:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Aktualności, Kapituła wybierze każdej kategorii - zdjęcie, fotografia
Tygodnik Płocki 25/01/2018 11:13

 

 

Propozycje Czytelników i dziennikarzy TP do Nominacji

Inicjatywy gospodarcze i społeczne
Technologia chemiczna na trzecim miejscu w kraju, Budownictwo na czwartym wśród 23 ocenianych wydziałów, Mechanika i budowa maszyn na miejscu siódmym spośród 26 wydziałów prowadzonych w Polsce. To wyniki Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku w pierwszym rankingu studiów inżynierskich organizowanym przez „Perspektywy”. Nad oceną pracował zespół ekspertów – naukowców i przedstawicieli różnych branż przemysłowych, pod kierunkiem profesora Michała Kleibera. Nominowany: Janusz Zieliński, prorektor ds. Filii Politechniki w Płocku

Kaplica Królewska w płockiej katedrze nabrała nowego blasku. To największa nekropolia Piastów w naszym kraju. Zakończone prace konserwatorskie przywróciły miejscu, gdzie spoczywają władcy Polski, dawną świetność.
W odnowionej Kaplicy Królewskiej czeka na odwiedzających niespodzianka. To 12-minutowy program światło i dźwięk, podczas którego głos aktora, Wiktora Zborowskiego oprowadza turystów po najważniejszych zabytkach Kaplicy. Zwiedzanie Kaplicy jest możliwe o pełnych godzinach, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–15.00, a w niedzielę w godz. 14.00–17.00. Aby wejść do Kaplicy, trzeba zgłosić się do obsługi katedry. Minimalna grupa to pięć osób, maksymalna to ok. 20.
Nominowany: proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski.

Uczennice Jagiellonki w tym roku zdawały pierwszą w historii szkoły międzynarodową maturę. Sukces tym większy, że dziewczyny nie tylko uzyskały średnią powyżej światowej, ale egzamin zdały w 100%. Autorkami jednego z największych w historii szkoły sukcesu są: Aleksandra Adamkowska, Anna Kulas i Maja Zalesińska. Wyniki maturzystek potwierdził przekazany raport od International Baccalaureate Organization (Organizacji Matury Międzynarodowej). Nominowana: Małgorzata Pawlak, dyrektor LO im. Wł. Jagiełły w Płocku.

Oddanie pacjentom do użytku najnowszej generacji aparatu w drugiej pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu wojewódzkim na Winiarach. Urządzenie zapewnia pacjentom maksimum komfortu, zachowuje jakość obrazowania oraz szeroki wachlarz możliwości klinicznych. Przygotowanie nowoczesnej pracowni wraz z całym wyposażeniem zrealizowano w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na ten cel przeznaczono 5 642 251,28 zł w tym: 3 915 780,00 zł, to środki z Ministerstwa Zdrowia, 1 470 901,60 zł środki z budżetu województwa mazowieckiego. Z własnego budżetu szpital na ten cel przeznaczył kwotę 255 569,68 zł. Nominowany: Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala wojewódzkiego na Winiarach.

Centrum Aktywności Seniora. Przy ulicy Otolińskiej otwarto dom dziennego pobytu dla osób z chorobami neurologicznymi. Z różnych form aktywności może jednorazowo korzystać ok. 60 osób. Centrum prowadzone jest nie przez urzędników, a samych zainteresowanych. Nominowany: Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Małachowiacy w akademickim projekcie SGH. Uczniowie płockiej Małachowianki rozpoczęli współpracę ze Szkołą Główną Handlową w ramach elitarnego projektu „Klasa akademicka SGH”. To jedna z 58 szkół w całej Polsce. Warunkiem udziału są wybitne osiągnięcia licealistów.
Małachowianka dołączyła do projektu jako jedna z ośmiu kolejnych szkół podczas ubiegłorocznego czerwcowego naboru organizowanego przez uczelnię. Decydującą rolę mają wyniki uczniów w nauce. Do projektu mogą bowiem dołączyć szkoły, których uczniowie mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami, a także 100% punktacją na egzaminie maturalnym. W ramach programu „Klasa akademicka SGH” zajęcia prowadzone będą w szkole i na terenie uczelni, uczniowie mogą korzystać ze specjalnej platformy e-learningowej, zawierającej ciekawe wykłady z różnych dziedzin ekonomii. Uczniowie mogą współpracować ze studenckimi kołami działającymi w uczelni i korzystać z wykładów przygotowanych dla nich przez wykładowców i współpracowników SGH. Nominowana: Katarzyna Góralska, dyrektor LO im. Stanisława Małachowskiego w Płocku.

