierwszej rundzie padło sześć pytań. Kandydaci odpowiadali na nie przy pomocy tabliczek z napisami „Tak” i „Nie”. Jak odpowiadali kandydaci w tej rundzie, pokazuje tabela poniżej.

Runda II – pytania od redakcji

Każdy z kandydatów miał minutę na odpowiedź na wylosowane pytania przygotowane wspólnie przez dziennikarzy wszystkich czterech redakcji.
Piotr Zgorzelski odpowiadał na pytanie „W jaki sposób poprawić sytuację materialną emerytów i rencistów?”. - To sztandarowe rozwiązanie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nasz projekt, pod którym zebraliśmy 150 tysięcy podpisów, pomimo zapewnień, że projekty obywatelskie będą rozpatrywane z należytą uwagą, do tej pory nie został rozpatrzony. Trudno. Zapewniamy, że nie wejdzie do żadnej koalicji rządowej, jeśli ten projekt nie zostanie uwzględniony. Emerytura bez podatku jest rozwiązaniem systemowym, nie jednorazowym, nie ma charakteru kampanijnego. Dotyczy wszystkich seniorów, emerytów, którzy w wystarczający sposób napłacili się już podatków.
Tomasz Kominek wylosował pytanie „Co sądzi pan o budowie trzeciego mostu dla Płocka? Jak doprowadzić do jego powstania?”. - Trzecia przeprawa przez Wisłę jest bardzo pożądana, nie tylko przez mieszkańców, ale też przez wszystkie siły polityczne, które są reprezentowane na tej sali. Trzeba brać pod uwagę nie tylko ruch aut osobowych, ale przede wszystkim ruch aut ciężarowych. Samorządowcy i parlamentarzyści doskonale zdają sobie sprawę, że samorządy Płocka i województwa mogą być jedynie dobrym partnerem wydając potrzebne pozwolenia. Takie procesy inwestycyjne realizowane są na poziomie odpowiedniego ministerstwa. Wszyscy życzymy sobie, żeby taka inwestycja, według mnie warta około 700 milionów złotych, była jak najszybciej zrealizowana.
Pytanie dla Macieja Małeckiego brzmiało „Jakie są pomysły pana ugrupowania na poprawę sytuacji w służbie zdrowia?”. - Prawo i Sprawiedliwość przygotowało „piątkę dla służby zdrowia”. Przede wszystkim zdecydowanie zwiększamy budżet na ochronę zdrowia. W tym roku po raz pierwszy wyniósł on ponad 100 miliardów złotych. Przypomnę, że za naszych poprzedników były to w 2014 roku 73 miliardy złotych. Dochodzimy do 6 procent PKB na służbę zdrowia. W 2024 roku będziemy mieli w budżecie 159 miliardów złotych na służbę zdrowia. Do tego uruchamiamy dwumiliardowy fundusz na modernizację szpitali. Trwa program wymiany ambulansów w całym kraju. Niedawno wspólnie z ministrem zdrowia przekazaliśmy nowe karetki do Płocka, Gostynina, Staroźreb i Sierpca. Trwa wzmocnienie programu onkologicznego, przeznaczamy 1 miliard złotych na najnowocześniejsze w Europie centrum onkologii.
Na kolejne pytanie odpowiadała Wioletta Kulpa - „Co sądzi Pani o działaniach na rzecz przywrócenia szkolnictwa zawodowego?”. - Za naszych poprzedników – koalicji PO – PSL – szkolnictwo zawodowe zostało zrujnowane. Zlikwidowano wiele szkół. Dlatego PiS doprowadza do odbudowy szkolnictwa zawodowego. Potrafimy wykorzystać doświadczenie pracowników zakładów pracy. Firma PKN Orlen podpisała porozumienie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty, że staż, przygotowanie zawodowe odbywa się na stanowisku pracy. Uczeń już w szkole jest przygotowywany do pracy w danym zakładzie. To doskonałe rozwiązanie. Chciałabym, żeby inne firmy brały z tego przykład, żeby przygotowały dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy będą dobrze wynagradzani.
Następne pytanie wylosował Arkadiusz Iwaniak - „W jakich sprawach jest pan gotowy współpracować z innymi posłami?”. - Dużym problemem jest sytuacja w służbie zdrowia. O poprawę sytuacji powinniśmy zabiegać ponad podziałami politycznymi. Dziś w służbie zdrowia brakuje pieniędzy, dobrej organizacji i konsensusu politycznego. Kolejną kluczową kwestią jest wsparcie rolnictwa i mieszkańców wsi.
Pytanie do Adriana Brudnickiego brzmiało „Wykluczenie komunikacyjne jest faktem. Co Pana ugrupowanie zrobi, żeby przybliżyć ważne trasy komunikacyjne do naszego miasta?”. - Na pewno musimy doprowadzić do skomunikowania ze sobą największych miast, w naszym okręgu na przykład Płocka i Gostynina. To może poprawić sytuację na rynku pracy. Natomiast na wsiach jest różnie. Kiedy rozmawiamy z sołtysami, ciężko jest ich nakłonić do tego, aby skomunikować poszczególne wioski i gminy. Dla płocczan najważniejsza jest komunikacja z miastami ościennymi oraz przede wszystkim z Warszawą.
Kolejnym odpowiadającym był Paweł Usiądek - „Co sądzi Pan o żądaniu przez Polskę od dawnych agresorów reparacji za zniszczenia wojenne?”. - Nasze żądania reparacji wojennych od naszych sąsiadów są słuszne. Polska była najbardziej zniszczonym krajem na świecie przez dwóch okupantów – Związek Sowiecki i Rzeszę Niemiecką. Nie możemy przejść do porządku dziennego dopóki nie załatwimy spraw jeszcze niezamkniętych. Taką sprawą są niezapłacone Polsce  reparacje wojenne. Reparacje, które Polska otrzymała za zniszczenia podczas drugiej wojny światowej wynosiły tylko 1 procent tego, co Niemcy wypłaciły innym krajom.
Marek Makara odpowiadał na pytanie „Co rząd powinien zrobić, aby zachęcić Polaków do stosowania alternatywnych źródeł energii?”. - Alternatywne źródła energii są dla nas przyszłością. Ale przede wszystkim nie zapominajmy o naszym bogactwie - węglu i na nim powinniśmy bazować. To będzie najlepsze rozwiązanie, abyśmy byli potęgą niezależną od innych państw. W przypadku odnawialnych źródeł energii najlepszym rozwiązaniem będą dotacje i ulgi podatkowe oraz zgody na budowę źródeł indywidualnych takich jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne.
Marcin Kierwiński wylosował następujące pytanie - „Jaka powinna być rola Kościoła Katolickiego w Polsce?”. - Od lat opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem Kościoła Katolickiego od Państwa. Oba słowa – przyjazny i rozdział – są szalenie istotne. Przyjazny oznacza, że Kościół nie ingeruje w to, co świeckie. Nie rości sobie prawa do tego, aby robić politykę. Natomiast państwo docenia wieloletnią tradycję oraz udział Kościoła w przetrwaniu polskości w trudnych czasach. Rola Kościoła Katolickiego musi być oceniana przez pryzmat tego, co dzieje się teraz. Nie można pominąć ingerencji niektórych hierarchów w bieżącą politykę. Wydaje mi się, że w wielu kwestiach dzisiejsza rola Kościoła powinna być zweryfikowana.
Elżbieta Gapińska odpowiadała na pytanie „Jakie powinny być działania rządu w sprawie polityki węglowej?” - Platforma Obywatelska zdecydowanie opowiada się za tym, żeby ograniczyć opalanie pieców węglem. Musimy się zastanowić nad tym, jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Czy będzie to Polska, w której da się żyć. Dlatego mówimy, że do 2040 roku musimy ograniczyć wydobycie węgla do takiego poziomu, aby to nie zagrażało środowisku. Mówimy o energii odnawialnej, o przydomowych elektrowniach, z których 40 procent produkcji będzie przeznaczonych na potrzeby całego społeczeństwa Jeśli nie przestaniemy opalać węglem, to nasze dzieci, wnuki nie będą mogły żyć w bezpiecznym środowisku.
Jako kolejny na pytanie odpowiadał Paweł Kłobukowski - „Co zrobić, aby zachęcić młodych ludzi do osiedlania się w mniejszych miastach, takich jak Płock?”. - Płock to stolica regionu. Bardzo ważne są drogi. Czemu tak ciężko wrócić do Płocka? Z Płocka jest ciężko wyjechać i tym bardziej ciężko jest wrócić. Droga 62 powstała pod koniec lat sześćdziesiątych. Od tej pory nic się nie robi poza poprawianiem tej drogi. Mówi się o kolei. Linia kolejowa daje niesamowite możliwości rozwoju danego regionu. Drogi  to jest krwiobieg. Mogą się przy nich rozwijać przedsiębiorstwa. Dzięki drogom ludzie będą chcieli mieszkać w naszym regionie i się rozwijać.
Jako ostatni w tej rundzie odpowiadał Marek Gąsiorowski - „Mali i średni przedsiębiorcy stanowią siłę napędową gospodarki. Jakie ulgi należy wprowadzić, aby zapowiadana podwyżka pensji minimalnej nie zaszkodziła w ich działalności?”. - Mali przedsiębiorcy napędzają rzeczywiście naszą gospodarkę. Rząd powinien zwrócić uwagę, że często mają problemy związane z nieterminowym płaceniem za faktury. Powinien być kredyt z zerowym oprocentowaniem. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą mieli kłopotów finansowych, co będzie ich napędzało do dalszego działania.

