:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Jaki kierunek studiów wybrać w 2019 roku

Inne, kierunek studiów wybrać - zdjęcie, fotografia
Tygodnik Płocki 12/09/2019 14:25

Studia wyższe dają prestiż, choć nie zawsze. Zależy to głównie od wybranego kierunku i uczelni. Niewątpliwie jednak zapewniają rozwój osobisty i zdobycie konkretnych kwalifikacji, co w przyszłości może zaowocować dobrą ofertą pracy. Jak co roku absolwenci szkół średnich stają przed wyborem kierunku studiów. Nie jest to prosta decyzja. Pytań jest wiele, konkretnych odpowiedzi mało, a wątpliwości i dylematów jeszcze więcej. Jak poradzić sobie z tym problemem podpowiadamy w naszym krótkim poradniku. Mamy nadzieję, że pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru i podjęciu decyzji.

 

Dlaczego chcesz studiować?

 

To pytanie zasadnicze, bo chcesz się dalej rozwijać intelektualnie, bo oczekują tego od Ciebie rodzice, bo na studia idą Twoje koleżanki i koledzy.

 

Twierdzące odpowiedzi na dwa ostatnie pytania wskazują, że nie masz wewnętrznej motywacji do dalszej nauki. Bez niej nauka nie będzie sprawiała Ci przyjemności, wyniki egzaminów będą niskie. Także zmniejszą się Twoje szanse na znalezienie ciekawej pracy.

 

W takiej sytuacji lepszym wyborem jest szkoła policealna przygotowująca do wykonywania konkretnego zawodu lub kursy dające odpowiednie kwalifikacje. Zaletą tych ostatnich jest krótki czas szkolenia i szybkie zdobycie uprawnień. Minusem jest jednak konieczność pokrycia kosztów. Wiele kursów daje możliwość podjęcia natychmiastowej pracy i uzyskania dobrych zarobków. Do najpopularniejszych należą kursy prawa jazdy kat. C lub D, pracownika ochrony osób i mienia, kosmetyczki, manicure, przedłużania rzęs.

 

Jeżeli na pytanie pierwsze udzieliłeś odpowiedzi pozytywnej, to musisz zadać sobie kolejne pytania i udzielić na nie odpowiedzi.

 

Jaki kierunek studiów wybrać?

 

Odpowiedź nie jest łatwa. Czym się kierować? Zainteresowaniami, zdolnościami, popularnością kierunków czy zapotrzebowaniem rynku pracy? Wszystkie te czynniki są bardzo istotne.

 

Niektóre z tych kryteriów da się pogodzić. Jesteś humanistą, to nie wybieraj studiów ścisłych. Z powodzeniem możesz ukończyć studia humanistyczne lub jeden z kierunków oferowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Wbrew powszechnej opinii studia ekonomiczne są bardziej humanistyczne niż ścisłe. Absolwenci muszą mieć duże umiejętności w zakresie kompetencji interpersonalnych, negocjacyjnych, analitycznych.

 

Jeśli lubisz przedmioty ścisłe, to masz drogę otwartą na wiele uczelni technicznych. Najlepszym wyborem będzie politechnika w Warszawie lub Krakowie. To uczelnie oferujące nie tylko wiele atrakcyjnych kierunków, ale i specjalizacji dostosowanych do nowoczesnych technologii. Absolwenci obu uczelni są doceniani przez czołowych producentów. Obie politechniki cenione są również za swoje osiągnięcia naukowe i wdrażane projekty.

 

Osoby o zainteresowaniach przyrodniczych mogą wybrać medyczne studia lub kierunki oferowane przez akademie rolnicze.

 

No dobrze, udało Ci się znaleźć kierunek zgodny z własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami, ale co z pracą po studiach?

 

Tu pojawia się kolejny dylemat. Czy po studiach będziesz stał po zasiłek w Biurze Pracy, czy będziesz mógł przebierać w ofertach.

 

Zapotrzebowanie rynku pracy

 

Wybierając kierunek studiów musisz brać pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy w perspektywie kilku lat. Prognozy można znaleźć na stronach internetowych wielu instytutów badawczych. Dynamika zmian jest bardzo duża, więc warto brać pod uwagę te branże, które gwarantują rozwój przez najbliższe kilkanaście lat np. informatyczną, telekomunikacyjną, reklamową, medyczną.

 

Potrzeby pracodawców generują równocześnie wysokie zarobki, zarówno w sektorze państwowym, jak i w prywatnym. Specjaliści w danej branży mogą liczyć na dochody powyżej 5 tys. zł. na początek. Później ich zarobki w zależności od wyników i kariery będą znacznie wyższe.