Pierwsze miejsce w województwie i trzecie miejsce w kraju Zespołu Ratowników ze Szkolnego Koła PCK w Zespole Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej-Curie w Płocku. Po raz kolejny szkolna drużyna ratowników z płockiego „Elektryka” wywalczyła mistrzowskie i wicemistrzowskie tytuły w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Od siedmiu lat są niepokonani w regionie i są w ścisłej krajowej i wojewódzkiej czołówce. Nominowana: Małgorzata Magierska, opiekun szkolnego koła PCK w ZSZ im. M. Skłodowskiej-Curie w Płocku.

Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Przedstawiciele około 30 samorządów, firm prywatnych, Ministerstwa Rozwoju oraz instytucji państwowych wzięli udział w Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Impreza odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Cotex Office Centre w Płocku. Międzynarodowe Forum PPP w Płocku to wydarzenie poświęcone rozwojowi koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Główną ideą forum była wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami przy wsparciu firm doradczych i partnerów prywatnych. Nominowany: Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka.

Przebudowa ulicy Harcerskiej. Prace były prowadzone na odcinku półtora kilometra. Wybudowane zostało nowe ledowe oświetlenie – w sumie 71 słupów, ścieżka rowerowa, chodnik, nowa nawierzchnia jezdni. Przebudowanych zostało także sześć skrzyżowań, powstały nowe zatoki autobusowe oraz 45 miejsc parkingowych. Nominowany: Tomasz Żulewski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

W Płocku mamy nową firmę: Centrum Wyrobów Hutniczych. W Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym powstał ośrodek ekspedycji wyrobów stalowych z funkcją usługowo-produkcyjną, obsługujący centralny region Polski. Inwestycja zrealizowana została przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe CENTROSTAL-WROCŁAW S.A. Całkowita wielkość nakładów finansowych związanych z realizacją inwestycji opiewa na kwotę ponad 3,5 miliona złotych. W nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie docelowo 12 pracowników działu sprzedaży oraz obsługi magazynu. Nominowany:

Filmowy sukces licealistów z III LO. „Kask” ulubieńcem internautów. „Kask” – film zrealizowany na podstawie scenariusza przygotowanego przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Płocku wygrał w konkursie edukacyjnym „Perspektywy BOP”. Do udziału w konkursie zgłosiło się w sumie 11 szkół z Płocka i powiatu. Spośród wszystkich przygotowanych scenariuszy organizatorzy wybrali trzy, na podstawie których w styczniu tego roku zostały nakręcone filmy. Następnie do 3 kwietnia kwietnia można je było oglądać na kanale YouTube. O zwycięstwie decydowała liczba odtworzeń. Najwięcej – ponad 68 tysięcy razy internauci obejrzeli film „Kask” nakręcony na podstawie scenariusza licealistów z III LO. Nominowani:

Jubileusz płockiej filii Politechniki – minęło 50 lat. Około 15 tysięcy dyplomów ukończenia studiów, ponad 2,4 tys. dyplomów ukończenia studiów podyplomowych, około 6,5 tys. publikacji naukowych, 150 doktoratów uzyskanych przez pracowników filii, 126 patentów krajowych i zagranicznych oraz wynalazki i wdrożenia przemysłowe – to pięćdziesięcioletni dorobek działalności płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Decyzja o utworzeniu filii Politechniki Warszawskiej w Płocku zapadła 18 kwietnia 1967 roku w ówczesnym Ministerstwie Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. W październiku 1967 roku studia rozpoczęło pierwszych 60 studentów kierunku budownictwa. Nominowany: Janusz Zieliński, prorektor ds. Filii Politechniki w Płocku.

Rozbudowa płockiej sieci defibrylatorów AED. Od dwóch lat w Płocku sukcesywnie rozbudowywana jest sieć defibrylatorów AED, dająca szybki dostęp do sprzętu ratującego życie. W ubiegłym roku kolejne 10 defibrylatorów pojawiło się między innymi w Centrum Aktywności Seniora, Centrum Organizacji Pozarządowych. W akcję zaangażowane są płockie firmy jak PKN ORLEN, Wodociągi Płockie, uczelnie, galerie handlowe, które także montują AED w swoich budynkach . Obecnie na płockiej liście są już 33 miejsca wyposażone w AED. Nominowani: Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, Daria Domosławska, radna.

Kamienica przy Padlewskiego 6 oddana do użytku. Zamieszkało w niej 16 młodych rodzin w mieszkaniach o powierzchni od 28 do 48 metrów kwadratowych. Inwestorem było Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które przeznaczyło je do programu „Mieszkania na start”. Koszt przebudowy sięgnął minimalnie ponad 2 mln zł, ale MTBS zdobył do tego przedsięwzięcia dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Nominowany: Mirosław Kłobukowski, prezes MTBS sp. z o.o.

