:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
O tym się mówi, przyszły prezydent - zdjęcie, fotografia
Tygodnik Płocki 21/10/2014 11:15

Piątkowa debata kandydatów na prezydenta Płocka w Muzeum Mazowieckim spotkała się z ogromnym zainteresowaniem płocczan. Nie mieli oni jednak możliwości udziału w wydarzeniu, dlatego zamieszczamy relację ze spotkania. Naszych czytelników odsyłamy też na stronę internetową Tygodnika Płockiego, gdzie można znaleźć relację filmową z debaty i pełne wypowiedzi kandydatów na pięć zadanych pytań.
Inicjatorami spotkania obok redakcji Tygodnika Płockiego byli płoccy przedsiębiorcy zrzeszeni w Loży Płockiej BCC. – Sprawy gospodarcze są najważniejsze dla mieszkańców Płocka, stąd są one też głównym tematem dzisiejszej debaty – podkreślał na wstępie redaktor naczelny TP Tomasz Szatkowski, który poprowadził spotkanie wraz z Tomaszem Szczęsnym – sekretarzem Loży.
Wspólnie przygotowali dla kandydatów 5 bloków tematycznych. Za stołem zasiedli w kolejności alfabetycznej główni bohaterzy spotkania: Arkadiusz Iwaniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, senator Marek Martynowski z Prawa i Sprawiedliwości, Mirosław Milewski z Komitetu Wyborczego Mirosława Milewskiego i zarazem prezydent Płocka poprzedniej kadencji, Andrzej Nowakowski – obecny prezydent oraz reprezentant Platformy Obywatelskiej, Marek Owsik z komitetu Samorządni dla Płocka, jedyna kobieta w tym gronie Iwona Wierzbicka z Komitetu Wyborczego Niezależny Płock oraz poseł Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Każdy miał 3 minuty na odpowiedź i wszyscy zmieścili się w czasie. Obyło się też bez słownych przepychanek.
Pytanie pierwsze: Priorytety kadencji 2014–2019.
A. Iwaniak za kilka lat wyobraża sobie Płock jako stolicę nowoczesnej edukacji, z własnym uniwersytetem i kadrą naukową, ale też jako miasto innowacyjności.
M. Martynowski podkreślał, że dla Płocka ważny jest rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Ważne są też połączenia drogowe i kolejowe, bo bez nich Płock jest miastem prowincjonalnym.
M. Milewski uważa, że budżety płocczan wydrenowały podatki. Razi brak miejsc pracy i bezrobocie. Potrzebne m.in. darmowe przejazdy KM, dofinansowanie leków dla emerytów i wyjazdów do sanatorium.
A. Nowakowski chce dalej pozyskiwać środki unijne dla Płocka. Dodaje, że ożywienie gospodarcze może przynieść przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Trzepowie i na Kostrogaju. Przewiduje też zwiększenie bazy lokalowej dla płockich szkół.
M. Owsik stawia na miasto przyjazne mieszkańcom. Potrzebne jest równe traktowanie wszystkich płocczan przez ratusz i lepsza współpraca miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi.
I. Wierzbicka Po kadencjach intensywnych działań budowlanych przekonuje, że przyszedł czas na rewitalizację miasta, bo starówka to zaledwie 7% zabudowy, ale 100% oblicza naszego miasta.
P. Zgorzelski jest za umacnianiem Płocka jako ośrodka subregionalnego, bo nie jest to status, który otrzymuje się raz na zawsze. Miasto powinno podkreślać swój potencjał i jednocześnie poszerzać współpracę z gminami powiatu płockiego.
Pytanie drugie: Relacje: Urząd Miasta Płocka – Polski Koncern Naftowy Orlen SA.
A. Iwaniak zauważył, że podczas debaty nie zjawił się żaden przedstawiciel PKN Orlen i to najlepiej pokazuje, jak wygląda współpraca. Dodał, że żeby cokolwiek się zmieniło, w zarządzie Orlenu musi zasiadać osoba z Płocka.
M. Martynowski twierdzi, że należy zwrócić się do Orlenu, zaproponować stworzenie jakiegoś programu dla Płocka, by w ten sposób otworzyć się na współpracę. Obecnie nic w tej kwestii się nie dzieje.