Runda III – pytania
od czytelników, widzów
i słuchaczy

 

Reklama

Kto najlepiej wypadł w debacie przedwyborczej? komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP - KASACJA SAMOCHODOW

Stacja Demontażu Pojazdów POLMO-ZBYT-BIS tel. 500 275 103 , 507 119 443 SKUP POJAZDÓW DO WYREJESTROWANIA osobowe ciężarowe autobusy -płatność -..


usługi remontowo-budowlane

Ekipa budowlana wykona: murowanie ,dach ,docieplenie budynku ,elewację ,adaptacje poddasza ,usługi wykończeniowe i remontowe . Terminowo i fachowo..


KONCESJONOWANE złomowanie

KONCESJONOWANE złomowanie pojazdów w celu wyrejestrowania, możliwość odbioru 7:00 - 22:00. Skup aut.


CYKLINOWANIE bezpyłowe.

CYKLINOWANIE bezpyłowe. Solidnie, gwarancja.


Przydomowe oczyszczalnie

Oferujemy sprzedaż i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Możliwy montaż oczyszczalni od 1000 l (dla 1-2 osób) do 11000 l ( dla max 30 osób)...


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tp.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

TYGODNIK PŁOCKI SP Z O O z siedzibą w Płock 09-402, Pl. Stary Rynek 27

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"