Zakończyła się przebudowa ulicy Traugutta na osiedlu Kochanowskiego. Mieszkańcy czekali na realizację tej inwestycji od lat. Żeby rozpocząć pracę, trzeba było uzyskać zgodę władz gminy żydowskiej, która jest właścicielem sąsiadującego z ulicą cmentarza. Długość wyremontowanej ulicy to 410 metrów. W pierwszej kolejności wykonane zostały prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej oraz przyłączy wodociągowych Powstały nowe chodniki, zatoki parkingowe, nawierzchnia jezdni, oświetlenie ledowe oraz zagospodarowano tereny zielone. Nominowany: Tomasz Żulewski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Uruchomienie pilotażowego projektu profilaktyki wad postawy dla ponad 600 dzieci – uczniów klas II płockich szkół podstawowych. Projekt realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta i Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Na ratowanie kręgosłupów młodych płocczan miasto przeznaczyło 105 980,00 zł. Realizatorem programu jest Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej sp. z o.o. Nominowani: Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, Ewa Nieścierenko, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Daria Domosławska – pomysłodawczyni projektu, Małgorzata Marcinkowska, kierownik Centralnego Ośrodka Rehabilitacji – koordynator projektu.

Innowacyjne działania Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku prowadzone w roku 2017, aktywizujące przedsiębiorców i osoby bezrobotne, w tym m.in.: stworzenie poza siedzibą urzędu pierwszego Punktu Wspierania Przedsiębiorczości i Samozatrudnienia ,,START+" oraz zainicjowanie wydawania bezpłatnego kwartalnika ,,Praca i Rozwój" tworzonego przez Pracowników MUP w Płocku. W efekcie kolejne osoby znalazły pracę lub założyły własną działalność gospodarczą. Zakończenie roku najniższa stopą bezrobocia w historii miasta Płocka, czyli 7,2%. Nominowany: Krzysztof Buczkowski - dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku.

Kultura

Cieszący się ogromnym powodzeniem widzów cykl „Spotkania Filmowe” w NK Przedwiośnie. Podczas poniedziałkowych projekcji widzowie oglądają filmy fabularne i dokumenty z całego świata. Nominowany: dyrektor kina Zbigniew Michalski.

Sukces frekwencyjny (150 przedstawień) „Opowieści wigilijnej” w reżyserii Rafała Sisickiego. Spektakl nie schodzi z afisza Teatru Dramatycznego w Płocku od 2014 roku. Nominowani: Rafał Sisicki, reżyser przedstawienia, Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Widowisko plenerowe „Na Wiśle śpiewają oryle” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, pokazane w kilkunastu gminach północnego Mazowsza. Teatr przygotował je z okazji Roku Rzeki Wisły. Nominowany: Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku, Mariusz Bieniek, starosta płocki.

Koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia Chóru Minstrel L.O. im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Przyjaciele Małachowianki, pedagodzy, absolwenci, chórzyści z dawnych lat, ich rodziny oraz delegacje z L.O. im. Władysława Jagiełły, Szkoły Podstawowej nr 16, Chóru Miasta i Gminy Gąbin świętowały w zaaranżowanej na salę koncertową sali gimnastycznej 25-lecie Chóru Minstrel. Publiczność oklaskiwała m.in. Hej bystra woda, Płynie Wisła płynie, utwory negro spirituals czy np. Zacznij od Bacha Zbigniewa Wodeckiego. Nominowany: Sławomir Gałczyński, dyrygent i założyciel chóru.

Cykl „Filmowy Płock” – Kino za Rogiem i Płocka. Projekt trwał od września do grudnia 2017 roku. Projektowi towarzyszył bezpłatny przewodnik „Filmowy Płock”. Nominowani: animator kina Radosław Łabarzewski i Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Premiera filmu dokumentalnego „Życie solidarnością pisane” w reżyserii Ewy Górskiej, którego bohaterką jest Grażyna Przybylska-Wendt – organizatorka „Solidarności” w środowisku lekarskim Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, anestezjolog, medyk sądowy, członkini prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej (KKP). Nominowana: reżyser Ewa Górska.