M. Milewski uważa, że należy pytać, dlaczego mamy tak wysokie ceny paliw, wynegocjować zniżki. Zaprotestować przeciwko podwyżkom cen ciepła i niebezpiecznemu transportowi przez miasto.
A. Nowakowski przekonuje, że dziś relacje wcale nie są złe. PKN Orlen to firma o zasięgu europejskim, jednak inwestuje też w naszym mieście. Do Płocka trafia 8,5 mln zł rocznie. Miasto dostało m.in. na sprzęt dla szpitali, wyposażone place zabaw dla dzieci, fundusze stypendialne dla uczniów.
M. Owsik sugeruje, że musimy znaleźć odpowiedź nie tylko na pytanie, co Orlen może zrobić dla miasta, ale też co miasto może zrobić dla Orlenu.
I. Wierzbicka zaproponowała, by transport odbywał się rurą pod Wisłą. To tylko kwestia punktów dystrybucji paliwa po drugiej stronie rzeki.
P. Zgorzelski daje za przykład partnerskie relacje Pruszcza Gdańskiego i Lotosu. Będzie walczył, żeby Orlen nie zarabiał na płocczanach kosztem zmiany systemu pracy.
Pytanie trzecie – Rozwój gospodarczy miasta przez rozwój małych i średnich przedsiębiorstw i przyciąganie strategicznych inwestorów.
A. Iwaniak: – Małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą 70% PKB. Poziom zatrudnienia wynosi 60%, więc to dla nich trzeba stworzyć dogodny klimat. Tymczasem warunki zamówień publicznych często wykluczają płockie firmy.
M. Martynowski: – Nie powinniśmy się spodziewać wybudowania nowego Orlenu. Warto się za to skupić na branżach mobilnych, takich jak centra rozliczeń finansowych. Z kolei lotnisko powinno być przeniesione poza teren Płocka. Zyskamy duże obszary, bo w obecnej wersji park technologiczny „się skończył”.
M. Milewski: – Dziś większość pracy zabierają nam firmy spoza Płocka. Trzeba zwiększyć poziom inwestycji miejskich, który obecnie oscyluje na poziomie 15%. Powinno ich być przynajmniej 20%. Potrzebna aktualizowana baza terenów inwestycyjnych.
A. Nowakowski: – Od 2 lat próbujemy uwolnić lotnisko pod inwestycje. Chodzi o 20 ha. Tego w ofercie miasta dawno nie było. Młodzi ludzie otrzymują fundusze na zakładanie nowych firm przez Miejski Urząd Pracy.
M. Owsik: – Najważniejsze jednak, że w mieście jest dużo firm. Na Kostrogaju jest ich więcej niż w Parku Technologicznym, a w jakim stanie są tam drogi. Należy nagradzać też tych, którzy dają miejsca pracy.
I. Wierzbicka: – Problemem są zamówienia publiczne, które eliminują często lokalne firmy i spychają je do roli podwykonawców. Z kolei kryterium najniższej ceny zabija gospodarkę. Poza tym spółki miejskie nie powinny konkurować z firmami.
P. Zgorzelski: – Inwestorzy strategiczni przybędą wtedy, gdy Płock utrzyma się w gronie lokomotyw rozwojowych. Potrzebne są jednak do tego szlaki komunikacyjne.
Pytanie czwarte: Najważniejsze inwestycje w Płocku do 2020 roku oraz sposoby ich finansowania.
A. Iwaniak: – Lotnisko tak, ale poza Płockiem. Poza tym jeśli chcemy, żeby młodzi zostali w Płocku, potrzebne są dla nich mieszkania. Muszą się też znaleźć mieszkania socjalne dla rodzin, które mają problemy finansowe.
M. Martynowski nie lubi koncertu życzeń. Czy potrzebne są tor wyścigowy czy filharmonia? Oczywiście tak. Jeśli nie ma na nie funduszy – oszczędzajmy.
M. Milewski ma 10 propozycji. To m.in. dokończenie obwodnicy Płocka, trzeci most, aquapark, filharmonia, budowa nabrzeża i 100 mieszkań komunalnych, szybki autobus lub tramwaj.
A. Nowakowski: – Środki na rozbudowę miasta należy brać z każdego możliwego źródła, także ze środków unijnych. Przydadzą się na dwa kolejne fragmenty wewnętrznej obwodnicy. Priorytety inwestycyjne miasta to m.in. nabrzeże, filharmonia, akwaria w zoo, ale też Orliki.