 

Najbardziej atrakcyjne zawody z przyszłością

 

Oczywiście najlepiej jest, jeśli wybierzesz kierunek studiów zgodny z własnymi zainteresowaniami. Musisz jednak brać pod uwagę także możliwość znalezienia pracy za 5 lat. To właśnie dlatego zamiast np. historii wybierz inny kierunek studiów np.  prawo. Dzięki temu będziesz mógł pogłębiać wiedzę historyczną i zdobędziesz zawód, który daje wiele możliwości. Podobnie jest także w przypadku innych zainteresowań. Zamiast biologii wybierz kierunek lekarski, bioinżynierię lub biochemię. Obecnie inżynieria w połączeniu z innymi dyscyplinami daje znacznie więcej możliwości znalezienia ciekawej pracy. To przede wszystkim propozycja dla osób, które chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania.

 

Według analityków największe szanse na znalezienie dobrej pracy i uzyskanie atrakcyjnych zarobków mają absolwenci takich kierunków jak:

 • informatyka,
 • inżynieria (różne specjalności),
 • logistyka,
 • ekonomia (różne specjalności),
 • elektronika i telekomunikacja,
 • medycyna,
 • pielęgniarstwo,
 • rehabilitacja.

 

Nie oznacza to jednak, że humaniści są na straconej pozycji i skazani na pracę za średnią krajową. Nadal na brak ofert nie mogą narzekać prawnicy i absolwenci filologii, zwłaszcza tych mniej popularnych.

 

Polskie firmy coraz częściej i odważniej wkraczają na rynki azjatyckie, dlatego jeżeli masz zdolności lingwistyczne postaw na język chiński, japoński, hinduski lub arabski. Z języków europejskich warto zastanowić się nad norweskim lub szwedzkim. Jeśli nauka nie sprawia Ci trudności to możesz studia filologiczne połączyć z ekonomicznymi. Jeden z nich będziesz mógł studiować w trybie indywidualnym, co znacznie ułatwi dopasowanie planu zajęć.

 

Gdzie studiować w roku akademickim 2019/2020?

 

Nawet jeżeli mieszkasz w mieście, w którym jest wyższa uczelnia, to nie znaczy, że musisz wybrać jeden z oferowanych przez nią kierunków. Oczywiście koszty studiowania będą wtedy niższe, ale przecież nie to jest najważniejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie byś wybrał studia z daleka od domu. Zresztą taki wybór ma też inne zalety, szybciej staniesz się samodzielny.

 

Jeżeli zależy Ci na jakości studiów, to powinieneś postawić na renomowane uczelnie. Oferują one zajęcia z wysokiej klasy naukowcami oraz możliwość uczestniczenia w licznych projektach realizowanych przez uczelnię.

 

W Warszawie warto studiować na:

 • Uniwersytet Warszawski,
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
 • Politechnika Warszawska,
 • Politechnika Krakowska,
 • Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
 • Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie.

 

Coraz większa grupa kandydatów wybiera studia w Warszawie. Decyduje o tym nie tylko bogata oferta miasta, ale przede wszystkim łatwa możliwość znalezienia pracy oraz zarobki wyższe niż w innych miastach.

 

Oczywiście to nie jedyna możliwość. Czasami jednak wybór masz mocno ograniczony. Jeśli chcesz zostać filmowcem, to musisz wybrać Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeśli marzy Ci się dowodzenie statkiem, to do wyboru masz akademie morskie w Gdyni lub Szczecinie. Podobnie jest z akademiami artystycznymi.

 

Studia to nie wszystko

 

Bez względu na to czy wybierzesz filologiczne studia czy informatyczne, już w czasie ich trwania powinieneś zaplanować swoją karierę zawodową. Po pierwsze musisz dowiedzieć się jakich dodatkowych kompetencji oczekują. Najczęściej są to kompetencje miękkie takie jak:

 • współpraca w zespole,
 • umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji,
 • asertywność,
 • umiejętność zarządzania czasem,
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów,
 • kreatywność.

 

Nie posiądziesz tych umiejętności podczas standardowych zajęć, ale udział w projektach, aktywna działalność w kole naukowym pozwolą Ci na opanowanie wielu z nich.

Dobrym sposobem na zdobycie kompetencji miękkich jest wolontariat. Możesz pracować jako wolontariusz w fundacjach działających na rzecz dzieci, osób starszych, zwierząt. Możliwości jest znacznie więcej.