Jubileusz 40-lecia Zespołu Tańca Ludowego Masovia. Tysiące koncertów w kraju i za granicą, pierwsze nagrody na festiwalach i przeglądach, bogaty repertuar artystyczny i wielka muzyczna rodzina kochająca muzykę i śpiew. Tak w skrócie scharakteryzować można wieloletnie dzieje zespołu, którzy powstał dokładnie 1 marca 1977 roku przy Politechnice Warszawskiej w Płocku. Nie byłoby dziś Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”, gdyby nie grupa zapaleńców, których marzeniem był zespół folklorystyczny. Pierwszy koncert inaugurujący działalność zespołu odbył się już 1,5 miesiąca po powstaniu, dokładnie 27 kwietnia 1977 roku, w Teatrze Płockim. A historię zespołu zapoczątkowała pasjonatka tańca, promowania piękna kultury ludowej, wykładowczyni fizyki na Politechnice Warszawskiej, związana wcześniej z zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, Maria Ingwer-Żabowska. Pierwsi Mazowiacy nie tylko zatańczyli, ale także zagrali podczas jubileuszowego koncertu. Nominowana: Małgorzata Grabowska-Panek, kierownik zespołu.

Cykl koncertów w jubileuszowym roku 40-lecia działalności Płockiej Orkiestry Symfonicznej (m.in. IRA, Łukasz Dyczko, Vołosi, Georgijs Osokins). Ukoronowaniem świętowania 40-lecia funkcjonowania był wspólny koncert Orkiestry i światowej sławy skrzypka Seiji Okamoto. Nominowani: Adam Mieczykowski, dyrektor POS; kierownik biura koncertowego Dariusz Ciesielski.

Wydarzenia jubileuszowe z okazji 80-lecia Książnicy Płockiej – od wystawy retrospektywnej poprzez spotkania autorskie aż do odsłonięcia pomnika-ławeczki Władysława Broniewskiego w ogrodzie. Nominowana: dyrektor KP Joanna Banasiak.

50-lecie kolekcji secesyjnej w Muzeum Mazowieckim. Pierwsza ekspozycja (1967) pokazana jeszcze w Domu pod Opatrznością, ówczesnej siedzibie Muzeum, zrobiła furorę. Zwróciła uwagę na Płock. Autorką scenariusza była zafascynowana sztuką art nouveau Anna Gradowska. Muzeum miało wtedy jedynie kilka obiektów, w tym obraz Władysława Wankie i kilkanaście przedmiotów dekoracyjnych. Resztę wypożyczono z Muzeum Narodowego w Warszawie i w drodze użyczeń – z Krakowa, Łodzi, Poznania, także od osób prywatnych, również płocczan. Minęło kilkadziesiąt lat i dziś to inne muzea zabiegają o udostępnienie eksponatów na wystawy. Dziś ekspozycję wzbogaconą o wiele nowych zbiorów można podziwiać na kilku piętrach w kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. Nominowany: dyrektor Leonard Sobieraj.

Koncert „Salve Polonia!”, promujący polską muzykę na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu „Kijów Muzyka Fest 2017 płockiego chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Nasi chórzyści w stolicy Ukrainy wykonali program promujący muzykę polskich kompozytorów, stając się tam, jak mówi dyrektor chóru Anna Bramska, „ambasadorami Polski”.W Kijowie 44-osobowa reprezentacja chóru wystąpiła z Chórem Chłopięcym Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego, a także Akademicką Zasłużoną Orkiestrą Symfoniczną Ukraińskiego Radia i czwórką znakomitych solistów. Nominowana: Anna Bramska.

Wystawa zbiorowa w Płockiej Galerii Sztuki „Między obserwacją a interpretacją”, prezentująca sztukę artystów związanych z Płockiem: Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej, Laury Dyczko, Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Iwony Korgul-Wyszatyckiej, Anny Krzemińskiej, Włodzimierza Kwiatkowskiego, Anieli Ewy Lewandowskiej, Anny Macionek-Stańko, Doroty Nadrowskiej-Guściory, Mateusza Nadrowskiego, Wiesława Nadrowskiego, Stanisława Płuciennika, Zofii Samusik-Zaremby, Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej, Andrew Stewart’a, Eugeniusza Szelągowskiego, Marii Weigl-Wojnarowskiej, Anny Wojnarowskiej oraz Szymona Zaremby. Nominowana: dyrektor PGS Alicja Wasilewska.

Cykl letnich koncertów plenerowych ,,Wakacje na miarę Chopina”, organizowany przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Nominowana: dyrektor ECA Monika Patrowicz.

Wydanie (w lipcu 2017 roku) przez Krzysztofa Misiaka jego kolejnej solowej płyty cd zatytułowanej "5.1". Płyta zawiera autorski materiał muzyczny o stylistyce jazz-rockowej z gościnnym udziałem najlepszych polskich i pochodzącego z miasta partnerskiego Fort Wayne (USA) muzyków.

Efektem upublicznienia płyty 5.1 jest szereg wydarzeń, które to potwierdzają. Są to między innymi: obszerny wywiad w prestiżowym ogólnopolskim Magazynie Gitarzysta, łącznie z fotografią na jego okładce oraz umieszczeniem postaci muzyka w kalendarzu na 2018.