M. Owsik jest za centrum nauki, ale nie na Radziwiu, a także za aquaparkiem. Możemy wiele obiecywać, np. stok narciarski, ale stawiajmy na inwestycje, które dadzą ludziom pracę.
I. Wierzbicka czeka na dokończenie rewitalizacji starówki, a w dalszej kolejności Ciechomic. Na ten cel przewidziane są duże unijne pieniądze.
P. Zgorzelski jest za doinwestowaniem nabrzeża po obu stronach Wisły oraz lepszym wykorzystaniem rzeki jako drogi wodnej. Liczy, że powstanie w Płocku oddział radioterapii, by chorzy nie jeździli do stolicy.
Pytanie piąte: Współpraca Urzędu Miasta Płocka oraz miejskich spółek z przedsiębiorstwami z Płocka i regionu.
A. Iwaniak: – Wszystko, co robimy w Urzędzie Miasta i w spółkach miejskich, ma wpływać na powstawanie nowych miejsc pracy. Bezrobocie rośnie w Płocku, a młodzi ludzie uciekają. Nie możemy na to pozwalać.
M. Martynowski: – Za chwilę wejdzie nowelizacja prawa zamówień publicznych, a w nim zapisy o aspektach środowiskowych, społecznych i innowacyjnych. Zwiększy się także próg z 14 do 30 tys. euro. Te środki muszą zostać w Płocku.
M. Milewski: – Miasto w dużo większym zakresie powinno promować płockie firmy i płockie produkty. Aby płockie firmy wygrywały przetargi, trzeba rozpocząć konsultacje w zakresie procesu inwestycyjnego z biznesmenami.
A. Nowakowski: – Od początku tego roku bezrobocie spada i jest dwa razy niższe niż w powiecie.. A przykład dobrej współpracy spółek z przedsiębiorcami pokazuje np. Agencja Restrukturyzacji Starówki.
M. Owsik: – Potrzebna jest reorganizacja spółek miejskich. Zamiast pomagać, przeszkadzają. Nie powinny być konkurencją, a tak jest np. w budownictwie mieszkaniowym.
I. Wierzbicka: – Zaktywizujmy kontakty ratusza, Izby Gospodarczej, Płockiej Loży BCC. Proces wydawania decyzji o zabudowie nie może trwać 2 lata.
P. Zgorzelski: – Czy rady nadzorcze spółek miejskich muszą być wypasione ponad miarę, czy nie należy pomyśleć o segmentowaniu tych bliskich sobie zadaniowo typu MZGM, MTBS, ARS? Tylko że wtedy byłby jeden prezes, a nie sześciu…
Po zakończeniu wszystkich rund każdy z kandydatów miał 2 minuty na podsumowanie debaty i przekonanie do siebie wyborców. Oto najważniejsze hasła kandydatów:
A. Iwaniak: – Wyciągnijmy rękę do Orlenu i do przedsiębiorców.
M. Martynowski: – Stawiam na rozwój gospodarczy i powstawanie nowych miejsc pracy.
M. Milewski: – Samorząd jest dla rozwoju Płocka, a nie dla rozwoju partii.
A. Nowakowski: – Dotrzymaliśmy słowa. Zbudowaliśmy przedszkola, Orliki, wiadukt, kończymy budowę I etapu obwodnicy.
M. Owsik: – Samorząd to nie miejsce dla polityki, to miejsca dla was, przedsiębiorców.
I. Wierzbicka: – Jeśli szukacie gospodarza miasta, a właściwie gospodyni która ceni porządek i zasady zagłosujcie na mnie. Mam doświadczenie.
P. Zgorzelski: – Proponuję wam prezydenturę ciężkiej pracy, a nie okrągłych słów, z zakasanymi rękawami, a nie w krótkich spodenkach. Proponuję wszystkim kandydatom stworzenie lobby na rzecz Płocka. BeeS

Reklama

Był z nami przyszły prezydent komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KONCESJONOWANE złomowanie

KONCESJONOWANE złomowanie pojazdów w celu wyrejestrowania, możliwość odbioru 7:00 - 22:00. Skup aut.


KUPIĘ skrzynki po piwie z

KUPIĘ skrzynki po piwie z butelkami lub puste, dojeżdżam.


Udzielę korepetycji z chemii

Witam Udzielę korepetycji z chemii dla uczniów szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów. Jestem absolwentem Wydziału Budownictwa, Mechaniki..


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez tp.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

TYGODNIK PŁOCKI SP Z O O z siedzibą w Płock 09-402, Pl. Stary Rynek 27

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"