 

Dobrym pomysłem na początek kariery zawodowej są ciekawe praktyki i staże. Potem tym całym bagażem doświadczeń będziesz mógł się wykazać w CV i liście motywacyjnym.

Jak aplikować na uczelnię w roku akademickim 2019/2020?

 

Wszystkie uczelnie prowadzą rekrutację elektroniczną, co znacznym ułatwieniem zwłaszcza dla tych, którzy wybrali studia poza miejscem zamieszkania. Dzięki temu zaoszczędzą sporo czasu i pieniędzy. Ważne jest także to, że możesz aplikować na kilka kierunków studiów, nawet na tej samej uczelni. To znacznie zwiększa Twoje szanse na rozpoczęcie studiów jeszcze w 2019 roku.

 

Każda strona główna uczelni posiada specjalną zakładkę, w której znajdziesz harmonogram rekrutacji, wymagane dokumenty, wzory dokumentów do pobrania oraz platformę do rekrutacji elektronicznej. Dodatkowych informacji możesz zasięgnąć drogą telefoniczną. Pamiętaj, że po odebraniu świadectwa w szkole jego oryginał lub odpis notarialny musisz dostarczyć na uczelnię.

 

Podstawowa rekrutacja na wszystkich uczelniach odbywa się w lipcu. Jeżeli jednak nie udało Ci się dostać na wymarzony kierunek lub w sierpniu musiałeś poprawiać egzamin maturalny, to nie oznacza, że nie możesz już studiować 2019 roku.

 

Wiele uczelni, w tym Politechnika Warszawska oferuje dodatkową rekrutację we wrześniu. Oczywiście nie są to najbardziej oblegane kierunki, ale warto się nimi zainteresować. Szanse masz znacznie większe niż w lipcu, ale pole manewru znacznie mniejsze. Zamiast inżynierii środowiska zostanie Ci inżynieria ekologiczna, zamiast architektury wnętrz, architektura krajobrazu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś za rok poprawił wyniki z egzaminu maturalnego i ponownie przystąpił do rekrutacji. Część zaliczonych przedmiotów zostanie przepisana do nowego indeksu.

 

Podobnie może być w przypadku, kiedy rozczarują Cię wybrane studia. Nie ma sensu męczyć się przez kolejne 4 lata, a potem przez ponad 30 lat pracy. Bogatszy o doświadczenia lepiej będziesz wiedział jak wybrać kolejny kierunek, by nie popełnić błędu. Niestety w kolejnym roku proces rekrutacji będziesz musiał rozpocząć od początku. Ze względu na różny program studiów nie zawsze też będzie możliwe przepisanie zaliczeń i egzaminów.

Reklama

Jaki kierunek studiów wybrać w 2019 roku komentarze opinie

 • Renata Mazur 2019-09-16 18:53:15

  Witam! Szeroki wybór kierunków studiów I stopnia można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Bankowej. Szczegóły rekrutacji oraz pełen wykaz kierunków znaleźć można na naszej stronie internetowej wsb pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Dodam, że zapisując do dziś do północy na studia można zaoszczędzić 85 zł. Wpisowe nie jest pobierane. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia 

 • amanda - niezalogowany 2019-10-04 17:51:02

  dobrze jest sobie na spokojnie przemyślec kwestię wyboru uczelni. ja wybrałam kierunek higienistki stomatologicznej na studium pracowników medycznych i społecznych. szkoła ma zajęcia w weekendy i mam święty spokój na prace zawodową w tygodniu, a do tego można się starać o zagraniczne wyjazdy. super to jest pomyślane.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię mieszkanie trzypokojowe

Pilnie kupię mieszkanie trzypokojowe do remontu najchętniej Podolszyce lub Międzytorze, ale rozważę każdą propozycję. Pozdrawiam 517-954-164


Udzielę korepetycji z chemii

Witam Udzielę korepetycji z chemii dla uczniów szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów. Jestem absolwentem Wydziału Budownictwa, Mechaniki..


KONCESJONOWANE złomowanie

KONCESJONOWANE złomowanie pojazdów w celu wyrejestrowania, możliwość odbioru 7:00 - 22:00. Skup aut.


CYKLINOWANIE bezpyłowe.

CYKLINOWANIE bezpyłowe. Solidnie, gwarancja.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tp.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

TYGODNIK PŁOCKI SP Z O O z siedzibą w Płock 09-402, Pl. Stary Rynek 27

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"