Krzysztof Misiak - płocki kompozytor i gitarzysta, organizator wielu kulturalnych wydarzeń w naszym mieście czy juror szeregu muzycznych konkursów, wydaniem tej płyty udowodnił, że wytrwale pracuje nad sobą, rozwija swoje muzyczne talenty i dostarcza emocji oraz wzruszeń tworząc takie płyty. Potwierdzają to bardzo dobre recenzje na każdej płaszczyźnie medialnej oraz dwa koncerty promocyjne w Płocku (Klub Rock"69 i POKiS). Płyta i jego działania mają zasięg ogólnoświatowy, co zdecydowanie przyczynia się do promocji Płocka. Nominowany: Krzysztof Misiak

V edycja Polish Hip-Hop TV Festival. W krótkim okresie czasu festiwal ten stał się nr 1 w Polsce wśród odbiorców tej muzyki,, która od kilku lat jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym. Podczas wydarzenia znaleziono 5 realnych dawców szpiku dla chorych na białaczkę. Festiwal jest płocki - nasz - organizator i pomysłodawca to płocczanin. Ponadto wydarzenie ma bardzo dobrą i spójną kampanię promocyjną - w 2017 roku po raz pierwszy wyprzedały się wszystkie bilety już przed czasem. Organizuje nasza lokalna agencja koncertowa, a nie agencja zewnętrzna. Nominowany: …... PHHTV Festival

Retrospektywna wystawa Stasysa Eidrigeviciusa „Archiwum wyobraźni”. Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki jednego z najważniejszych współczesnych artystów o światowej sławie Stasysa Eidrigevičiusa była wyjątkowym i istotnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Płocka. Prezentowane na ekspozycji fantastyczne i oryginalne „maski” zafascynowały zwiedzających i stały się twórczą inspiracją dla wielu działań artystycznych, w tym multimedialnego spektaklu. Taneczno-muzyczne widowisko zorganizowane podczas Europejskiej Nocy Muzeów przez Płocką Galerię Sztuki, przyciągnęło tłumy płocczan i przyjezdnych gości. Nominowana: Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki.
Sport i turystyka
Michał Mikuła mistrzem Polski juniorów w tenisie ziemnym. 17-letni tenisista 15 stycznia w Toruniu po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium najważniejszej krajowej imprezy. Nominowany: Michał Mikuła.

W hali Zespołu Szkół Technicznych rozegrany został turniej piłki nożnej halowej Płock CUP (VIII edycja), najpopularniejsza i jedyna impreza dla amatorów w kraju, w której wszystkie spotkania prowadzi sędzia międzynarodowy Szymon Marciniak. Nominowani: Dariusz Marciniak i Przemysław Michalski – organizatorzy turnieju.

Martyna Lewandowska zdobywa srebrny medal podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce juniorów młodszych, rozgrywanych w stolicy Kenii – Nairobi, skacząc wzwyż na wysokość 185 cm. Wcześniej, w mistrzostwach Polski w Toruniu, Martyna wywalczyła złoty medal. Nigdy wcześniej płocki lekkoatleta nie osiągnął takiego sukcesu. Nominowani: Martyna Lewandowska i trener Mirosław Nisztor.

Juniorzy ORLEN Wisły wygrywają mistrzostwa Polski w piłkę ręczną i 19 marca, w obecności setek kibiców, odbierają w ORLEN Arenie złote medale. Nominowani: Bogdan Janiszewski i Robert Jankowski – trenerzy zespołu.

Maratończycy Dariusz Jakubowski i Dariusz Kiełbasa ukończyli w marcu zimowy maraton na Jeziorze Bajkał, a w listopadzie, gorący, na pustyni w Izraelu. Nominowani: Dariusz Jakubowski i Dariusz Kielbasa.

Trener piłkarzy ręcznych drużyny ORLEN Wisły Piotr Przybecki zostaje 18 maja trenerem kadry narodowej. Jego asystentem zostaje wychowanek płockiego klubu Paweł Noch. Nominowani: Piotr Przybecki i Paweł Noch.

Po 18 latach 17 czerwca drużyna tenisa stołowego UKS Victoria Repro Płock, po wygraniu fazy grupowej i barażowej, awansuje do I ligi mężczyzn. Nominowany: Janusz Rozner.

Zespół piłki nożnej Wisły Płock, pod przewodnictwem trenera Grzegorza Wenerskiego, 25 czerwca w Tomaszowie Mazowieckim, przegrywając 0:2 doprowadza do wyrównania i awansuje do Centralnej Ligi Juniorów. Nominowany: Grzegorz Wenerski.

Ogromny sukces płockiej lekkiej atletyki. 16 lipca podczas rozgrywanych w Bydgoszczy młodzieżowych mistrzostw Europy Dominika Muraszewska wywalczyła w sztafecie 4x400 m złoty medal i VI miejsce indywidualnie na 400 m. Nominowana: Dominika Muraszewska.

Podczas The World Games we Wrocławiu (czyli na igrzyskach sportów nieolimpijskich), 23 lipca Wojtek Bógdał zdobywa złoty medal w motoparalotniarstwie. To pierwszy tak wielki sukces płocczanina na imprezie tej rangi. Nominowany: Wojciech Bógdał.

Jeden z najtrudniejszych organizowanych w Polsce biegów – Bieg Katorżnika, po raz drugi z rzędu 12 sierpnia 2017 roku wygrał strażak z Brudzenia, Przemysław Głoskowski. Nominowany: Przemysław Głoskowski.

Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek III ligi piłki ręcznej, powstaje SPR Handball Płock, w barwach którego występują tylko wychowankowie płockich klubów. Zespół po rundzie jesiennej zajmuje I miejsce w tabeli i zamierza w tym roku awansować do II ligi. Nominowany: prezes Rafał Marzec.

Podczas Gali Triathlonu, 25 listopada., Łukasz Kalaszczyński, między innymi mistrz Polski na dystansie półironmena i cyklu Garmin Iron Triathlon otrzymał tytuł najlepszego polskiego triathlonisty. Nominowany: Łukasz Kalaszczyński.

W Galerii Wisła zorganizowana została przez Płocki Komitet Olimpijski Sztafeta Olimpijska, podczas której kilkadziesiąt sportowców rywalizowało na ergometrach wioślarskich. Nominowani: Wojciech Jankowski i Ryszard Olczuk.

Po raz pierwszy w historii płockiej piłki ręcznej drużyna ORLEN Wisły wygrała (2 grudnia) mecz Ligi Mistrzów z węgierskim zespołem MOL Pick Szeged. Wynik: 25:24. Nominowany: Adam Wiśniewski, prezes klubu.

W ostatniej w roku 2017 kolejce LOTTO Ekstraklasy po raz pierwszy w historii Wisła Płock wygrywa na wyjeździe z Legią Warszawa. Dwa tygodnie wcześniej pokonała, także na wyjeździe, Wisłę Kraków. Nominowany: Jerzy Brzęczek, trener.

Po 55 latach, 28 grudnia została reaktywowana sekcja bokserska w Wiśle Płock, w której trenuje młodzież od 10 do 23 lat. Nominowany: trener koordynator Konrad Kowal.

W regionie

Powstanie żłobka w Nowym Grabiu (gm. Gąbin) – to drugi żłobek na terenie miasta i gminy Gabin. Może przyjąć 21 dzieci. Jego powstanie zostało dofinansowane z rządowego projektu „Maluch+”. Nominowany: burmistrz Gabina Krzysztof Jadczak.

Projekt „Warsztaty mamy i taty” realizowany przez działający przy SP w Małej Wsi Klub Hi-Ro i Stowarzyszenie „Szansa na rozwój”. W ramach projektu odbył się cykl warsztatów prowadzonych przez rodziców dla dzieci, rodzinny rajd rowerowy, konkurs literacko-plastyczny i fotograficzny. Nominowani: prezes Klubu Hi-Ro Andrzej Jeznach i szef Stowarzyszenia „Szansa na rozwój” Ewa Nowak.

Jubileusz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie. GBP w Bulkowie to główne centrum kulturalne gminy, inicjator wielu ważnych wydarzeń dla gminy. GBP ma główną siedzibę w Bulkowie oraz filie w Blichowie i Nowych Łubkach. Oferuje mieszkańcom gminy ponad 42,5 tys. woluminów. Nominowana: Natalia Maćkiewicz, dyrektor GBP w Bulkowie.

Udział uczniów gimnazjum w Brudzeniu Duzym w ogólnopolskiej akcji „Żonkile”. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ma upamiętniać wybuch powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie zrobili papierowe żonkile, a potem rozdawali je uczniom, nauczycielom, władzom samorządowym. Nominowany: koordynator akcji, nauczyciel historii Jarosław Jankowski.

Firma Rolmarket z Cieśli (gm. Bodzanów) krajowym wicemistrzem w kategorii firma w prestiżowym konkursie Agroliga. Przedsiębiorstwo znalazło się w gronie ośmiu najlepszych firm w Polsce, wyłonionych spośród ponad 2500 kandydatów. Właściciele Rolmarketu odebrali nagrodę z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy. Firma Rolmarket zaczynała w 1996 r. od sprzedaży pasz dla zwierząt, a dzisiaj prowadzi centrum ogrodnicze, hurtownię ogrodniczą i kilka sklepów internetowych, w tym jeden z największych internetowych sklepów ogrodniczych w Polsce Rolmarket.pl. Nominowani: Renata i Łukasz Rybiccy, właściciele firmy.

Przedstawienie „Jest taki kwiat” w Łęgu Probostwie (gm. Drobin). To kolejna inicjatywa prężnie działającego na rzecz społeczności lokalnej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Łęgu Probostwie. Przedstawienie było prezentowane nie tylko w Łegu Probostwie, ale także m.in. w DPS w Goślicach.
To nie jest jedyna inicjatywa członków. Organizują w ferie bal karnawałowy dla dzieci, zawody sportowe z okazji Dnia Dziecka, bieg papieski, zbiórkę do puszek podczas Dnia Papieskiego, biorą udział w maratonie biblijnym, organizują pielgrzymki dla młodzieży i dorosłych do miejsc kultu religijnego (i nie tylko),wyjazdy do kina w Płocku. Współpracują z biblioteką publiczną, szkołą OSP, Klubem Seniora. Nominowana: Halina Jeżewska, prezes POAK w Łęgu Probostwie.

II etap rozbudowy kanalizacji w miejscowościach Nowe Boryszewo, Stare Boryszewo, Stróżewko i Rogozino. To największa inwestycja, która rozpoczęła się w 2017 r. w gminie Radzanowo. Wartość przedsięwzięcia to ok. 6 mln zł. Gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 2 mln zł. Nominowany: Sylwester Ziemkiewicz, wójt gminy Radzanowo.

Odnowienie wodniackiego krzyża w Dobrzykowie (gm. Gąbin) – krzyż został ufundowany w 1933 r. Przez wiele lat nie był odnawiany. Inicjatorami renowacji było Stowarzyszenia „Przystań 624”. Nominowany: Michał Szmajda, prezes Stowarzyszenia „Przystań 624”, prawnuk jednego z fundatorów krzyża.

Powstanie Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To inicjatywa, która sprawiła, że starsi mieszkańcy wsi i małych miast wyszli z domów, uczą się czegoś nowego i mają okazję do integracji. Uniwersytet działa w większości gmin powiatu płockiego. Nominowani: prezes Andrzej Barciński i Wiesław Żmuda – wiceprezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 168 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Małej Wsi, inicjatorzy powołania do życia PUTW.

Drugie miejsce Gminnej Orkiestry Dętej ze Starej Białej w konkursie na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Orkiestra po raz drugi zajęła w tym konkursie drugie miejsce. Jednostka ze Starej Białej trzykrotnie triumfowała w przeglądzie na najlepszą orkiestrę w powiecie płockim. Nominowany: kapelmistrz orkiestry Łukasz Miśkowiec.

Projekt „Centrum Aktywizacji Seniorów” Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie. W jego ramach zaplanowano m.in. zajęcia usprawniające z rehabilitantem, warsztaty kulinarne, porady lekarza geriatry, trening nordic walking, indywidualne wsparcie psychologiczne, wspólne wycieczki i obchody świąt. Przewidziane jest utworzenie pierwszej w historii gminy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Projektem objętych jest 50 mieszkańców gminy. Nominowana: Magdalena Szochner-Siemińska, dyrektor GOPS w Słupnie.

Reaktywacja posterunku w Staroźrebach. Po czterech latach do Staroźreb wrócił posterunek policji. Samorząd gminy walczył w 2013 r. najpierw o to, aby nie likwidować posterunku, a potem o jego przywrócenie. Rada Gminy podejmowała stosowne uchwały, wójt Józef Stradomski prosił o pomoc płockiego starostę i płockich parlamentarzystów. W 2017 r. udało się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Nominowany: Józef Stradomski, wójt Staroźreb.

Jubileuszowa, X edycja projektu „Działaj lokalnie”. To projekt, dzięki któremu realizowane są lokalne inicjatywy społeczne na terenie powiatu płockiego. Podczas X edycji projektu dofinansowanych zostało 27 przedsięwzięć lokalnych. Projekt realizuje Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”, którą finansowo wsparło Starostwem Powiatowym w Płocku. Nominowani: Iwona Marczak, prezes Fundacji „Młodzi Razem”, Mariusz Bieniek, starosta płocki.

Klub „Zaczarowana Kraina”, czyli nowy pomysł na opiekę nad dziećmi do 3 lat. W Miejskim Centrum Handlowym „Stara Betoniarnia” w Gostyninie w ramach programu „Maluch+” stworzono dla 43 dzieci miejsce przyjazne i bezpieczne, w którym opiekę sprawuje 10 wyspecjalizowanych opiekunów dziennych. Zapewniają dzieciom w wieku do lat 3 rozwój i osiągnięcie umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej oraz umożliwiają jednocześnie rodzicom podjęcie aktywności zawodowej. W tym celu powstało: 5 sali edukacyjno-zabawowych; 2 sale sypialniane; 1 łazienka dla dzieci; 1 jadalnia; 1 zaplecze kuchenne; 1 łazienka dla personelu wraz z pomieszczeniem gospodarczym; 1 łazienka dla osób niepełnosprawnych; 1 pomieszczenie socjalne i 1 pomieszczenie biurowo-techniczne. Nominowany: burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.

Adrenaline Rash Poland, elitarny bieg z przeszkodami w Radotkach, o którym głośno było w całym kraju. Na trasie o długości 7 km, ścigało się niemal 200 uczestników. To pierwsze takie wydarzenie, ale na pewno nie ostatnie. Mieszko Mąkowski.

Utworzenie na potrzeby seniorów Klubu Seniora „Parostatek” w Miejskim Centrum Handlowym „Stara Betoniarnia”. Klub „Parostatek” powstał z myślą o zapewnieniu osobom starszym miejsca i warunków spotkań, w trakcie których mogliby ciekawie i różnorodnie spędzać czas. Do dyspozycji gostynińskich seniorów są 3 sale tematyczne: 1) sala jadalniana połączona z salą taneczną, wyposażoną w sprzęt muzyczny; 2) sala relaksu; 3) sala koncentracji (komputer z dostępem do sieci Internet); 4) wyposażone pomieszczenie kuchenne. Nominowany: burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.

Rozpoczęcie realizacji projektu Eco-Solaris, czyli stworzenie sieci ładowarek fotowoltaicznych (ławek solarnych z serii „Urban”) na terenie powiatu. Ławka solarna zbudowana jest ze stali i drewna i wyposażona w panel słoneczny (pokryty szkłem hartowanym) i wejście USB (do ładowania telefonu potrzebny jest własny kabel). Zakupiono i uruchomiono 3 ogólnodostępne ławki. Dzięki tym nowatorskim urządzeniom mieszkańcy mogą bezpłatnie naładować swój telefon komórkowy lub tablet. Urządzenia ustawiono w ogólnodostępnych miejscach i cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. Cała sieć ładowarek będzie sukcesywnie powiększana do około 8 sztuk na terenie całego powiatu. Nominowany: starosta gostyniński Tomasz Matuszewski

Rozpoczęcie budowy hali sportowej dla Zespołu Szkół nr 1 (Mechanik) w Sierpcu. Nauczyciele i uczniowie sierpeckiego Mechanika na tę decyzję czekali od lat. Warta blisko 5,4 mln zł inwestycja ma być zakończona na początku 2019 roku. Nominowany: starosta sierpecki Jan Laskowski.

Wielki projekt archeologiczny „Poszukiwania sierpeckiego zamku”, pozwalający odsłonić zapomniany zabytek. Jak wyglądał sierpecki zamek, jak był rozbudowywany? To udało się ustalić dzięki kolejnym edycjom badań archeologicznych. A sierpczanie mogli oglądać wizualizacje zapomnianego i jednego z kilku poszukiwanych w Polsce zamków. Efekt kilkuletnich prac to wyjątkowe odkrycia i znaleziska. Archeolodzy odsłonili między innymi fragmenty XV-wiecznego założenia dworskiego, starsze i nieliczne artefakty pradziejowe i wczesnośredniowieczne oraz relikty poszukiwanej, murowanej warowni. Badania prowadzone były przez Pracownię Archeologiczną ,,TRECENTO” oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, dzięki środkom wyasygnowanym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Gminę Miasto Sierpc. Nominowani: burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński, dr Artur Różański z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Reklama

Kapituła wybierze po 10 w każdej z kategorii komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Udzielę korepetycji z chemii

Witam Udzielę korepetycji z chemii dla uczniów szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów. Jestem absolwentem Wydziału Budownictwa, Mechaniki..


KUPIĘ skrzynki po piwie z

KUPIĘ skrzynki po piwie z butelkami lub puste, dojeżdżam.


KONCESJONOWANE złomowanie

KONCESJONOWANE złomowanie pojazdów w celu wyrejestrowania, możliwość odbioru 7:00 - 22:00. Skup aut.


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tp.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

TYGODNIK PŁOCKI SP Z O O z siedzibą w Płock 09-402, Pl. Stary Rynek 27

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"